Staffin kasvattajista kokemuksia!

Tervestaffiunelmissa

Asutaan Lapissa ja Ollaan päädytty staffiin ja nyt etsitäänkin hyvää ja vastuullista kasvattajaa. Kokemuksia ja pennun omistajia paikallisista esim. Fun-mur kenneli Ylitorniossa, joka tässä lähellä taitaa ainoana olla. Faktojahan löytyy kennelliiton sivuilta ja hienoja näyttely tuloksia. Monen luona on tullut käytyä ja todella mahtava kuva on saatukkin paikoista. Myös eteläsuomessa. Vielä haluaisin kysyä kokemuksia niin hyviä kuin huonoja kasvattajista ja pentujen terveydestä. Eritoten lonkka,silmä ja ihosairaudet. Onhan niitä aika mutta nouseeko joku kasvattaja hyvässä tai pahassa jotenkin esille vaikuttaa tietenkin meidän päätökseen kasvattajasta. Kiitos jo etukäteen.

2

1939

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyväjneje
    • Aina ei välttämättä kannata valita lähintä. Ennemmin katsoo millaiset sukupuut ja terveystulokset suvun koirilta löytyy.
      Tsekkaile esim täältä eri kasvattajien koirien tuloksia ja miten sisäsiittoisia koirat ovat: http://jalostus.kennelliitto.fi/

      lonkat, silmä- ja iho-ongelmat ovat aika yleisiä ko. rodulla.
      Katso siis, että tulokset mm. lonkista (A ja B-lonkat ovat vielä normaalit, mutta C näillä yleinen - ei kuitenkaan usein rampauta staffia) löytyy ja kysele onko vanhemmilla ollut allergioita tai atooppista ihoa.

      Kyynärniveldysplasia myös ikävä vaiva, joten itse en ottaisi vanhemmista joilla huonommat kuin 0/0 tulokset (eli terveet).
      Jos jommallakummalla vanhemmalla C-lonkat, niin ehdottomasti toisella oltava ne A:t tai B:t.

      Silmien tulisi olla myös puhtaat, tuolla linkkaamallani sivulla kyllä kerrotaan jokaisen koiran kohdalla, onko silmätarkastus tehty ja löytyikö jotain.
      Älä luota vain kasvattajan sanaan, vaan katso tuolta, koska ne ovat virallista tietoa! Samoiten muut terveystulokset tuolla sivulla on virallista faktaa.

      Älä valitse arkaa pentua, tai yli-innokasta, ellet halua haastetta tulevaisuuteen.
      Katso miten emo suhtautuu vieraisiin ihmisiin (yleensä staffit yli-innokkaita pusukoneita, joten se on normaalia :D).
      Sekä tilat tottakai hyvä tarkastaa, eli koiria ei pidetä missään pikkuhäkeissä tai paskan keskellä. Niiden pitää olla perheen keskellä tottumassa arjen asioihin, kuten pölynimuriin ja lapsiin.

      Staffi rotuna on suht haastava ja vahva niin fyysisesti kuin henkisestikin. Tarvitsee hyvän tapakasvatuksen, kuten jokainen rotu tottakai. Staffin kanssa vaan jos menee metsään, niin sen kyllä tuntee nahoissaan. Jälki esim tappelussa toisen koiran kanssa on ikävää, koska staffilla vahvat leuat.

      Lapissa kun kerran asutte, niin koira tarvitsee myös kylmällä ilmalla kunnon vaatteet ja töppöset.
      Tarhaan koira ei sovi kokopäiväisesti, eikä kylmällä yhtään.
      On hyvin ihmisrakas ja sen täytyy antaa olla perheen keskellä.

      Sinisillä staffeilla on useammin iho-ongelmia, joten vaikka kaunis väri onkin.

      Koirapuistoon en myöskään näitä veisi, koska usein lakkaavat 1-3-vuotiaana sietämästä vieraita koiria, vaikka ongelmia ei olisi koskaan ennen ollut.
      Ei siis pidä tuudittautua siihen, että ollut aina kiltti.
      Harvoin nämä tappelua tai isottelua aloittavatkaan, vaan syyllinen on usein toinen koira - mutta kun staffi syttyy nollasta sataan sekunnissa ja saa ikävää jälkeä aikaan, niin ei kiva.

      Ihmisiä nää rakastaa ihan tajuttomasti ja aika taitava saa olla jos onnistuu ihmisiä vihaavan näistä saamaan. Ottaa vaikka murtovarkaan vastaan suukoin! :) Aggressiivisuus koskee siis vain yleensä muita koiria/eläimiä menneisyytensä vuoksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe