Ollaan häämatkalle lähdössä ja nykyään kun whats'apissa toimii puhelut niin kuinkas noita ilmaisia wlan/wifi yhteyksiä on tarjolla? Kuulin että starbuckseissa semmoisia ainakin olisi.. mutta mitenkäs hotellit/motellit? autolla kierretään miami-orlando akselilla. Kokemusta ei ole kuin kanarialta ja siellä tarvitsi aina ostaa wifi tyyliin 20€ /viikko ja yhteys oli niin surkean hidas ettei puhelutkaan toimineet. Vaikka olin ottanut fsecuren freedomen pois päältä. VPN näemmä lisää viiveitä..ainakin jos bitti on huono.
ilmainen Wifi?
7
311
Vastaukset
USAssa ilmaisia wifi-yhteyksiä löytyy joka paikasta. Joskus hotellit (Las Vegasissa) veloittavat nimellisen maksun, motelleissa on aina ollut ilmainen. Samoin kauppakeskuksissa ja ja muissakin liikkeissä, ei siis huolta sen suhteen, mukavaa häämatkaa!
- einytmeneihanputkeen
Kiva lähteä häämatkalle kun jo ennen lähtöä on niin perseauki että wlanin maksullisuus pelottaa.
Voi olla parempi että peruu nyt häät ja lähtee töihin tienaamaan ensin rahaa. Kelan tuilla on turja koittaa pullistella ja paremman puolisonkin saa kun pikkasen enemmän paalua.- usassamatkaillut
ei olisi varmaan sullakaan varaa maksaa usan wifi-laskuja, on sen verran kallista. Ja miksi pitää laittaa kommentti ellei osaa käyttäytyä / kirjoittaa asiallisesti
- Seta-
Pari vuotta sitten käytiin Usassa ja molemmissa hotelleissa joissa yövyimme, löytyi ilmaiset wifit. Tosin välillä toimivat melko vaihtelevasti, pätkimistä ja hidastelua, ja välillä ihan ok.
Syksyllä taas matkaan usaan, ja kun hotelleja olen katsonut niin melkein jokainen mainostaa ilmaista wifiä majoituksen yhteydessä (muutama poikkeus jotkut majapaikat "luonnon helmassa"). - hyvaamatkaa
Taalla monessa paikassa ilmanen Wifi, tosin nopeudet vaihtelee paljon mutta itse soittelen skypella suomeen ja hyvin on pelannut.
Itse siis asun Miamin lahella mutta toiden takia reissaan paljon. - ihan.ok.on
Joo, kuten muutkin sanoi, niin ilmaisia löytyy kahviloista ja ostoskeskuksista, useimmista hotelleista. Eli mobiilidata vaan pois käytöstä niin ei tule mitään kuluja!
Hauskaa, miten täällä ensimmäinen reaktio kysymyksiin on aina se, että "köyhät lähtevät taas matkalle". Miten se nyt liittyy mihinkään? Jos ilmaisia wifi-yhteyksiä löytyy joka paikasta, miksi ostaa maksullista? Jos kentällä on kallista ruokaa, miksei saisi tuoda jotain naposteltavaa itse mukana? Ei se tarkoita sitä, että rahat on loppu vaan että ne rahat haluaa käyttää järkevämmin ja niihin asioihin, joilla on itselle merkitystä. - usassamatkaillut
hotelleissa lähes aika ilmainen melko hidas wifi, kauppakeskuksissa pitää rekisteröityä jonkin firman sivulle, sitten saa käyttöön
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2122852Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672521Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061172Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831025Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1271020- 671010
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait273965Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka322929Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20909Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22768