on järkevä laittaa n. 4 m2 kokoiseen saunaan? Tarkoitus on laittaa ne selkänojan taakse näyttämään seinää pitkin ylöspäin. Onko joku toteuttanut ja miltä vaikuttaa?
montako lediä
saunailija
82424
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
4 tai 5 taka selkänojaan ja sivuille yhdet.Tulee aikas kivat.
Suosittelen vielä harkitsemaan niiden ledien laittoa koska jossakin uudessa tutkimuksessa oli todettu että niiden lamput palais aika nopeesti kuumassa!eli kuitu kyllä vielä sopii paremmin saunaan!
Ledit ei tosiaan toimi saunassa kovinpitkään,laita kuitua niin saat ikuiset valot.
Mistäs luulet että ne kuidut saa sen valon.
Auringostako?
Kuitu jos katkeaa tai muuten vioittuu, niin siinä on sen kuidun tarina.
Miten se kuitu yläpohjassa katkeaa tai vioittuu, kysympähän vaan?Ledi on hyvä taskulampussa mutta ei saunassa,sen valoteho heikkenee siellä olennaiaesti ja vieläpä kohtuu nopeasti.
auringosta
Kuidut saa valon haligeenilampusta joka ei ole saunassa, ja ne kuidut ei mee rikki ihan helpolla.
Mutta voisi olla hyvä idea laittaa ne ledit sinne selkänojan taakse, koska siellä ei ole yhtä kuuma kuin katossa, minusta tämä on hyvä idea.
Ja mites jos tekisi selkänojien taakse laudasta vaikka 20x50 rimoja pituus vaikka 100mm ja porais niiten läpi ledin sopivat reiät ja kiinnittäs nämä palikat selkänojien taakse.