Poltettu Xp...

joico

Voinko joutua ongelmiin jos käytän kotikoneella poltettua Xp:tä ja esim.Adoben ohjelmia? Entäs jos olin niin pönttö että laitoin niihin asennusvaiheessa oman nimeni? Ei varmaankaan kannata päivittää? Ei oo kivaa jos Microsoftin miehet tulee koputtelemaan...

16

19131

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • masa

      mitkään pikkutekijät,jotka kayttää piraatteja!!!
      Eri asia on pitää pystyssä jotain servuu ja jaella siellä suuria määriä piraattitavaraa!

      • monet

        firmat saaneet maksuvelvoitteita käytettyään laittomia ohjelmia.


    • kauto

      Joo, varo vaan, sieltä tulee yleensä useita kymmeniä Microsoftin miehiä kerralla. Ne vie sun koneen, koiran ja kattilat samalla. Poliisi on voimaton Microsoftin miesten edessä.

      • Minulla kävi Microsoftin miehet 20kpl. 1 touhus ja 19 kanto niille Service Packkejä. Meni kone ja kaikki. Ruuat söivät kaapista.


    • M82

      Itsellänikin on poltettu versio Windows XP:stä. Se ei kerää mitään käyttäjätietoja joten voit olla rauhassa. Itselläni on kaikki SP2 päivitykset uusimmat päivitykset ja hyvin toimii.

      Samoin Adoben uudet softat kyllä tarvitsevat aktivoinnin mutta piraattiversioissa ne tehdään mukamas puhelintuen kautta jolloin se ei mene netin kautta (eikä lähetä tietoja). Uusia Adoben ohjelmia ei voi käyttä muulla tavalla.

      Ainoa haitta on vain se että saat huonon omantunnon jos sinulla olisi oikeasti varaa ohjelmiin. Jos sinulla ei ole varaa niihin niin silloin se ei edes varmaan omaatuntoa kolkuta.

      Täysin jo laillisen ja vakavaksi piraattien käyttö menee jos niitä käytetään sellaiseen toimintaa josta saa rahaa ja joissa nimenomaan on ollut piraateilla varustettu tietokone apuvälineenä.

      • valehtele

        abodet uudetkin toimii ainakin minulla ilman mitään puhelin juttuu. riippuu minkä wareversion olet warettanut mun cs kyl asentui ilman puhelin kikkailua


    • ..................

      Eihän mitkään Microsoftin miehet voi tulla kolkuttelemaan. Ei heillä olisi siihen mitään lain suomia valtuuksia. Minä olen käyttänyt toista vuotta piraatti Xp:tä ja hakenut siihen kaikki päivitykset. Liikkeellä on kyllä myös huonosti tehtyjä piraatteja, joita ei voi päivittää.

      • päivitys

        Mitenkäs tämä uusin päivitys, joka vaatii, että ensin pitää hyväksyä 'End User License'? Onko se joku juoni?


      • kyrpis

        Mitä ihmeen valtuuksia siihen kolkutteluun oikein vaaditaan? Uskallanko mennä enää tuttavani ovelle kolkuttelemaan, vai onko minulla ehkä joku lain suoma valtuus siihen, kun en ole itse Microsoftin mies? Entä jos käytän ovikelloa?


    • Ykä

      Ei MS välitä piraatti XP-käyttiksistä. Se näkee ne Linuxia parempana vaihtoehtona.

      Minulle kävi moka piraatti-Nortonin kanssa. Tytär tunaroi kannettavansa kanssa, ja kone meni huoltoon. Siellä hoksattiin tuo piraatti, ja asensivat päälle alkuperäisen, joka kyseli aktivointia.

      Minä asensin päälle piraatti-Nortonin -05, ja aktivoin puhelinkikalla.

      Pari kuukautta meni, ja sitten tyttären Norton alkoi vaatia aktivointia. Ei antanut tehdä puhelinkikkaa, eikä päästänyt nettiin lainkaan.
      Ei auttanut muu kuin poistaa tuo piraatti ja asentaa aito tilalle.

      Taisivat huollossa ottaa koneen tunnuksen ylös, ja lähettivät siihen vakoiluohjelman, joka kaatoi piraatin.

      Monilla on sama Norton asennettuna, mutta kellään muulla ei ole ollut mitään vaikeuksia.

      • jotain koneista tietävä

        "Taisivat huollossa ottaa koneen tunnuksen ylös, ja lähettivät siihen vakoiluohjelman, joka kaatoi piraatin."

        No ei todellakaan! Spywaren (vakoiluohjelma) levittäminen on laitonta eikä todellakaan missään huollos sellasia asennella! Siinä uudes nortonis ollaan oltu sen verran viisampia että sitä ei näps vain crackata. :) Eli syy tähän aktivoinnin vaatimiseen löytyy näppiksen ja tuolin välistä.. ei huollosta.. :)


      • Jocuko
        jotain koneista tietävä kirjoitti:

        "Taisivat huollossa ottaa koneen tunnuksen ylös, ja lähettivät siihen vakoiluohjelman, joka kaatoi piraatin."

        No ei todellakaan! Spywaren (vakoiluohjelma) levittäminen on laitonta eikä todellakaan missään huollos sellasia asennella! Siinä uudes nortonis ollaan oltu sen verran viisampia että sitä ei näps vain crackata. :) Eli syy tähän aktivoinnin vaatimiseen löytyy näppiksen ja tuolin välistä.. ei huollosta.. :)

        Siellä Dell kävi huollossa, ja piraatti-Norton oli "sabotoitu".
        Lontoon murteella oven päälle oli asennettu suomenkielinen, joka huuteli aktivointia.


    • Liner

      Ei tavallinen tallukka normaalisti joudu mihinkään vaikeuksiin piraattituotteiden käytöstä. Eri asia on se, jos teet tuotteilla rahaa vaikkapa toiminimen alla. Silloin teet jo isomman rikoksen. Tosin eipä noita lisenssejä firmoissa kovin tiheään käydä syynäämässä, pienistä toiminimistä puhumattakaan. ;)

      • Microsoftista on haittaa,ai...

        Onneksi nyt alkaa olla se vaihe,että Microsoftin-tuotteita käyttävät (:mm.Windows-käyttöjärjestelmät) henkilöt joutuvat rekisteröimään tuotteet tai siitä ei saa muuten täyttä hyötyä ...tai jopa siitä voi helposti tulla SUURI "päänvaiva" ja tarkoitan tällä Windows-käyttöjärjestelmiä,koska tärkeimpiä päivityksiä ei voi muuten ladata ja jollei näitä tärkeitä päivityksiä lataa,niin koko käyttöjärjestelmästä tulee mm.tietoturva uhka www.-selailussa,vaikka käyttäisikin muita internet-selaimia,kuin Internet Exploreria!!.
        Olisi jo ehkä aika miettiä,että mitä käyttöjärjestelmää kannattaisi käyttää ja näiden ongelmien jälkeen tulee varteenotettava vaihtoehto siirtyä Linux -yhtiön puoleen!.


      • ..........
        Microsoftista on haittaa,ai... kirjoitti:

        Onneksi nyt alkaa olla se vaihe,että Microsoftin-tuotteita käyttävät (:mm.Windows-käyttöjärjestelmät) henkilöt joutuvat rekisteröimään tuotteet tai siitä ei saa muuten täyttä hyötyä ...tai jopa siitä voi helposti tulla SUURI "päänvaiva" ja tarkoitan tällä Windows-käyttöjärjestelmiä,koska tärkeimpiä päivityksiä ei voi muuten ladata ja jollei näitä tärkeitä päivityksiä lataa,niin koko käyttöjärjestelmästä tulee mm.tietoturva uhka www.-selailussa,vaikka käyttäisikin muita internet-selaimia,kuin Internet Exploreria!!.
        Olisi jo ehkä aika miettiä,että mitä käyttöjärjestelmää kannattaisi käyttää ja näiden ongelmien jälkeen tulee varteenotettava vaihtoehto siirtyä Linux -yhtiön puoleen!.

        Et vaan osaa. :D


    • windows7

      mä en ainakaan pist mihinkään nimeäni :DDD

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      119
      1285
    2. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      226
      1048
    3. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      67
      980
    4. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      58
      942
    5. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      66
      906
    6. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      250
      850
    7. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      36
      788
    8. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      70
      775
    9. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      762
    10. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      726
    11. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      58
      690
    12. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      65
      668
    13. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      608
    14. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      181
      513
    15. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      504
    16. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      18
      488
    17. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      103
      487
    18. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      69
      487
    19. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      24
      484
    20. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      477
    Aihe