Kesämökin aitan perustukset

Tymäkysyjä

Tontilla on kalliota ja savea. Aitta tulee olemaan pieni nukkauma-aitta, noin 3x4 m, paino max 2500...3000kg. Yritän saada sen tehtyä/kasattua toimenpideluvalla. Kyseessä on siis kevythirsiviritelmä, jota lisäeristän 50 millin ekovillalla ja paneloin sen painuttua kasaan vuoden verran. Paikka johon aitta on suunniteltu, on kallion ja savimaan rajalla: Savikon kohdalla, johon aitan toinen reuna tulee, on kallio parin metrin syvyydessä. Toisen reunan alta kallio löytyy alle metrin syvyydeltä. Aittaan tarvitaan 9 paalua.
Käytänkö kierrepaaluja, rautakangella sorkkimalla olen selvittänyt, että savikko on kosteaa koko kesän, koska ko alue on viereisen järven vedenpinnan alpuolella. Routiiko se savikko sen vesirajan alapuolelta? Matalaa antura/harkkoperustusta en haluaisi tehdä, koska en luota siihen pehmeään saveen.

1

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • remppamies1

      " Routiiko se savikko sen vesirajan alapuolelta? Matalaa antura/harkkoperustusta en haluaisi tehdä, koska en luota siihen pehmeään saveen."

      Routii, kun kevyt aitta kyseessä voit tehdä tuon antura/karkko perustankin tuolloin voi ovi joskus jumittaa, ainut varma joka ei oviin vaikuta on raudoitettu laattaperustus silloin jokin nurkka ei nouse vaan koko aitta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      67
      5710
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      134
      4264
    3. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      97
      1886
    4. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      63
      1435
    5. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      261
      1137
    6. 47
      1122
    7. Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan

      Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E
      Maailman menoa
      126
      979
    8. Ajattele, miten häviävän pieni

      todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim
      Ikävä
      45
      802
    9. Aavistan tai oikeastaan

      tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast
      Ikävä
      31
      753
    10. Pieni vinkki miehelle

      Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.
      Ikävä
      39
      715
    Aihe