Halvimmat energiatodistukset

Tulee outoja tarjouksia. Hinta on satasen ja kahden välissä, mutta ei ehdi mitenkään tekemään. Mitähän laki sanoo eioon tarjoamisesta jollain hinnalla?
12272
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Mistä eioosta tässä on kysymys?

Äänestä

Sanoo, että sopimusvapaus.

Äänestä

Ei Suomessa ole lakia joka velvoittaisi yksityisen yrityksen tai yrittäjän vastaanottamaan mainoksen perusteella yhteyttä ottavan ihmisen tarjoaman urakan.

Saahan sitä ilmoituksia laittaa ja mainoksia jakaa vaikka maailman joka ikiseen talouteen.
Suomessa yksityinen yrittäjä saa valita asiakkaansa ja päättää itse kenelle tekee töitä tai myy tuotteitaan ja palvelujaan.
Jos asiakasta kiinnostaa yrittäjän mainostama tuote tai palvelu, asiakas ottaa yhteyttä palvelun tuottajaan, mutta palvelun tuottajalla on oikeus itse päättää haluaako hän tehdä työtä ko. asiakkaalle vai ei.

Äänestä
  • Jos kauppa laittaa mainoksen että Juhlamokka 2€, niin sitä Juhlamokkaa on silloin löydyttyvät kaupasta tai myytävä kovaavaa tuotetta samaan hintaan. Miksi työn tarjoamisessa olisi jotenkin eri säännöt? Kukaan ei ehkä ole keksinyt kannella toteutumattomista mainoksista.

    Äänestä

Annettu tarjous on sitova. Sitovuus häviää vain, jos asiakas tinkii. Mikään muu ei oikeuta purkamaan tarjousta.

Äänestä
  • Luepa+lakisi+uudelleen.+Minulla+on+firman+ikkunassa+hinnasto,+sitoudun+tekemään+hinnastossa+mainitut+työt+siihen+hintaan+mitä+hinnastossa+on.Voin+mainostaa+vaikkapa+radiossa,+että+teen+hiusten+leikkuuta+hintaan+35,-+sis.+alv+24%.+Mutta+en+todellakaan+ota+sisään+joka+ikistä+asiakasta+joka+minulle+soittaa,+eikä+kukaan+voi+pakottaa+minua+ottamaan+jokaikistä+ihmistä+joka+on+radiomainokseni+kuullut,+asiakkaakseni.

    Äänestä

Miten se voi olla, kun ammattilainen veloittaa pelkästä matkasta 120 e.

Äänestä
  • Nokun se kertoo hinnan, mutta ei ehdi tekemään. Siten se voi olla.

    Äänestä

  • www.hankienergiatodistus.fi/
    Energiatodistusten laatijat kartalla. Hanki Energiatodistus -palvelusta löydät paikallisten laatijoiden yhteystiedot ja voit jättää maksuttoman tarjouspyynnön.

    1Äänestä

  • Kuollut saitti. Tuli yksi tarjous. Kotisivu kolmen vuoden takaa. Puhutaan Kiinkon EET:stä esimerkiksi.

    Äänestä

  • Ihan elävä ja aktiivinen verkosto meillä, laajin Suomessa.

    Pahoittelen jos juuri sinun tarjouspyyntöösi ei osunut useampaa. Kasvukeskusten ympärillä parhaiten tarjontaa, mutta asiantuntijoita on koko maan laajuudella.

    Äänestä

No kerro kuule mihin v...uun sä sitä todistusta tarvit, et yhtään mihinkään. !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


äimistyny kirjoitti:

Tulee outoja tarjouksia. Hinta on satasen ja kahden välissä, mutta ei ehdi mitenkään tekemään. Mitähän laki sanoo eioon tarjoamisesta jollain hinnalla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu