Mielipide omasta kirjasta?

Kirjailijascifi

Millainen fiilis teillä on omasta kirjasta siinä vaiheessa kun on valmis tai lähellä sitä? Tuntuuko että käsissä on maailman upein opus vai enemmänkin että ihan ok kirja, mutta tiedän että parempiakin on?
Itsellä enemmänkin tuota jälkimmäistä....

2

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KirjaimetSuussa

      On vahva fiilis, parempi kuin aikaisemmin. On aihe, mitä ei ole aikaisemmin käsitelty, näin sanoivat pari arvostelijaani (myös maksullinen palvelu). Pelottaa korjata käsikirjoitusta, mutta on vielä pakko tehdä niin. Pilkkujen kanssa olen ihan metsässä.
      Onko kielioppi niin tärkeää? Kyllä se vain on. Lisään arvostelijan toivomia asioita käsikirjoitukseen, teen mitä vain että se läpäisee arvostelukynnyksen.

      No jaa, aikaisemmin uskoin myös kirjoittaneeni todella vahvaa tekstiä. Sain hylsyjä hylsyjen perään. En luovuta ja kirjoitan nyt tekstiäni uudelleen, vaikka siinä menisi kymmenen vuotta. Nyt on kerrankin sanottavaa....

      Ei kannata lähettää käsikirjoitusta ennen kuin siihen on oikeasti rakastunut.

    • Paskaajarakkautta

      Itse rakastan jokaista tarinaani, joten loppu palkitsee minut. Se on kuin palkkio. Syy miksi kirjoitan. Voitto. Ilo. Kunnialla ja maineella ei ole mitään arvoa.

      Hyvä fiilis on niin kauan, kunnes alan lukemaan tekstiäni alusta. Kriittisyys iskee nuijalla takaraivoon. ''Tämä kohta kuulostaa typerältä.. Voisiko tämän sanoa toisin?... Eihän tämä säväytä ollenkaan...''
      Vähän masennun ja hoen miten paskaa kaikki on, mutta sitten muistan, että jokainen on aloittanut paskasta, ja vain paskasta kasvaa parhaat kukat!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      37
      2373
    2. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      48
      2010
    3. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      9
      1946
    4. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      42
      1661
    5. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      136
      1381
    6. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      22
      971
    7. Välillä kyllä naurattaakin tämä kahden aikuisen meininki

      Se nyt on aivan selvä asia että kumpikin on päälakeensa myöten rakastunut, ja sinä se olet koko ajan ollutkin. 😘
      Ikävä
      62
      883
    8. Talk Show isäntä Jimmy Kimmel sai kenkää

      Vasurina heitti sopimatonta läppää murhatusta Charlie Kirkistä tai oikeammin murhaajan poliittisesta taustasta ja kuinka
      Maailman menoa
      118
      861
    9. Jos voisit palata yhteen risteykseen

      ..mikä se elämässäsi olisi?
      Ikävä
      67
      856
    10. Lamppu syttyi

      Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️
      Ikävä
      67
      847
    Aihe