Onko muut "kuvataiteilijat" panneet merkille?

Ammattiharrastaja

Kesti jokusia lähivuosia että omaa "ismiäni"- eli esittävää taidetta ei tahtonut millään saada kaupaksi. Muutama meni ehkä joulun aikoihin hyvin kitsaasti.

Teen yleensä paljon maisemamaalauksia ja tilauksesta ihan mitä vain.
Jo paljon ennen viime vuoden vaihdetta sitten alkoikin tuolla rintamalla tapahtua. Ensin sain muutamia muotokuvatilauksia valokuvien perusteella jotka toteutin, sitten vähitellen alkoi tulla sähköpostiini myös muunlaisiakin valokuvia. Ne olivat heille jotenkin tärkeitä ja rakkaita maisemia sekä pihapiirejä jotka he halusivat nähdä maalattuna ja kehystettynä.
Useimmista näistä saatiin neuvoteltua diili ja ryhdyin ne toteuttamaan toivomusten mukaan. Kun olen vielä suht nopea maalari, niin tuossa tuokiossa...yleensä parin viikon sisällä / työ, sain ne vernissattua ja kuivumaan, siitä kiitos akryylivärien loistavien ominaisuuksien ja sain ne myös toimitettua asiakkaille suht nopeasti. Olen havainnut noiden yhteydenottojen perusteella että nopea toimitus on selvä kilpailuetu. Toimitin myös noita valmiita teoksia itse henkilökohtaisesti lyhkäsen lomani aikoina kun ne sattuivat sopivasti lomareittini varrelle ja se taas poiki ainakin yhden uuden tilauksen- mahdollisesti jopa kaksiki.
Noita tilauksia kyllä saisin nyt vaikka kuinka paljon jos alkaisin polkea hintoja, eli hyväksyä niitä halvempiakin tarjouksia, mutta ihan sellaiseksi "markkinamaalariksi" en ala.

Olen ymmärtänyt että tämä "ilmiö" alkaa olla jo ihan valtakunnallinen. Eräs tuntemani kolleega kertoi hänelle tapahtuneen juuri samoin.

Kysymykseni siis kuuluukin, oletteko te palstan maalarit kokeneet samanlaista liikehdintää?

Nyt käy kauppa myös taidesivustonikin kautta.
Kaiken lisäksi minulla oli lyhyt viikonlopun yli kestänyt taidenäyttely niin sieltäkin meni kaupaksi yksi taulu.
Viime maanantaina avasin yhden paikkakuntani taiteilijakolleegan kanssa koko kesän kestävän taidenäyttelyn. Viikon aikana tuli siltä galleristilta tietoa että kahdelle teokselleni siellä on jo ilmestynyt "punainen lätkä". Kaikki näyttelyssä olleet taiteilijathan tietävät että se lätkä yleensä tarkoittaa sitä että teos on varattu.

Tätä kyllä saisi jatkua hamaan tulevaisuuteen! Välillä meinasi mennä jo usko tähän harrastukseen. Ehkäpä tähän osaltaan vaikutti hiukan myös se positiivinen julkisuus jota sain viime kesän aikana.

Koskeekohan tämä sama ilmiö myös ei-esittävää taidetta?

2

206

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tohon

      ....me emme viä tällä syönnillä usko huippis! sä yrität vaan taas eksyttää meitä itse asiasta hih.

    • Ammattiharrastaja

      Huomaan että valitsinkin väärän forumin. Pitäkää "omanne"!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2280
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      903
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      892
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      563
      816
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      718
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      660
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      24
      612
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      571
    Aihe