Hah. Olen keksinyt sen. Lähden syksyllä opiskelemaan amk:hon 4 vuotta kestävää tutkintoa. En halua ottaa opintolainaa.
Otan itselleni vapaaehtoisen merkinnän luottotietoihin, haen lainatakausta ja saan kielteisen päätöksen.
Toimitan päätöksen sossuun ja saan koko opintojen ajan toimeentulotukea opintotuen lisäksi, niin että jää 485e kuussa käteen. Pari kuukautta saattaa mennä alennetulla, mutta mitä sitten. Helppoa! Kun valmistun, otan vapaahtoisen merkinnän pois luottotiedoista. Miettikää nyt kuinka helppo tapa välttyä lainanotolta.
Opiskelu toimeentulotuella
7
145
Vastaukset
- riskaabelia
Summan tulee olla tarpeeksi iso että sossu sen hyväksyy. Sisarelleni sossu maksoi vajaan 300e luottohäiriömerkinnän pois kun se oli esteenä opintolainan saamiselle.
Ei vapaaehtoisella merkinnällä tuo onnistu. Oikeasti pitää olla luottotiedot menneet, ja kuten joku jo totesi niin summankin pitää olla riittävä. Lisäksi aina sitten joutuu selittämään, että miksi on merkintöjä tullut. Merkinnän väärinkäyttö on siis kielletty.
Ei vapaaehtoisella merkinnällä tuo onnistu. Oikeasti pitää olla luottotiedot menneet, ja kuten joku jo totesi niin summankin pitää olla riittävä. Lisäksi aina sitten joutuu selittämään, että miksi on merkintöjä tullut. Merkinnän väärinkäyttö on siis kielletty.
- MaanTapa
Nytkö vasta hoksasit tuon? Varmaan joka toinen opiskelija toimii nykyisin samalla tavalla. Otat muutaman Ellos-lainan niin saat hyvän alun luottotietojen menettämiselle.
- SossunTietotoimisto
Kannattaa hommata vakuutukset, puhelinliittymät ja vuokra-asunnot ennen kuin tekee tuon tahallisen luottotietojen menettämisen, sillä niiden saanti sen jälkeen tulee olemaan vaikeaa tai jopa mahdotonta.
Luottotiedot pitää menettää huomattavalla summalla, sillä sossu maksaa pois muutamien kymppien ja satastenkin luottohäiriömerkinnät. Varmaan yli 1000e merkintöjä ei aleta pois maksamaan, mutta siinäkin voi olla paikkakunta ja työntekijä kohtaisia eroja millaisia summia maksavat.
Kun elää toimeentulotuella niin ei kannata muuttaa minnekään soluun tai opiskelija-asuntoon vaan yksityiseen vuokra-asuntoon jossa voi asua opi tojen jälkeenkin. Ota ensin selvää paikkakuntasi kohtuullisista asumismenoista ja ota sitten hieman sen rajan alle oleva yksiö tai kaksio. Sossu maksaa myös koulumatkat ja välttämättömät opiskelutarvikkeet kun vain vie sinne koulun virallisen todistuksen tai kirjeen siitä että kyseinen asia on välttämätön opintojesi kannalta.- Turhaankadehdit_
Luottotiedoton saa kyllä vakuutuksen, puhelin/nettiliittymän ja vuokra-asunnon. Täytyy vain oikeasta paikasta etsiä.
Ei kannata kuitenkaan tahalleen menettää luottotietoja. Tienaisit opiskelijana, joka on ottanut lainaa ja käy töissä sallitun määrän, enemmän kuukaudessa kuin sossun asiakkaana. Näin siis jäisi enemmän rahaa käteen. Lisäksi sossu voi laittomasti pienentää toimeentulotukea mitä erilaisimmalla syillä plus että tuet yleesä ovat sen verran myöhässä, että et ehdi maksamaan vuokraa eräpäivänä. Jos vuokrakulut ovat liian suuret, voi toimeentulotuki olla vain satasen tai pari, koska perustelevat, että asut liian kalliissa asunnossa, mutta todellisuudessa et oikeasti saa halvempaakaan asuntoa (pk-seudulla kalliit vuokrat). Ensi vuonna tukien maksu siirtyy Kelaan ja ainakin ennen aina opintotuet ovat aina tulleet myöhemmin kuin vuokran eräpäivä, mikä useimmiten on kuun 2. päivä.
Eli ei kannata kadehtia velallisia, tuskin kovinkaan moni on ottanut vapaaehtoisesti velkaa ja menettänyt luottareita. - Turhaankadehdit_
Ainoat, jotka eniten hyötyvät luottareiden menetyksestä ovat perintäyhtiöt, lisäksi työllistät liudan käräjäoikeuden työntekijöitä, ulosottomiehiä, sossuvirkailijoita, kenties lakimiestäkin. Välillisesti hyötyvät myös esim. ruotsalaiset nettifirmat (esim. Ellos), Sato, Vvo( ja sitä kautta ayliikkeen pomot) ja ne yritykset, jotka myöntävät luottotiedottomille jotain ja heidän alihankintayritykset.
Velan pitää olla tuhansia ja niille kasvaa komea korko ja käsittelymaksut. Lisäksi menetät viimeistään tässä vaiheessa yksityisyytesi levitellessä tiliotteita maailmalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek236850Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.284328- 343176
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1793047- 101998
- 821754
- 1501634
- 1471632
- 121568
- 221510