Onko vanha sanonta "Laiska kuin Lampinen" kotoisin Keuruulta? Eikös ainakin Haapamäellä ole Lampisia (tai on ainakin ollut).
Jostainhan ne sanonnat alkunsa saavat.
Jostainhan ne sanonnat alkunsa saavat.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Toisilla voi olla hukassa tämäkin päivä.
Totuuden puhujia kivitetään! On vanha viisaus.
Ja missä Jokisen eväät levisivät ensimmäisen kerran? Onko sen sanonnan paikkakunta selvillä?
Taitaa kaikki sanonnat olla niin vanhoja, jotta niiden syntyyn tuskin on kukaan paikallinen vaikuttanut, mutta esim. Jokisen eväät sanontaa on eräs paikallinen yritys kyllä osannut hyödyntää ja hyvällä menestyksellä!
"Taitaa kaikki sanonnat olla niin vanhoja, jotta niiden syntyyn tuskin on kukaan paikallinen vaikuttanut,"
Mitä? Onko se sitten ollut ulkopaikkakuntalainen???? Menikö nyt puurot ja vellit sekaisin ja osa housuihin?
"Lähti kuin kuppa Töölöstä" sijoittuukin siis mielestäsi ehkäpä Kokemäelle?
Sulla se on sitten tuo luetun ymmärtäminen hakusessa? No jos vielä kävisit sen ylä-asteen loppuun niin jokohan sitten ymmärtäisit?
Älä sinä kanna huolta minun opiskeluista. Pahinta tässä on se, että et itse ymmärrä omaa kirjoittamistasi. Eikö se huoleta sinua lainkaan? Toisaalta, mistä ei ymmärrä sitä ei ole -mentaliteetilla tulee elämä toki eletyksi, laadusta ei kannata tässä edes lähteä kirjoittamaan.
vaaratiedote.vaaratiedote verotarkastuksia tulossa paikkakunnalla
Mielenterveyshoidon epäonnistumiset näkyy tässäkin keskustelussa!