DIY (Tee-Se-Itse) RC-vempaimet

M4cex90

Hoi!

Löytyykös täältä porukkaa, jotka olis ite rakentanu/modaillu jonkinlaisia RC-menopelejä?


Iteltä löytyy lennokkien(lähinnä dronejen) puolelta käyttökokemusta jo useampi vuos ja pitkään halunnu jakaa sen ilon myös kavereitten kanssa. Lennokit tuppaa olemaan kuitenkin semi arvaamattomia ensikertalaiselle, joten päätin rakentaa jotain uutta, simppeliä ja luotettavaa, vaikkakin erilaista. Jotain, jonka uskaltais antaa myös kavereiden kokeiltavaksi.

Vanhasta polttislennokista oli jääny talteen nitromotti ja ohjauskoneisto. Kaksiulotteinen ohjaus kun ei paljoa vaadi niin päädyin rakentamaan veneen. Joskus telkkarissa nähnyt pätkiä soilla kulkevista veneistä, joissa ei ole lainkaan köliä/peräsintä vaan ohjaus tapahtuu täysin veneen takana olevilla pystysuuntaisilla siivekkeillä. Tämä vaikutti yksinkertaiselta rakennelmalta, joten päädyin googlettamaan kyseisistä kulkupeleistä enemmän. Radio-ohjattavia malleja ei näyttänyt kovin montaa löytyvän sarjavalmisteisina ja kotivalmisteisetkin vaikuttivat lähes poikkeuksetta pieniltä ja heppoisilta. Ohjeita valmistukseen oli niukasti, joten suunnitelmat täytyi tehdä alusta loppuun itse. Kokemusta veneistä en omaa alkuunkaan, joten päätös veneen mallista ja sen toimivuudesta oli pitkälti hyvin teoreettinen ja perustui ainoastaan loogiseen päättelyyn.

Projektin aloitin mitoittamalla rungon moottorin mukaan. Sen tuli olla tarpeeksi iso, jotta ajaminen olisi vakaata, eikä vene voisi kaatua edes yrittämällä. Rungon tuli myös kestää mahdolliset törmäykset, mutta olla myös tarpeeksi kevyt, jotta se myös liikkuisi ja ohjautuisi tarpeeksi näppärästi. Päädyin rakentamaan metrin mittaisen, 40 senttiä leveän ja noin 4 senttiä korkean alustan. Materiaalina rungon kehikkoon käytin 15mm sekä 5mm paksua koivuvaneria, jonka kevensin sahaamalla ylimääräisen painon pois reikien muodossa. Ulkokuoren materiaalina käytin 3mm paksua poppelivaneria sen helpon muokattavuuden sekä keveyden takia. Koko hoidon pinnoitin venelakalla ja viimeistelin spray-maaleilla. Veneen lopulliseksi painoksi moottorin kanssa kertyi vain 4,5 kg.

Alunperin polttoainetankki oli suunniteltu pidettäväksi rungon sisällä, mutta johtuen huonosta polttoaineen syötöstä päädyin siirtämään sen samalle tasolle moottorin kanssa rakentamalla yksikertaisen tuen moottorin taakse.

Ennen ensimmäistä koeajoa ei ollut mitään varmuutta tuleeko koko rakennelma juurikaan liikkumaan tai edes kääntymään. Tulos kuitenkin ylitti kaikki odotukset, sillä vene liikkuu ja kääntyy varsin mallikkaasti. Moottori vaatii vielä hienosäätöä, jotta pääsee täysille kierroksille. Testiajossa saavutettiin noin 70% moottorin maksimikierroksista, eli nopeutta on luvassa vielä hieman lisää (: Veneen keulaan tarvitsee lisätä myös hieman painoa, jotta vauhdissa noustaisiin kunnolla plaaniin.

Tein pienen videon, josta näkee veneen rakennusvaiheet sekä testiajon sekä rannalta, että veneestä kuvattuna:

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/fbmxbBPXyMY" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

1

620

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4387
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      111
      4219
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      43
      4120
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3968
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3394
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      67
      3279
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3261
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1602
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1531
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1150
    Aihe