Uusi kela, hyviä vinkkejä tarvitaan

FiskerCarma

Shimano 2500 leipoi laakerin kiinni lähes kymmenen yhteisen vuoden jälkeen. Oli aikoinaan Erä-lehden testivoittaja ja pirun hyvä kela olikin.

Mikä olisi hyvä vastaava etujarrullinen kela? Vavankin voisi uusia, on nimittäin sen verran jo teippailtu. Kärkitoiminen hiilikuituvapa hakusessa.

6

390

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mun paras setti on Shimano Aernos FA2500 ja vapa Shimano Beastmaster 240M. Siihen 0.20mm kuitu ja aikalailla täydellinen paketti!

    • jahvena

      Riippuu siitä mitä kalastat ja paljonko, sekä kalastatko suolavedessä. Satunnaiseen kesäkalastukseen saa hyvän haspelin viidelläkympillä. Syksyn poistoaleista saa edullisesti samalla rahalla parempaa. Jos kalastat paljon, niin sitten kannattaa kestävyyden vuoksi satsata hieman kalliimpaan.

    • eihyvääpäivääää

      mene kauppaan uuden saat ja paremman

    • hintti

      penn spin fisher V 4500 on paras ja metallinen kela kestää monta vuotta

    • ShimanoSustain2500

      Penn Batle II on mielestäni hintaisekseen 99€ vallan mainio, käytin viime syksyn kun 1½-vuotta vanhaan ykköspyssyyn tuli laakeriongelma. Samoin pari kymppiä edullisemmat n. 80€ Okumat ovat varsin nasakan oloisia; siis aina hinta huomioiden. Referenssinä on poistolaarista aikanaan kolmasosahintaan vuosia sitten tähtilöytönä hankittu Shimanon Stradic 4000 ja Shimano Sustain 2500, ainoa kela jossa on koskaan ollut takuuaikaisia ongelmia. Stradic tuntuu vielä kuuden käyttövuoden jälkeen olevan aivan loistokunnossa kunhan vaan muistaa voidella. Samoin olen ottanut tavaksi merikalastusreissun jälkeen pistää mukana olleet vavat keloineen suihkunurkkaan ja antaa niille makeavesisuihku. Paino sanalla luulo, tuntuisi että kelat pysyy paremmassa kunnossa ja eivät huuda voitelua niin usein näin tehtynä.

    • proo

      Ite ostin Shimanon Tecniumin toimii -9 asteen pakkasellakin moitteetta ei jumita jos kesällä heittelet toimii halvemmatkin...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2321
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      25
      1036
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      922
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      906
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      591
      865
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      855
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      748
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      69
      654
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      646
    Aihe