montako lediä

on järkevä laittaa n. 4 m2 kokoiseen saunaan? Tarkoitus on laittaa ne selkänojan taakse näyttämään seinää pitkin ylöspäin. Onko joku toteuttanut ja miltä vaikuttaa?
82424
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

4 tai 5 taka selkänojaan ja sivuille yhdet.Tulee aikas kivat.

Äänestä

Suosittelen vielä harkitsemaan niiden ledien laittoa koska jossakin uudessa tutkimuksessa oli todettu että niiden lamput palais aika nopeesti kuumassa!eli kuitu kyllä vielä sopii paremmin saunaan!

Äänestä

Ledit ei tosiaan toimi saunassa kovinpitkään,laita kuitua niin saat ikuiset valot.

Äänestä
  • Mistäs luulet että ne kuidut saa sen valon.
    Auringostako?

    Äänestä

  • Kuitu jos katkeaa tai muuten vioittuu, niin siinä on sen kuidun tarina.

    Äänestä

  • Hexahdus kirjoitti:

    Kuitu jos katkeaa tai muuten vioittuu, niin siinä on sen kuidun tarina.

    Miten se kuitu yläpohjassa katkeaa tai vioittuu, kysympähän vaan?Ledi on hyvä taskulampussa mutta ei saunassa,sen valoteho heikkenee siellä olennaiaesti ja vieläpä kohtuu nopeasti.

    Äänestä

  • valopää kirjoitti:

    Mistäs luulet että ne kuidut saa sen valon.
    Auringostako?

    auringosta

    Äänestä

  • valopää kirjoitti:

    Mistäs luulet että ne kuidut saa sen valon.
    Auringostako?

    Kuidut saa valon haligeenilampusta joka ei ole saunassa, ja ne kuidut ei mee rikki ihan helpolla.
    Mutta voisi olla hyvä idea laittaa ne ledit sinne selkänojan taakse, koska siellä ei ole yhtä kuuma kuin katossa, minusta tämä on hyvä idea.
    Ja mites jos tekisi selkänojien taakse laudasta vaikka 20x50 rimoja pituus vaikka 100mm ja porais niiten läpi ledin sopivat reiät ja kiinnittäs nämä palikat selkänojien taakse.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


saunailija kirjoitti:

on järkevä laittaa n. 4 m2 kokoiseen saunaan? Tarkoitus on laittaa ne selkänojan taakse näyttämään seinää pitkin ylöspäin. Onko joku toteuttanut ja miltä vaikuttaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu