Eikö Yle teen selostajilleen terveystarkastuksia. Ainaki Tero Karhulla täytyy olla ongelmia siksi kamalasti parhaillaan ulvoo.
Tero Karhuu ulisee kakkosella
18
306
Vastaukset
- kädetönkäsipalloilija
Ei pysty kuuntelemaan tätä kaveria, kanava vaihtuu aina, onko pakko tehdä töitä urheiluselostajana jos ei osaa puhua, pilannut monta hyvää peliä, olisko tälle joku muu homma kun monen mielenkiintoisen urheilutapahtuman pilaaminen, yle please.
- popelius
Aivan selostaja joka kertoilee mitä pitäisi tehrä, eli juuri sitä mitä tämä potkupallon pelaaja omalla...........
- eiselostusta
En katso mitään ottelua, koska joku kiljuu ja selostaa. Vaikuttaa ihan katsojien älyn vähättelyltä. Kyllä jokainen näkevä ihminen huomaa aivan itse miten peli kulkee ilman selostuksia. Ilmeisesti penkkiurheilijoita pidetään vähä-älyisinä joille pitää vääntää rautalankaa?
- Voitto-oodi.säätimelle
Penkkiurheilijoita pidetään kai ainakin tuntevina ihmisinä, joille voi ruudulla näkyvien tapahtumien lisäksi antaa virikkeitä mm. tunnelmien ja tunteiden ilmaisemisen kautta. Kaikki eivät myöskään tunnista esim. pelaajia nimeltä pelkistä paidoista. Monesti myös tilanteet näkee kuvassa huonosti / vääristyneesti / väärin, mitä selostus voi korjata.
Jos tarjottua selostusta taas ei halua kuulla, niin ratkaisu on älylliselle ihmiselle melko helppo tv-säätimen "Mute"-nappi. Se toimii kuulemma netissä valittamista paremmin äänen mykistämiseen. - KirkumiselleStoppi
Voitto-oodi.säätimelle kirjoitti:
Penkkiurheilijoita pidetään kai ainakin tuntevina ihmisinä, joille voi ruudulla näkyvien tapahtumien lisäksi antaa virikkeitä mm. tunnelmien ja tunteiden ilmaisemisen kautta. Kaikki eivät myöskään tunnista esim. pelaajia nimeltä pelkistä paidoista. Monesti myös tilanteet näkee kuvassa huonosti / vääristyneesti / väärin, mitä selostus voi korjata.
Jos tarjottua selostusta taas ei halua kuulla, niin ratkaisu on älylliselle ihmiselle melko helppo tv-säätimen "Mute"-nappi. Se toimii kuulemma netissä valittamista paremmin äänen mykistämiseen.Me maksamme Ylen, joten kyllä me voimme odottaa myös täysipäisiä selostajia.
- Voitto-oodi.säätimelle
Juu, kullekin "veronmaksajalle" pitää tietysti olla oma, taatusti miellyttävä selostaja, kun oikein valittamaan päästään. Lisäksi on lupa odottaa, että Yleisradiosta tulee joku kädestä pitäen säätämään äänet ja kuvan pois vastaanottimesta, kun on itse loukkaantunut liiaksi selostajiksi viitsiäkseen ryhtyä moiseen ponnisteluun valittamisen sijaan.
- Voitto-oodi.säätimelle
*"selostajIIN"
- SehR.gut
Karhu on ihan ok, vaikka autenttiseen saksalaiseen ärräänsä onkin hieman totuttelemista näin klassistyylisemmän selostuksen ystävänä.
- höpötihöpö
Aloittaja voisi pitää Islannin selostaja Gudmundur Benediktssonin selostustyylistä; sen kirkumisen rinnalla Karhukin kalpenee :D Molemmat ok!
Laita telkasta äänet pois, lapsi.- KirkumiselleStoppi
Ei ole oikein, että selostaja huutamisellaan pilaa lähetyksen.
- nettikirkumiselle.stoppi
Eipä se minun lähetystäni ainakaan ole pilannut. Voisikohan vika olla osittain jossain muuallakin?
- Eitykkää
Miksi Karhu ei kelpuuta selostukseensa mukaan asiantuntijoita kuten muut selostajat. Enkä ymmärrä tuota huutamisen määrää. Pahinta on kuitenkin yksinään naureskelu asioille, jiden hauskuus ei avaudu. Onneksi selostuksen saa pois tai vaihtoehtoisesti radion kautta.
- Kanavavaihtuutaas
Tero huuta kuin munista rautoihin jäänyt kojootti. Sairasta.
- raivostuttaa
Kyllä, Karrrrhu on hirrrrrvee, pilaa ottelut karrrrjumisellaan. Lapset ja koirat pelkää.
- voivitunvitunvittu
Siellä se taas korisee, ei perrrrrkele voi kuunnella, jälleen yksi äänetön peli, kiitti vitusti
- juuselanniki
Niki Juusela on paras EM kisojen selostajista. Harmi vaan että on ollu ääneessä kovin vähän.
https://www.youtube.com/watch?v=WPaetoSKjmk- sanopenttisalmi
Terska on pelannut puulaakijalkapalloa ja kuvittelee tietävänsä saman kun Litmanen. Eli televisio>menu>asetukset>kielet>ensisijainen keli > englanti, niin voi katsella pelit ja pääsee yleisön laulujen, kannustusten mukana seuraamaan peliä. On huomattavasi miellyttävämpi kuin mute. Kisastudio, Litin kommentit kuuluvat puoliajalla ja lopuksi aivan normaalisti. Selostusta ei oikeastaan kaipaa, eihän katsomossakaan vierustoveri höpötä sinulle kentällä mitä tapahtuu, ainakaan kokoajan
- Ei_jatkoon
Ihan totta tyypit, Tero Karhun tapa selostaa on erittäin rasittavaa kuunneltavaa. Puheen sisältö voi kukaties olla siedettävää, mutta se aivan ihmeellinen intonaation käyttö on ihan syvältä. Siis äänenkorkeuden vaihtelu hänellä on päin - sanonko mitä... eihän ne sovi ollenkaan ja lauseet kuulosta aivan epäluonnollisilta. Ei jaksa kuunnella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,1193738Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv3142642Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,02180Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k431991Skodan hankintaan painostaminen toi potkut
Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll111748Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1311245No onneks ei tartte sit olla
Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....71231- 961194
Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä
Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu84987- 52962