Siitä vain sudoloitsuja opettelemaan, sitten on helppo siirtyä Linuxiin :D hahahaa!
http://www.mikrobitti.fi/2016/07/bash-komentotulkin-kaytto-windows-10ssa-on-helppoa-microsoft-julkaisi-opetusvideon/
http://www.mikrobitti.fi/2016/07/bash-komentotulkin-kaytto-windows-10ssa-on-helppoa-microsoft-julkaisi-opetusvideon/
Vastaukset 16
Vanhimmat
Anni-Helena Ristintumputtaja itkee.
Sudo-apt-sököti sök byäähnyyhnyyh
Kaikki komentotulkkiin laitettavat loitsut ovat aina Windowseissa helpompia kuin tubuttimissa - ne ovat järjellä tehty!
Sitä vastoin tubuttimen sudo-apteekit ovat niin hirveitä, ettei niitä kukaan tervejärkinen ymmärrä.....†
taas TÄYDELLISEN TIETÄMÄTTÖMYYTESI tästäkin asiasta.
Kohta Anni_Helena Ristintumputtaja raivoaa ja alkaa suoltaa aivoripulointiaan. Sököti_söö... hirveää, sanonee hän. Mutta, ajat muuttuvat!
sudo apteekki winwoes:in katukaupasta.
Eihän tuolla Ristintumputtajan älyllä voi muuta tehdä, kuin kusta muuntajaan.
Tubutinpoikien dementia sen kun pahenee - he eivät enää erota tubutinta tietokoneen käyttöjärjestelmästä.......†
Ristintumputtajan pitäs mennä lääkäriin, kalpea kuin homo HIV-testissä ja silmät on kuin Skodan jarrupalat ja jätkä on muutenkin kuin pystyyn paskannettu lapamato.
Mäkin haluan sudon oikeudet apteekkiin. Xanoreita, diapamia, mitä näitä onkaan. PALJON!
Vittu ku guestina ei saa ku ehkä resilaria pullon. Jos ei osta samalla kertaa imodiumia.
Apteekissa ois siis kaikkea jännää, mutta ilman sudon oikeuksia niitä ei sieltä saa!
Tervetuloa vastaanotolleni, niin puhutaan näistä huumefantasioista....
Menkääpäs te siitä nukkumaan - otittehan juuri iltalääkkeenne!
Jopas sattu, kaks lekuri paikalla, nyt on pakko kysy tuon ristirunkarin taudista, että mikä sitä vaivaa kun kusta tulee niinkuin olis osia pois, ja se on ruma, kuin venäläisen pommikoneen rahastaja.
Mutta miksi teillä molemilla, ohta kiiltää kuin juutalaisen munat.
Tri.Linuks_Katastrofi on ristirunkkari, eli Linuks Tubutin Kari.
"Kaikki komentotulkkiin laitettavat loitsut ovat aina Windowseissa helpompia kuin tubuttimissa - ne ovat järjellä tehty!
Sitä vastoin tubuttimen sudo-apteekit ovat niin hirveitä, ettei niitä kukaan tervejärkinen ymmärrä.....† "
Tiedätkö edes mikä on komentotulkki? Ei komentotulkkiin kirjoitella loitsuja vaan komentoja ja komentosarja skriptejä. Unixseissa ja linuxeissa on se hyvä puoli, että komentotulkin voi vaihtaa halutuksi oman mielen mukaan.
Minullakin on linuxdistrossa neljä komentotulkkia, joista yksi on bash. Mutta enemmän suosin ja käytän silti zsh-komentotulkkia.
Näin toimii edistynyt käyttäjä. Hyvin konfiguroidussa unixissa ja linuxissa tavallisen käyttäjän ei juuri tarvitse sudotella. Sudotteluhan merkitsee käytännössä toimimista järjestelmävalvojan eli rootin oikeuksilla.
Tavallisen käyttäjän ei tarvitse edes toimia roottina.
Oikein konfiguroidussa systeemissä järjestelmänvalvojan eli rootin ja tavallisen käyttäjän käyttöoikeudet EROAA toisistaan varsin selvästi. (jyrkästi).
Te "sudottelija hirmu-urakoitsijat" ette ymmärrä järjestelmävalvojan eli rootin tehtävää. Tämän yksi perustehtävä on jakaa rajoitetut käyttöoikeudet tavallisille käyttäjille.
Ovat varmastikin noita pulipäisiä pakkoruotsin vastustajia ja muutenkin vajaaälyisiä nämä antisudolaiset.
Eihän ole mitään sen loogisempaa kuin ohjelmointikielet ja sudottaminen.