Miten saisi stereo-kaiuttimien ohmin selville
kun mitään merkintöjä ei löydy elementeistä tai itse kaiuttin koteloistakaan.
Näkeekö yleismittarilla navoista??
kun mitään merkintöjä ei löydy elementeistä tai itse kaiuttin koteloistakaan.
Näkeekö yleismittarilla navoista??
Vastaukset 14
Vanhimmat
tasavirtavastuksen ja päättelet siitä sen impedanssin.
Kaiuttimen impedanssi on yleensä 4, 6, 8, tai 16 ohmia. Esim. jos tasavirtavastus on noin 3 ohmin paikkeilla, kysymyksessä on 4 ohmin kaiutin. Eli Impedanssi on jonkun verran suurempi, kuin tuo tasavirralla mitattu vastus.
Tasavirtavastus vaihtelee kaiuttimen tehonkeston mukaan. Paras tapa mitata impedanssi on syöttää sinne 1 kilohertzin signaalia sarjassa 10-20 ohmin lankapotikan kanssa ja säätää potikka siten, että sen navoissa on sama jännite kuin kaiuttimenkin navoissa. Sitten mitataan potikka ohmimittarilla.
Muuten helppo juttu ja toteutetaan kuten mittuuttaja kerto. Toinen juttu on sitten se että antaako toi mittaus oikeen arvon jos kyseessä on 2- tai 3-tie kaijutin. Silloin impedanssi muuttuu eri taajuuksilla joskus voimakkaastikkin.
Kaiuttimien impedanssit ilmoitetaan aina 1kHz:n taajuudelle. Jos haluat selvittää impedanssin jollain muulla taajuudella, se onnistuu yksinkertaisesti vaihtamalla mittaustaajuutta. Jos käytettävissä on pientaajuusgeneraattori, samalla voi selvittää kaiuttimen omaresonanssitaajuuden. Sen huomaa kyllä ilman eri instrumentteja kun se osuu kohdalle.
Kotikonstina voi käyttää esim PC-konetta, johon vaikkapa basicilla tekee ohjelmanpätkiä, jotka tulostavat halutunpituisia eri korkuisia ääniä tyyliin SOUND 1000,100 jne. Nämä sitten syötetään äänikortin lähdöstä vahvistimelle ja edelleen kaiuttimeen. Jos nyt vielä jossain koneessa basic toimii?
Kyllä (hyvällä) yleismittarilla ihan tarpeeksi tarkkaan asian selville saa. Sain käsityksen että saat kopan auki, mittaa suoraan kaiutinelementien navoista myös (on kyllä ihmeellistä jos elementeissä ei ole ohmeja merkitty).
Totta kai tuo joidenkin mainitsema taajuusriippuvaisuus on olemassa mutta suuruusluokkaa ilmeisesti hait, eikä taida olla taajuusgeneraattoria käytettävissä.
Eli ruuvvaan bassokaiuttimen irti ja laitan
mittarin napoihin ohmi alueelle tai tasavirta.
Ei näissä jenkkikaiuttimissa ole ohmia missään.
kyseessä 2-tie kaiutin.
Miksi ihmeessä ruuvaat kaiuttimen irti. Onko kotelosi rakenne niin erikoinen...?
-tai tasavirta- mitä ihmettä aiot tehdä ?
Lukaise joku alan kirja.
Vaikka Paavolan sähkötekniikka.
Miten muuten saan mitattua kaiuttimen ohmin, jos sen navat ovat kotelon sisässä.
Tarkoitatko että kaiutin liitäntään suoraan yleismittarilla.
Siinä välissä on jakosuodin ja siitä lähtee johdot
diskantille ja bassokaiuttimeen.
Otan basson irti ja mittaan siitä ohmin.
Vai miten se sitten mitataan????
Jos tiedät helpomman tavan niin kerro etten turhaan avaa kaiutinta.
kirjoitit: "Eli ruuvvaan bassokaiuttimen irti ja laitan mittarin napoihin ohmi alueelle tai tasavirta".
Sain tuosta hiukan väärän käsityksen. Sorry.
Minun kaiutinkoteloissani riittää kun ottaa kotelosta takakannen irti ja mittaa. Mutta taitaapi olla eri rakenne ;-)
Mittaa suoraan johdon päästä tai liittimistä ohmimittarilla.Kaikki sen jälkeen oleva on kaiutin/komponentti vastusta.Tarkkuus on riittävä vahvistin kuormituksen sovitukseen.Kaiutin vastus voi olla aina isompi kuin vahvistimen vastus suositus.Ei mielellään pienempi koska pääteaste voi kärsiä liian pienestä vastus kuormasta lujaa soittaessa.
Jakosuodattimen sarjakondensaattori katkaisee tasavirran kulun, joten tulos ei ole oikea.
Eipä taida bassokajarin eessä olla sarjassa mitään konkkaa...
Lueppa vanhoja TM numeroita joissa on oikeat vastus mittaus arvot läpi koko alueen niin huomaat että 8 ohm hifikaiutin kuorma vaihtelee taajuuden mukaan jopa n.4-10 ohm.Nyky lehdissä mittaus arvot esitetään ympäri pyöreästi kuin ääliöille ikään.Ohmimittaus on siten riittävän tarkka.Jakosuodatin vaikuttaa juuri todelliseen vastuskuormaan ja vaihtelee taajuuden mukaan.Korkealla taajuudella alkaa diskantti vastus pieneneen enemmän.Basso vastus taas suurenee suhteessa.Matalalla taajuudella päin vastoin.
Kaiuttimen impedanssi on pikkasen eri asia kuin
sen tasavirtaresistanssi .
Nimim. "Mittuuttaja" esitti mielestäni aivan oikean kotikonstin,kaiutinelementin takana (jos on)oleva Ohmimäärä on kaiuttimen impedanssi jollain tietyllä taajuudella ,esim mainitulla 1000 Hz.llä.
Kaiuttimen tasavirtaresistanssi voi olla hyvinkin pieni riippuen mm. sen tehonkestosta
ym.
Pyrkimys lienee on muuttaa vahvarista tuleva signaali liike-energiaksi eikä lämmöksi !