Kokemuksia luovuttajan löytämisessä ja miten

Muski

Olen täällä aiemminkin kirjoitellut, kun mietin menisinkö klinikan hoitojen kautta vai tanskalaisen spermapankin. Hoidoissa miinuksena on se, että käyttäisivät hormooneja sun muita. Mieluiten koklaisin ilman, kun yhden lapsen olen kuitenkin tavallisilla menetelmillä saanut. Spermapankissa vaikeutena ajoitus, koska kiertoni on tosi epäsäännöllinen.
Elikkäs kiinnostaisi kuulla ihan kaikenlaisia tarinoita joissa joku on etsinyt ja löytänyt luovuttajan. Mistä löysitte, miten? Kuinka inseminaatio suoritetaan kotikonstein? (Yhdyntä ei ole minulle mahdollinen, koska sain lapseni isältä herpeksen enkä halua kellekään tartuttaa.)
En voi ainakaan nyt kuvitella, että tätä kautta todella lähtisin asiaa hoitamaan, vaikka vielä muutama vuosi sitten olin ihan varma, että juu juu... Nyt näen riskit niin painavina esim. taudit. Mielessä on käynyt jos jollain ystävälläni olisi joku tutun tuttu joka on rehdiksi tunnettu. Mutta onhan sekin riskaabeelia ja lisäksi en edes keksi kun yhden (ehkä kaks) kaverin jolle edes kehtaisin kertoa tästä.
Ja miten tosiaan käytännössä inseminaatio? Mistä saa ne vehkeet mitä spermapankki lähettäis (se truutti nyt lähinnä)? Ja onko tyyliin purkki vaihtaa omistajaa puistonpenkillä vai luovuttaja nauttii kupposen teetä kotonasi ja miestenlehtiä/leffoja? Miten?

2

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • apumies_

      Rispektiä kun kerroit taudistasi.
      Itse olen kokematon, joten kauttani homma olisi toki turvallinen, mutta itse en niinkään innostu tuosta muumimuki hommasta ja edellytän myös naiselta terveyttä.
      Mutta oletkos ajatellut, että tuo sinun herpes saattaa tarttua myöskin lapseesi? Ei mikään kiva synymäpäivälahja kumminkaan.

    • Muski

      Tietääkseni äidillä oireileva sukupuoli herpes voi alatiesynnytyksen kautta tarttua lapseen huuliherpeksenä. (Kuten minulle ollessani vauva.) Korjatkaa viisaammat! Joka tapauksessa sain lapseni isältä herpeksen jo paljon ennen kun tulin raskaaksi. Vieläpä siinä vaiheessa seurustelua, kun käytettiin kumia! Alkujärkytyksen jälkeen en ole antanut sen häiritä - on kuitenkin täysin oireeton eikä varsinaisesti mikään iso juttu. Mutta siltikin uskon, että exäni jää viimeiseksi mieheksi jonka kanssa suojatonta harrastan, koska en halua tartuttaa. p.s. lapsellani ei ole huuliherpestä, ei syntynyt alateitse

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      121
      1821
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      126
      1579
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      76
      1365
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      30
      1302
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      127
      1136
    6. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      47
      1011
    7. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1011
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      22
      987
    9. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      66
      858
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      783
    Aihe