Kuules miespyöräilijä 3 pyöräilevän lapsen kanssa halkokarilla. Jos kuljettaja päästää teidät sateella ohi risteyksessä, ei ole tapana huitoa ja osoittaa tyytymättömyyttä! Tuolla asenteella on parempi pysyä kotona. Ainaki sateella!!
Raivopäinen pyöräiläilijä lasten kanssa Halkokaril
AutoilijaVaan
14390
4Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Se+on+nyt+sitä+aikaa+kun+on+monella+lomat+ja+ukko+on+ilmeisesti+kyllästyny+istumaan+vaimon+ja+lasten+kanssa+kotona+ja+hermot+kiristyy.
Hatun+nosto+sulle+kun+pysähdyt+suojatielle,+95%+ei+sitä+kokkolalaisista+tee.
Ei todellakaan Kokkolassa anna autoilijat tietä. Jos olet erehtynyt tekemään näin nyrkin heilutusta ja irvistystä saat osaksesi
Liikennesäännöt koskettavat kaikkia. Tietenkin heikompi väistää. Näin on ollut aina ja tulee olemaan. Ei ole olemassa mitään suojateitä, vaan jalankulkuteitä. Eikä ole pyörätien jatkeita. Polkupyörä on aina talutettava jalankulkutien yli, ellei autoilijalle ole kärkikolmiota tai stop- merkkiä. Ihmettelenkin, miksi SUOMESSA merkissä lukee STOP, kun siinä pitäisi lukea SEIS!
Kaikki jalankulkumerkinnät (muka suojatiet) on poistettava maanteiltä kuten Vanha Veistämöntieltä ja Kaanaanmaantieltä. Kaupungin keskustassa asia on toisin, mutta siellähän lähes kaikki risteykset ovatkin valo-ohjattuja, ja autoilijoiden ajonopeus maks 40 km tunnissa...
En todellakaan ala taluttamaan pyörää suojatien yli. Jos olen pyörällä liikkeellä, niin ajan sillä pyörällä enkä taluta sitä. Jos haluan kävellä suojatien yli, niin olen silloin liikkeellä ilman pyörää.
Ja taitaa olla nykyyään Kokkolassa joka tiellä ja kadulla 40 rajoitus, poislukien ohikulkutiet (60).
Jossain myös 30.
Sääntöjen mukaan pyöräilijän kuuluu väistää autoa ihan normaalisti myös suojatiellä jos hän ajaa pyörällä. Autoilijan tulee väistää ainoastaan jalankulkijoita.
Vähän kyllä ihmettelen niitä autoilijoita, jotka ajaa ohikulkutietä 60km/h nopeudella ja väistää pyöräilijää, joka on pysähtynyt odottamaan, että auto menee ohi ja pääsee tien yli. Samasta suunnasta samalle ohikulkutielle tulevilla autoilla on väistämisvelvollisuus, joten miten polkupyörällä ei olisi, kun kerran autoilla on.
Vähän erikoista, että ohikulkutiellä 60km/h nopeudesta pysähtyvät väistämään pyöräilijää, joka ei ole edes ylittämässä, vaan odottaa selkeästi ja samaan aikaan kaupungilla paljon hitaammassa nopeudessa eivät aiokaan pysähtyä väistämään, vaikka pyörällä selkeästi on ylittämässä katua ja joutuu ajamaan karkuun auton edessä samaan suuntaan, kuin auto, joka ei aiokaan väistää.
Mikä siinä on, että keskikaupungilla on niin kiire, eikä aiotakaan väistää paljon hitaammasta nopeudesta, mutta ohikulkutiellä lyödään lähes jarrut pohjaan risteyksessä, jossa pyöräilijä odottaa tien ylitystä, kunnes autoja ei tule ja on turvallista ylittää katu.
Pienien lapsien kanssa on syytä väistää. Kaatuilevat herkästi pienestäkin häiriöstä.
Tosi realisti oli raivokkaana liikenteessä?
Kai sinäkin sitten muistat autollasi väistää bussia ja rekkaa?
Suojatiellä on väistettävä vaikka kaistapää olisi hermorauniona liikenteessä
Ei todellakaan kuulu autoilijan pysähtyä ja viittilöidä vuoroaan odottamaan pysähtyneille pyöräilijöille että "menkää vaan". Satoi sitten tai paistoi.
Pyörällä liikkeelle lähtö on sen verran vaivalloinen prosessi kytkimennostoon verrattuna. Sen tekee mieluummin kaikessa rauhassa kuin sinunmahdollisten takanasi tulevien autoilijoiden katseilla seuratessa. On todellakin kohteliaampaa laittautua autoineen risteyksen yli mahdollisimman nopeasti jotta toiset saavat vuoronsa pikaisesti.
Esitän tämän pyöräilijän ominaisuudessa, joskin autoakin ajan joskus.
Perheenisän kiukun ymmärrän hyvin; tämä yrittää opettaa jälkikasvulleen miten liikennesääntöjen mukaan ajetaan, ja siihen tulee sitten autoilija "vaihtamaan kohteliaisuuteen".
Parempi kuin turha kohteliaisuus on sääntöjen noudattaminen.
Näitkö tilanteen vai olitko se sinä tunari sateessa liikkeellä nyrkkiä heiluttaen? Tuollaiset molopäät pitää ajaa ovella kiilaten kaivoon tai ojaan.