Olimme toukokuussa viikon matkalla ystäväni kanssa Thassoksen Limenariassa. Matka oli edullinen äkkilähtö, ja tarkoituksena oli vain kuljeskella lähiympäristössä, makoilla rannalla ja syödä hyvin. Pieni Limenaria sopi siihen oikein hyvin, koska siellä ei tosiaan ollut juuri mitään tekemistä eikä näkemistä. Siltä osin matka siis onnistui odotusten mukaan.
Sen sijaan kuljetus lentokentältä kohteeseen oli puolipainajainen. Lentokentällä odotimme pikkubussissa puoli tuntia opasta, joka sanoi " käyvänsä rupattelemassa" kollegansa kanssa. Vihdoin bussi pääsi lähtemään 10 minuutin matkalle lauttasatamaan. Bussissa opas ilmoitti, että lauttaa pitää odottaa tunti ja risat. Eipä siinä mitään, katseltiin satamaa ja ostettiin juomiseksi vettä bussimatkalle. Kysyimme oppaalta, kannattaisiko ostaa hotellille jotain pikkupurtavaa/lisää juotavaa, vai onko Limenariassa vielä jokin kauppa auki. Opas kertoi, että toki kaupat ovat auki myöhään, Kreikassa kun ollaan.
Lauttamatka oli sen luvatun 40 min, mutta sen sijaan bussimatka kesti reilusti yli tunninmääränpäähän. Perille saapuessamme kello oli 23 eli neljä tuntia kesti matka hotellille. Luonnollisesti yksikään kauppa ei ollut avoinna.
Valitsen yl. matkan niin, ettei matka kentältä ylittäisi tuntia. Nyt ajattelin, että lauttamatka katkaisee ikävän bussissa istumisen mukavasti. Jos olisin tiennyt hoteelin olevan neljän tunnin päässä, en olisi kuunaan valinnut tuota kohdetta.
Limenaria kuljetus
Limenariamarinaa
3
183
Vastaukset
- Kunupi
Menipä ikävästi :-/ Mikä matkanjärjestäjä?
- Limenariamarinaa
Tjäreborg
- Potos
Lautat kulkee aikataulun mukaan. Syytön Tjäreborg on aikatauluun.
Ollaan oltu saarella kahdesti ja bussimatka on pitkä.
Kaupat on olleet kyllä auki aina kun on saavuttu perille.
Nyt ei voida sinne mennä koska en halua lentää Jet Timen vanhoilla koneilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta703560Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1483533Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463322- 532779
- 322036
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘301962Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k421704- 481676
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä961635- 391400