Opiskelu asunnon sijainnista Oulussa

Tulevapohjolanpoika

Aloitan syksyllä kauppiksessa, ja mietin mikä olisi hyvä asuin sijainti? Kumpaa pidätte parempana asuin sijaintina, keskustaa vai asuntoja koulun läheltä. Lisäksi olisi kiva kuulla paikoista, jotka ovat viihtyisiä asuinalueita, ja mitkä eivät.
Pidän tärkeänä seuraavia asioita:
-kauppa on lyhyen kävely matkan päässä
-baarista pääsee kotiin pilkun jälkeen kävellen/julkisilla
-hyvä yhteys yliopistolle/läheinen sijainti
-Hinta luokka 300-450e/kk

20

857

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tervetulemas

      Nuo vaatimukset samaan pakettiin on aika kova sana. Julkisten kanssa oli ongelmaa viime talvena, kun bussivuoroja supistettiin eli ei mahdu kyytiin, myöhästyy luennoilta. Eli ne ajaa ohi, vaikka itse olisitkin valmiina pysäkillä.

      Juuri vieressä olevat kämpät on aikapitkälle soluja; en suosittele eli satoja "vähemmän motivoituneita ja motivoituneita " yrittävät sovittaa elämäänsä. Eikä niin hyvässä kunnossakaan. Sitten on erikseen kunnostetut kämpät, joita taas ei yksinäisille taida olla montaa jaossa. Prisman viereen Linnanmaalle pykästään uutta taloa, katso milloin ne valmistuu.

      Lipaston ( eli yliopiston) vieressä on myös hyviä alueita. Kannattaa katsoa, mitä esim. psoas tarjoaa. Yksityisiltä voi myös irrota kämppä.

      Jos taas viihde arvoa haet, niin keskeltä kaupunkia eli maksaa maltaita. Tuohon hintaan ei taida irrota, mutta kokeile ja googleta. Nyt taitaa olla jo kiire...

      • Tulevapohjolanpoika

        Hei! Hyvä tietää, en ainakaa vielä alkuun haluu soluun, mut katsotaan ku on joku hyvä porukka kasassa. Prisman vieressä kuulostais hyvältä!


    • Oulunerikoisuuksia

      Oulussa kaikki opiskelijat kulkee pyörällä.

      Itsellä asunto niin, että on koulun ja keskustan välissä. Pääsen pyörällä kivasti kumpaankin.

      • Tulevapohjolanpoika

        Pyöräileeks porukka iha vuoden ympäri? Kuulostas kätevältä toi sun sijainti.


      • Oulunerikoisuuksia
        Tulevapohjolanpoika kirjoitti:

        Pyöräileeks porukka iha vuoden ympäri? Kuulostas kätevältä toi sun sijainti.

        Joo, ympäri vuoden fillaroidaan. Näin minua opastettiin viime vuonna, kun aloitin opiskelut ja ainakin Kontinkankaan kampuksella näin olikin. Vain 30 asteen pakkasilla kävelin ja pitempimatkalaiset taisi tulla bussilla.


      • KylteriOulu

        Kyllä OyKKK:lle iso osa tulee omalla autollaan ja sitten onkin sähläämistä varsinkin talviaikaan, kun ei meinaa mistään löytää vapaata parkkipaikkaa. Joskus olen kolme varttia etsinyt autolle parkkipaikkaa yliopiston ympäriltä. Pyörä tai bussi on silloin kätevä.


    • Hrtyhery

      Nyt nopeasti tsekkaat OIT, avara, psoas, vuokraovi jne jne. Suosittelen psoas. Hakemusta sisälle heti. Olikohan ne prisman jutut Kiinteistä-Tahkolan juttuja, googlella se selviää kun laitat: LInnanmaa vuokra-asunnot prisma

      Tuo pyöräily on ikävää, aina ei pyöräteitä aurata. Ja kaikkein karmeinta on ne hielle haisevat luennoilla istujat, jotka huumaa koko porukan pyörähiellään ... yökkis. Tuolla kun vedät lokakuun liukkaista huhtikuun vesisohjoon niin kunto kasvaa mutta kaverit kaikkoaa.

      Google laulamaan, sillä tuhannet hakee kämppää juuri nyt samalta alueelta.

    • uuleåborg

      Tuolla hintaluokalla saa tietääkseni joltain psoas ja solut, Linnanmaalta ja sen lähialueilta ehkä voi saadakin, en tiedä. Tiedän sanoa enemmän yksityisistä vuokranantajista:
      Keskusta hintaluokkaa 450-600 nii voi löytyä kiva yksiö. Ainakin keskusta/Etu-Lyötty (usein kyllä kalliimpi)/Toivoniemi/Heinäpää on alueita joihin itse suostuisin muuttamaan. Sekä Tuiran tasku.
      - keskusta oikeastaan melkein mistä vaan
      - Toivoniemi: bussipysäkki tosi lähellä, melkein keskustassa, uskaltaa vielä yksin pyöräillä baarista
      - Heinäpää, kulkuyhteydet ei parhaat, mutta lähellä keskustaa ja keskustan pysäkkejä, asuinalueena musta ok
      - Tuiran tasku: uskaltaa vielä tulla baarista yksin kotiin, bussit keskustaan ja Linnanmaalle kulkee erinomaisesti
      Tuiraa kauemmas en uskaltaisi baarista liikkua muulla kuin taksilla.
      Itse asun keskustassa ja kuljen Linnanmaalle ne muutamat kuivat kuukaudet pyörällä ja muuten bussilla (vähän päälle 40e/kk).

    • Aallonkylteri

      Tässä näkee yliopistojen ja etenkin näiden maaseutukauppisten tason nykyään: Opiskelemaan pääsee tyyppejä, jotka eivät edes osaa yhdyssanoja (opiskelu asunto ja asuin sijainti :D). Voiko tämä herranjestas enää olla totta, onko lukio varmasti käytynä?

      • ExHerraHelsinginHerra

        Tässä yksi syy minkä takia en valinnut aaltoa vaikka pisteet olis sinne riittäny.


      • 98760

        Valitettavasti monivalintakoe ei karsi henkilöitä, jotka eivät taida edes kieliopin perusteita...


      • sitähänminäki

        Samaan asiaan kiinnitin huomiota. Mutta nykyään yliopistoon ei tarvitse olla lukion käynyt, ammattikoulu riittää. Ammattikoulussa tunnetusti ei ole niin tarkkaa kirjoittamisen osaamisen kanssa.


    • Finanssiiiiiiiiiiiiiii

      Ostaisin asunnon kyllä ehdottomasti keskustasta. Tosin lainan lyhennys voi mennä yli ton 450 e/kk

    • Pötsikasvaa

      Ei mitään ostella asuntoja kun omaan ei myönnetä tukia. Vuokra-asuntoon saa täydet. Ellet sitten löydä 30 000 eurolla hyväkuntoisen kämpän....... Mutta koulun sijainnissa sama kuin työpaikan kohdalla: mahd lähellä koulua asuminen helpottaa liikkumista mutta kauppakassit on vaikea kuljettaa yli 2km matkaa talvella joten kauppa huomioon myös.

      • hehhehhee

        Opiskelijan kauppakassit! Painaako ne liikaa?


    • huutopaskaa

      >Oulu
      Joo, olet jo hävinnyt pelin. Suosittelen olemaan menemättä koko kouluun, ellet halua jatkaa elämässäsi häviämistä.

      Huutonaurua böndelle!

      T. Tuleva Aallon Mursu

      • Aivokääpiö

        Minusta tuntuu, että sinä et tiedä etkä koskaan tule edes tietämään mitä olet jo hävinnyt kun aivoja on alkujaan jaettu :)


      • Oulunvalitsin

        Varmasti Aalto on ihan hyvä koulu, mutta näitä ääliö-Aaltolaisia tuntuu riittävän joka ketjuun. Vai onko se vain yksi ja sama häiriintynyt yksilö, joka näissä kaikissa riekkuu?


      • Ashfjkglv
        Oulunvalitsin kirjoitti:

        Varmasti Aalto on ihan hyvä koulu, mutta näitä ääliö-Aaltolaisia tuntuu riittävän joka ketjuun. Vai onko se vain yksi ja sama häiriintynyt yksilö, joka näissä kaikissa riekkuu?

        Mä kyllä veikkaisin että nää on lähinnä trolleja :D Yksikään mun tuntema aallossa opiskeleva ei oo noin urpo


    • Kaappiajuri

      Katos vielä Caritas, joka hakee opiskelijoita tällä "uudella" periaatteella eli palvelutaloihin ja saa edullisesti asua kun viihdyttää ikääntyneitä vapaa-ajalla oman tunnon mukaan. Edullisia, uusia asuntoja.
      Vai joko kämppä löytyi ?
      Ja tuosta parkkipaikka ongelmasta.... se pahenee yhä, sillä osa paikoista jyvitetään yliopiston tuleville vuokralaisille eli yhä vähemmän jää parkkipaikkoja "opiskelijoille". Jos kolmevarttia hakee paikkaa, se on paljon mutta oppiipahan tulemaan ajoissa :) Niin ja parkkipekat ja pirkot käy sitten pari kertaa päivässä ja tulevaisuudessa uuden parkkisysteemin mukaan vielä tiheämmin jakamassa 50 e pikavoittoja...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      112
      7207
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      36
      4242
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      38
      3718
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      400
      1970
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1457
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      35
      1448
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      63
      1398
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      177
      1090
    9. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      12
      1088
    10. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      1020
    Aihe