Olen hankkimassa uutta lautasniittokonetta hihnavetoisen paskan tilalle.
Vaihtoehtoja näyttäisi olevan paljon. Hintaluokka josta valinnan teen on 5000 euron kieppeillä. Mikähän mahtaisi olla hyvä tuossa hintaluokassa teidän kokemuksenne perusteella, ja mitä ei missään tapauksessa kannattaisi hankkia. Niittotarve tulee olemaan noin 30 ha vuodessa.
Vaihtoehtoja näyttäisi olevan paljon. Hintaluokka josta valinnan teen on 5000 euron kieppeillä. Mikähän mahtaisi olla hyvä tuossa hintaluokassa teidän kokemuksenne perusteella, ja mitä ei missään tapauksessa kannattaisi hankkia. Niittotarve tulee olemaan noin 30 ha vuodessa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Onko lautasten oltava kahvi vai isompien lautasten kokoisia.
Kuhnilta löydät laadukkaan vaihtoehdon. Tosin saattaa olla hintava, mutta uudet maataloustuet on onneksi taas pian tulossa.
Älä hanki venäläistä niittokonetta.Ostin uuden tekee huonon niittojäljen Huono kevennysjärjestelmä.Hitsaus ja koneenkorjaustaito on lisäytynyt tällä laitteella. Vanhakin Welger on paljon parempi kuin kdn 210.
Ostin muutama vuosi sitten sen vihreän puolalaisen, onko Samaz, tai joku semmonen. Rataskoneista silloin oli halvemmasta päästä. Ei se Welgerin veroinen ole niittojäljeltään, mutta ei huonokaan, ja tukevaa tekoa. En tiedä nykyisistä hinnoista, mutta jos Polskimasiina ei hinnankiroissa ole, kyllä senkin ostaa voi, pärjää kyllä normaali hommissa.
Unohda se lautaskone ja ostat lieriö sellainen, pitkän päälle huoltovapaampi ja kestävämpi, kun vähemmän osia. Itellä oli Estre, jolla ajelin ojanpientareita ennen murskaajaan siirtymistä, oli ihan tukeva peli kyllä.
Olen kyllä ajatellut samaa, mutta eräs naapuri sanoi, että on arempi kiville ja muille mahdollisille esteille joita aina saattaa pellolta ja ojan varsilta löytyä.
Jos niittoala on tuo niin se nyt ei vielä kovin paljon ole. Toki riippuu minkälaista käyttö muuten on? Jotkut niittää esim. Remmi Ylöllä ihan heittämällä noita pinta-aloja ja enemmänkin. Toisilta se ei onnistu olleenkaan.. Tempoa kaupataan ryskähommiin, mutta perus kuraa se rakenne muuten on. Niittojälki ei kaikille kelpaa. Joku Pronar oli, jos repesi vetorunko, että onhan noita.