Poliisin pistooli eräällä

aselaki

Kuka ja millä perusteella sellaista siviili saa kanniskella ,kuljetella autossaan? Mistä niitä saa ?

13

758

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ompas huolimaton poliisi, kun antaa siviilin kanniskella pyssyään. Poliisihan saa virka-aseensa sieltä valtion asevarastoista. Pitää vaan suorittaa jotain humpuukikokeita tietyin välein, että ei ole sen kanssa sitten vaaraksi ympäristölle. Aika harva poliisi sitä asettaan osaa käyttää, eli jos ampuu niin osuu sitten sinne minne on yrittänyt. Hyvin tavallista on, että kun polliisi tähtää rikollista polveen, niin se osuukin sitä silmien väliin ihan vahingossa. Poliisit käyttävät aseissaan myös reikäpää patruunoita, jotka osuessaan laajenevat kuten suurriistan metsästyksessä käytettävät kiväärin patruunat.

      • S.A.45

        Poliisi on siviiliviranomainen, siis siviili.


      • S.A.45 kirjoitti:

        Poliisi on siviiliviranomainen, siis siviili.

        no ilmankos sitten antoi siviilin kanniskella pyssyään(!)OK


      • egdckd

        Kyllä poliisi ampuu tarvittaessa riittävän hyvin, en tiedä kuinka paljon poliisi-opiston jälkeen ns. rivipoliisin täytyy käydä radalla.

        Tietääkseni poliisin tärkeimpiin taitoihin ei kuulu ampua hyvin ja vaativimpiin tehtäviin, joissa voi joutua käyttämään aseellista voimaa on erikseen koulutettu karhuryhmä, tällainen tieto on minulla, taviskansalaisella.

        Jenkeissä youtube-videoiden kertomana näyttöisi poliiseilla olevan kovinkin herkässä liipaisinsormi, ihmetyttää se jos vastassa henkilö jolla kädessään puukko, veitsi tai kirves ja jopa joku muu ilman terää oleva astalo ja jos tällainen henkilö hyökkää poliisia kohti niin satavarmasti jenkkipoliisi ampuu ja ei ammu kerran vaan useasti ja jopa kahden kolmen poliisin voimin ja monesti videoissa näkee kuinka ammutaan vielä vaikka kohde on jo kaatunut maahan ensimmäisistä osumista, luulisi jo tuossa vaiheessa liipasinsormen pysähtyvän ja samoin jenkkipoliisi ampuu jos vaikka kohde lähtee karkuun niin selkäänsä saa luodit, jotenkin tuntuu hieman ylireagoinnilta mutta kaipa siellä on tilanteet pahoja ja oma henkikulta herkässä.


      • dsfsdgdfsgsdfg

        Miksi ihmeessä poliisi tähtäisi rikollista polveen?


    • 519

      Tämä on taas niitä kyselijöitä, joiden kannattaisi opetella suomenkielen lauserakenne ja sitten hankkia aivot.

      • O-O00

        No et sitten ole itsekkään niitä vielä hankkinut.


      • Eläkelläisduunari

        Olet niitä "maistereita" joiden täytyisi todella hankkia aivot


      • psykiatrisi
        Eläkelläisduunari kirjoitti:

        Olet niitä "maistereita" joiden täytyisi todella hankkia aivot

        Sinun kannattaisi hankkia kalenteri, jotta näkisit mikä vuosi on meneillään. Kannattaako noita muutaman vuoden takaisia juttuja kommentoida? Onko vanhojen kaivelu sinulle jokin pakkomielle?


    • jonrick

      Tarkoittanee aloittaja "poliisipistoolilla" 9mm Glock pistoolia.

      Oli aikoinaan minullakin samanlainen käsiase ja kuljetin sitä autossa ja repussakin paikallisjunassa kun olin menossa ampumaradalle. Tosin luovuin aseesta vaihtamalla sen hieman parempaan sillä ko. "poliisipistoolissa" on kuminauhamainen liipaisu ja ase muutenkin yläpainoinen lippaan tyhjentyessä ja lisäksi aseesta kun puuttuu perinteinen, aseen rungon sivulla oleva varmistinvipu.

      Jos poliisi on valinnut aseeksi Glock 17 mallin niin ei se tee ko. aseesta yksinomaan poliisien pistoolia, kyllä rehellinen ja nuhteeton ammunnan harrastaja moiseen luvan saa, ei kantolupaa vaan hallussapitoluvan tietyillä ehdoilla ja tietyillä ehdoilla asetta saa kuljettaa autossa jos on menossa ampumaradalle tai tulossa sieltä pois tai viemässä asetta huoltoon tai esitettäväksi poliisiasemalle mutta kyllä ase täytyy kuljettaa autossa siten ettei se ole näkyvillä sivullisille, ase täytyy kuljettaa laukussaan tai kotelossaan ja jos kyseessä esim. farmarimallin auto tai katumaasturi niin asekotelo tai laukku on syytä peittää jollain ja lakihan taitaa vaatia että ase kuljetetaan lataamattomana suojuksessaan peräkontissa eli ei varsinaisen matkustamon puolella.

      Korjatkaa jos jotain meni väärin mutta aselaista löytyy tarkat ohjeet.

    • mistänenäitäkeksii

      mistä aloittaja tietää että se oli justiinsa poliisin ase?oliko poliisi antanut,lainannut tai myynyt aseen?poliisinmerkin stanssi?oliko poliisi jo eläkkeellä-ex nimismies.se on ihan sama vaikka olisi hitlerin vanha pyssy,samat rajoitukset ja säädökset sitä koskee.kaupastahan niitä saa,mietit vaan että minkä maan virka-ase ja luvat vetämään.

    • fjrkjn

      Aloittaja on nimenomaan varmaan tarkoittanut Glock-merkkistä asetta joita näkee poliisien vyöllä, saman merkkisisä ja samanlaisia pistooleita myydään luvanvaraisesti myös siviileille joten ei kyseessä ole ainoastaan ns. "poliisipistooli".

    • Alvettula

      Meillä kylillä liikkuu poliisikoira Rex pistooli aina tanassa. Onko koira vaarallinen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      62
      6735
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      66
      6458
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      139
      5338
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      50
      4293
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4039
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3570
    7. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      132
      3510
    8. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      172
      2965
    9. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      35
      2882
    10. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2849
    Aihe