Luovuttajan avulla, muumimuki - turvallisuus?

Muski

Pohdin josko menisin klinikan kautta. Yhdellä tapaamisella siellä jo olin. Toisaalta jos nyt sitten mietin tämän epävirallisemmankin reitin läpikotaisin eli luovuttaja ja koti-inseminaatio. Onko kukaan keksinyt miten varmistua, että siittiöt eivät sisällä tauteja ja sen ettei luovuttaja ala vaatia yhteydenpitoa? Jos nämä vois taata ja luovuttajan täyspäisyyden niin silloin voisin jopa yrittää. Klinikassa vähän häiritsee se, kun sperma pestään ja siitä jotkut tutkijat epäilee johtuvan hedelmöityshoidoissa syntyneiden lasten korkeamman syöpä esiintyvyyden. Ja luomuraskaus muumimukin kautta ois enemmän oman kropan valinta, että tuleeko raskaaksi. Klinikalla taas ne lääkkeillä laittais mut ensin kiertoon ja ovulaatioon. Ja sanoivat että melkein heti pitäis IVF koklata iän puolesta. Tavallaan haluisin tässä välissä kokeilla muumimuki menetelmää, kun muutenkin haluan laihtua ennen klinikkahoitoja. Jos vaan ois takeet taudittomuudesta ja yhteydenpidottomuudesta. Voiko lakimiehen kautta ja terveyskeskuksen kautta hakea?

4

372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jahasssl

      No tilaat tutkittua tauditonta spermaa älykkäiltä miehiltä cryosilta? Sieltä tulee käsittelemätön sperma hiilihappojäässä (tai typpisäiliössä) ovellesi ja toimit ohjeiden mukaan. https://dk.cryosinternational.com/ (vaihda kieli suomeksi)

      Jos sinulla on ikää, turvaudu ihmeessä klinikkaan. Kyllä heillä on inseminaatio luonnolliseenkin kiertoon mahdollista. Jos ehdottavat lääkkeellistä, silloin sinulla on jokin seikka, joka huonontaa mahdollisuudet (jos sinua on ultrattu, on huomattu esim. liian ohut kohdun limakalvo kiertoon nähden tms.).

      Itselle tehty 4 inseminaatiota ja toden totta: vaikka kaikki toimi, ikä heikensi munasoluja sen verran että vasta ivf toimi. 10 munasolusta vain kahdesta tuli normaaleja alkioita ja toisesta alkoi raskaus.

    • Muski

      Mulla siis on aina ollut täysin kaistapäinen, epäsäännöllinen kierto. Siksi tarttee kuitenkin lääkkeet klinikalla. Iän puolesta sanoivat IVF:ää.

      Tuohan kuulostaa hyvältä, että postista vaan tilaa. Onkohan laillista? Ei kai siinä muu voi mennä pieleen, kuin rahan menetys, vai?

    • jahasssl

      Jos kiertosi on epäsäännöllinen, ei se tilaaminen sitten oikein onnistu. Tai tulee olemaan tosi hankalaa (et saa niitä oikealla hetkellä). Pitkä kierto muuten tarkoittaa useimmiten sitä, ettei ovulaatiota tapahdu tai munasolun laatu on irrotessa sitten niin heikko, ettei tulosta synny. Jos on tuollainen tilanne ja sinulla on ikää, klinikkaan tosiaan suosittelen. Ja vielä lääkkeellistä apua. Syöpäriskit ja muut riskit ivf:llä tai inseminaatiolla syntyneille lapsille ovat todella pienet. Sinulla on ikäsi puolesta varmasti paljon suuremmat riskit saada vammainen lapsi, kuin että terve lapsesi sairastuisi syöpään ivf:n vuoksi.

    • Muksi

      Mulla on kuitenkin yksi ihan normi luomuraskaus josta vauvan sain muutama vuos sitten. Tuli heti ekasta kokeilusta, eikä ollut mitään hajua meillä, että missä vaiheessa kiertoa mennään. Jotenkin vaan tekis mieli koklata nyt tätä väylää samalla kun pudotan painoa. Vaikka ei sekään toki raskautumista auta, että painoa just pudottelee. Mutta ois sellainen olo, että antaa kropalleen mahdollisuuden tulla raskaaksi suht luomusti. Rekisteröidyin jo tonne sivuille - kiitos paljon! Täytyy nyt miettiä, että haluaako heittää rahaa kaivoon (suurella todennäköisyydellä). Mutta jos jonkun kierron saisin napattua (tässä ennen kun oon mielestäni pudottanut sopivasti painoa hoitoihin) niin yrittäisin hyödyntää sen. Oishan se ihan mahtavaa! Siellä kun on niitä pesemättömiä ICI ja pestyjä IUI niin sain sellaisen käsityksen, että ei väliä kumpaa käyttää. IUI kai parempi mahis? Kuitenkin veri vetäis enemmän niiden ei-pestyjen puoleen. Toisaalta jos pistän luovuttajan tiedot etusijalle valinnassa niin sitten ihan sama, kunhan on vipinää siittiöissä. Vai olenko ihan hakoteillä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      271
      2350
    2. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1031
    3. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1021
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      990
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      81
      941
    6. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      861
    7. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      21
      848
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      756
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      697
    10. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      299
      694
    Aihe