Oon ajellu kymmenisen vuotta 18t jakeluautoa kovasti mieli tekee kouluttautua rekkakuskiksi (puolikas/täysperävaunu kuskiksi).
Rekkahommissa kiinnostaa pääsis ajaa pitkää välimatkaa/ulkomaam ajoa.
Millä tavalla rekkakuskin työ eroaa jakeluauto kuskin työstä muutaku rekka on puolet pitempi?
Oma ajatukseni on rekka hommissa pääsis ajaa pitempää välimatkaa ku nyt jakeluautoa ku ajaa ni ajan vain lyhyttä matkaa.Ja varmaa vähemmän jättöpaikkoja ku jakeluauto kuskina.
Oppiiko rekalla helposti peruuttamaan?voiko verrata henkilöauton ja matkailuvaunun peruutusta?se on hankalaa itellä ku nii vähä oon ajanut vaunu perässä mut tokiha ku 10v. Ajanu jakeluautoa ni jakeluauton peruutus onnistuu moitteettomasti.
Onko muuta mitä pitää huomioida?tietenkin tarvittavat kääntösäteet.
Iso kiitos.
Rekkakuskiksi mieli tekee????
5
224
Vastaukset
- 55v_alalla
Paskot housuihis ja anna paskojen olla housussas koko viikun. Mölyyt ja möykkäät joka paikassa kovaa. Ahmit rasvaa ja makkarapannua tuplilola höyryillä aina. Värjäät hampaasi mustiksi ja poistatat puolet. Hommaat ylipainoa kroppaas n 40kg.
Noi riittää. - Kovalaji
Mieti hyvä kuski.
Rekkahommat on hullun hommaa. - lauta-aita
en haluais rekkakuskiks todennäköisesti nukahtaisin rattiin ja haluan nukkua yöni kotona
- Drukdaiveri
Notkut huoltareiden baareissa ja äänekkäästi veistelet rahtijuttua, "oon ajanu siel ja siel, paskat autot, veekasi on paras, mantereet norjat ym koluttu joka paikka, breenerin sola laskettu hirveessä krpulassa ja kuarmii kelkottu sika paljo"
Sitte kävelet sillai että kolitsit roikkuu ja se siisti paskarantu näkyy ajo vaossa. Sätkä huulessa isket juttua yhä kovemmalla äänellä ja välillä päästät kuskiturhapuro maisen kolkon naurun!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku655310Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti722599- 2702463
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362379Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191794Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2281537Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai541141- 901066
Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v131063- 851050