Nykyisin on valtavirran media sellainen, että vaikka Suomen kansankirkolle, evankelis-luterilaiselle kirkolle annetaan aikaa ja tilaa puhua laajoille ihmisjoukoille, tapaa tuloksena olla vain maailmallista hymistystä: humanismia, Jumalattomuutta.
Media ei kerro ihmiselle evankeliumin totuutta, vaikka haastattelussa vilahtelee arkkipiispoja, pappeja ja muita kirkon edustajia.
Ja kuitenkin evankeliumin totuus on se ainoa, joka voi vapahtaa ihmisen kuin ihmisen. Se voi vapahtaa sinut, joka kuljet työmatkasi puvussa, salkku kädessäsi ja menet työpäivän jälkeen kuntosalille hikoilemaan; se voi vapahtaa sinut, joka lasket kolikoita tonnikalapurkkiin ja porkkanapussiin ja kävelet markettiin tuulipuvussa, jonka ostit vuonna 1998; se voi vapahtaa sinut, joka jouduit pakenemaan tänne kylmään maahan ja kansaan synnyinmaastasi tai vanhempiesi synnyinmaasta Afrikassa, jossa sinut kasvatettiin palvelemaan epäjumalia; se voi vapahtaa sinut, joka olet rikkonut paitsii Herraa Jumalaa vastaan, myös Suomen lakia vastaan...
Evankeliumin totuus, Kristus Jeesus, voi vapahtaa jokaisen, joka Hänen puoleensa haluaa kääntyä.
Sillä Jeesus Kristus on Jumalan ainut Poika, joka syntyi ihmiseksi Mariasta, joka oli neitsyt. Jeesuksessa oli nähtävissä Jumalan kirkkaus ja pyhyys ihmislihaksi tulleena. Ikuisen henkensä voimalla Jeesus Kristus sovitti syntimme Golgatan ristillä ja voitti kuoleman.
Tätä media ei kerro.
Mitä media ei kerro
lähimmäisesi
2
124
Vastaukset
- uskosta.autuaaksi
Amen! Ota Jeesus vastaan sydämen uskolla, niin pelastut!
- Bror-Erik1974bi
Halleluja amen tattis! Median tehtävä ei ole minkään uskonsuuntauksen
suosiminen jos aloittaja paahtamiseltaan vain kykenee ymmärtämään.
Heilu sie vain täällä ropakantasi kera ihan syömmesi kyllyydestä mutta älä
kuvittele saavasi montakaan lammasta uhrattavaksi aatteesi puolesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522165
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3401401Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.941365- 1681271
- 681061
- 35968
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31929Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59910Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta27862Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46839