Mielenkiintoisia tuloksia uusimpien korimallien tehdas-ruostesuojauksesta. Mazda 6 -15 saa arvosana 3 eli keskiverto hyvin suojattu mutta Avensis -15 saa 2 eli hylätyn arvosanan.
http://www.vibilagare.se/test/rost/rosttest-toyota-avensis-2015
http://www.vibilagare.se/test/rost/rosttest-mazda-6-2015
Taitaa 10v vuoden kuluttua ole Avensikset ruosteessa Mazda 6 sijaan.
Avensis ruostuu helpommin kuin Mazda 6
15
313
Vastaukset
- Kefkjutyi
Vibilakare pisteyttää autot valmistajan tekemän "ruoste"-suojauksen perusteella. Vw ja Audi ovat olleet perinteisesti parhaan 5 tähden autoja tässä pisteytyksessä. Silti niiden ruosteongelmat on todellisia jo muutaman vuoden ikäisissä autoissa. Tämä kertoo paljon Vibilakaren ruostetestistä.
Mazda on ruostuvan auton maineessa, kannattaa suojauttaa jos haluaa että se ei ruostu, samoin Toyota.
http://www.vibilagare.se/nyheter/dorrost-volkswagens-varsta-problem-34041- Koppomopo
Ruostesuojauksen puuttuminen on ongelma lähes kaikissa autoissa nykyisin.
Omistamassani Toyotassa näkemäni mukaan suojausta ei ole laisinkaan.
Vein auton suosiolla kunnolliseen suojaukseen...
Eikä tästä tosiasiasta kannata kenenkään vetää hernettä nenään.
Katsokaa itse ellette usko!
- Aina_hajoaa
Ruostesuojasin taannoin uuden avensikseni. Ei auttanut D4D:n porsimiseen 120 tkm:ssä. Eli suo siellä vetelä täällä. Siksi : BMW !
- Kefkjutyipi
Nykyisin bmw tekemä d4d, hajoaakohan sekin?
Mutta jos Toyotan tänäpvnä laittaa niin sen pitää HYBRID. - askelParempaan
Kefkjutyipi kirjoitti:
Nykyisin bmw tekemä d4d, hajoaakohan sekin?
Mutta jos Toyotan tänäpvnä laittaa niin sen pitää HYBRID.Eiköhän Bemun kone kestä. Ainakin paremmin kuin se entinen. Ankea tilanne Tojolle kuitenkin kun joutuu nöyrtymään ja ottamaan periaatteessa peruskoneen kilpailijalta.
- TelkkarissaTesti
Eilen Teknavissa Aven testi. Ei sitä nyt suorastaan haukuttu, mutta kehut olivat sellaista "yleiskivaa". Eli eivät tainneet sitä kovin innostavana pitää. Ja kuinka olikaan taas ajo-ominaisuuksien kanssa, että löytyi se tuttu "japaninohjaus". Eikö voisi vaikka suoraan kopioida joltain euromerkiltä. Jos eivät itse osaa. Harva on se japsi, josta on kunnon maantiepeliksi.
Itse pidin Avea tylsänä. Ja testiin valitun yksilön kökönruskea väri vielä korosti vaikutelmaa. Olisi sopinut paremmin johonkin Lada Kalinaan. Värin valinta tietysti lähinnä testaajille miinukseksi. Vai maahantuojako oli valinnut pölhön värin?- Kökönruskea
väri on Euroopassa kuuminta hottia nykyisin. Ei toki sovi kaikkiin automalleihin mutta monessa autossa ihan tyylikäs.
- eihelv
Väri nyt on toisarvoinen asia, mutta avensis on ajokelvoton ollut aina. Talvisohjossa motarilla ihan mahdoton ajettava. Kuin ilmapatjaa yrittäisi ohjastaa.
- elisisenKiikku
eihelv kirjoitti:
Väri nyt on toisarvoinen asia, mutta avensis on ajokelvoton ollut aina. Talvisohjossa motarilla ihan mahdoton ajettava. Kuin ilmapatjaa yrittäisi ohjastaa.
Joo, no eikös Teknavissa moitittu kallistelua kans. Tuli mielee siitä jotkut seitkytluvun itäautot. No, itäautohan se Tojokin.
- nytsynkkaa
Kökönruskea kirjoitti:
väri on Euroopassa kuuminta hottia nykyisin. Ei toki sovi kaikkiin automalleihin mutta monessa autossa ihan tyylikäs.
--väri on Euroopassa kuuminta hottia nykyisin. Ei toki sovi kaikkiin automalleihin mutta monessa autossa ihan tyylikäs.--
Mikäpä siinä. Jos nyt kakanväristä tykkää.
Mutta kun Avediisseliä ei automaattina saa, niin voihan siinä olla sitten sitä synkkaa, että vaihteisto manuaalia ja väri manureaa. - blääääääääääää
nytsynkkaa kirjoitti:
--väri on Euroopassa kuuminta hottia nykyisin. Ei toki sovi kaikkiin automalleihin mutta monessa autossa ihan tyylikäs.--
Mikäpä siinä. Jos nyt kakanväristä tykkää.
Mutta kun Avediisseliä ei automaattina saa, niin voihan siinä olla sitten sitä synkkaa, että vaihteisto manuaalia ja väri manureaa.maalaistojotistille kiva väri. tunkiolta tuttu.
- kierrätysväri
Kökönruskea kirjoitti:
väri on Euroopassa kuuminta hottia nykyisin. Ei toki sovi kaikkiin automalleihin mutta monessa autossa ihan tyylikäs.
Onhan siinä vierlä se tuttu vessanpönttölogo keulilla. Se avoinna oleva pöntönkanssi. Värivalinta ion mitäö parahin noin niinkun käymäläkäyttöön.
- oiva_valinta
Ei näy ruoste. Eikä paska.
- halpaTurva
Ihan kaikissa japanilaisautoissa mielestäni liian ohuet maalit. Alustassa sillä voi olla ikäviä vaikutuksia kun täällä Suomessa on totuttu autoilla ajamaan pidempään kuin muualla. Eli ruoste ehtii tehdä höpöjään. Mielestäni suurta viisautta, jos joka ikinen japanilaisauto ruostesuojataan heti uutena. Sen pitäisi riittää suojaamaan auto Suomenkin olosuhteissa.
- liian_nuukasti
Tai liian ohut sinkitys. Sinkitystähän itäautoissakin on olevinaan, mutta silti ruostuu kiveniskemistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset24917377Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"18012358Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El556111Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään694955MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny214955Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.264052Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843635Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja233612NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun403138Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1453113