Mistä edullinen "compact" mallinen käynnykkä?

Löytyykö hyvää kompaktia kännykkää joka olisi alle 250 €? Näytön koko voisi olla jotain 4,5 tuuman paikkeilla.

Sony Xperia compact mallit houkuttelisivat mutta ovat turhan hintavia.
10258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Samsung Galaxy A3(2016). Keskusmuistia on vaan 1,5 Gb (Huono!). Nosta näytön koko 5"-5,5" niin saat tolla rahalla jo ihan hyvän puhelimen, esim Honor 7 Lite. Androidissa ei oikein ole hyviä puhelimia pienissä näytön kokoluokassa.

Äänestä
  • A3 samsung vm 2015 1,5GB loistava luuri,muisti riittää,on varoiksi 8MB kortti,puhelin ei oo lelu,lelut voi ostaa erikseen,kokemusta a3:sta yli vuoden.. ps samsung laatua

    Äänestä

  • Jos ei Android, niin mikäs sitten?

    Äänestä

Miksi ihmeessä pitää hommata pieni puhelin jossa on postimerkin kokoinen näyttö ja maksaa siitä vielä jopa enemmän kuin isommista näytöistä? En kyllä ymmärrä sillä 5,5-5,7" näytöistä on aivan upea katsella kuvia/videoita/surffailla/pelata ym.. En vaihtaisi enää alle 5,5" näyttöihin. Aikoinaan omistin monia 4" näyttö puhelimiakin.

Äänestä
  • hankala kuljettaa taskussa,ainakin kesällä,kannattaa kysyä iphone se ihmisiltä on tos sony 5" melkein max meikäläiselle

    Äänestä

  • Sen takia että puhelin pitää mahtua farkkujen etutaskuun. En käytä puhelinta kuin puhumiseen ja viestien lähettämiseen.

    En surffaa, pelaa tai katsele videoita puhelimella (kun kenties erittäin satunnaisesti) joten näytön koko ei tarvitse olla mikään suuri. Tällä hetkellä ei edes ole älypuhelinta vaan vanha Nokian C2 luuri. Tämä kelpaisi edelleen mutta pikkuhiljaa on lähes pakko hankkia älypuhelin koska monen liikkeen tai pankin kanssa asioiminen siiryy älypuhelinsovelluksiin.

    Äänestä

Tabletilla ja tietokoneella katotaan videoita ja luetaan artikkeleita. Kännykällä kuunnellaan musiikkia ehkä satunnaisesti ja katsotaan aikatauluja tai jotain tietoja haetaan. Tsekataan sähköposti saapuvat.Kameralla dokumenttikuvia jos tarvii esim. töissä.

Kaikki ei pelaa Pokemonia tai ole somehelvetissä. ---siinä syy.

Sopiva koko luurille kun peukalo ja keskisormi menee näytön ympäri ja koskettaa toisiaan silloin kännykkää pystyy käyttää yhdellä kädellä.

Ja suojakuoret helvettiin.

LG Leon 4,5 tuumaa on kohtuu hyvä....Android 6.0 versio ja hinta satkun korvilla...KAIKKI tarpeelliset toiminnot.

Äänestä
  • Muuten tuo LG näyttäisi ihan passelilta peliltä mutta tuosta puuttuu ilmeisesti tuki ulkoiselle SD kortille (microSD) jossa musakokoelmaa säilyttäisi.

    Samsung Galaxy J1 (2016 malli) olisi toinen vaihtoehto jossa "paperilla" sopivat speksit mutta ei mitään käyttökokemuksia siitä.

    Äänestä

Algatel Pixi 4 postinenlehti takannen elisa tarjous 99€ android 6.0 valmiina, 4" näyttö, sopivankokoinen taskupuhelin, pärjää n 2 vuotta. ei vielä elisan verkkokaupassa ehkä illemmalla

Äänestä

Kommentoi aloitusta


less--is--more kirjoitti:

Löytyykö hyvää kompaktia kännykkää joka olisi alle 250 €? Näytön koko voisi olla jotain 4,5 tuuman paikkeilla.

Sony Xperia compact mallit houkuttelisivat mutta ovat turhan hintavia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu