Kaveri kissalle - iso vai pieni?

Millaisia kokemuksia teillä ihmiset on toisen kissan tulosta, kun reviiriä on siihen asti hallinnut yksi kissa? Onko parempi, että uusi tulokas on poikanen vai täysikasvuinen? Nykyinen asukas on kaksivuotias tyttö, jolla on yhdet pennut ollut itsellä. Ja pitäisikö uuden kissan olla poika - riitaantuvatko tytöt herkemmin keskenään?

Kuulisin mielelläni kokemuksistanne!
4354
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

mulla oli vuoden ikänen narttu ja otin seuraksi tyttöpennun.hyvin tuli heti toimeen ja yhteistä matkaa takana 2 vuotta.vanhempi teki pennutkin...eikä siltikään mitään ongelmia tullut..
eli aikalailla riippuu kissan luonteesta...

Äänestä

ITSE OTIN 1V:N NARTTU KISSAN KAVERIKSI NARTTU PENNUN.ALUKSI OLI TAPPELUJA REVIIRISTÄ JA VAIKUTTI ETTÄ PIAN ISOMPI TAPPAA PENNUN MUTTA NYT NE OVAT YSTÄVIÄ JA ENÄÄN ON TAKAA AJOJA JA LEIKKI TAPPELUJA.JOS EI HALUA PENTUJA KANNATTAA JOKO LEIKATA NARTTU TAI OTTAA KAVERIKSI NARTTU.

Äänestä

Luonteista se on kiinni. Pentukissan saattaa hyväksyä paremmin, mutta katso tutustuttaminen haulla..siellä on paljon hyviä vinkkejä. Itse kyselin täällä paljon, että millainen kissa pitäisi olla, mutta ei sille ole selvää vastausta. Mielellään, jos molemmat kissat ovat leikattuja niin tulevat paremmin toimeen.
Nyt on nähtävästi ensi vkonloppuna tulossa meille puoli vuotias leikattu poika vuoden vanhalle leikatulle neidolle kaveriksi..:)
Katso myös aikaisempia keskusteluja..niitä on aika paljon.

Äänestä

Ensin oli puolivuotias naaras, kun saman ikäinen uros astui taloon asumaan. Tutustuivat muutamassa päivässä, mutta yhteiselo ei onnistunut. Uros dominoi naarasta, tai pikemmin tahtoi leikkiä, mutta naaras tahtoi olla yksin.

Sitten naaraskissa muutti pois, ja myöhemmin otin toisen uroskissan. Ensimmäinen uros oli tuolloin liki 2-vuotias. Tulokas oli urospentu ja he hyväksyivät toisensa samantien. Nämä kaverukset ovat nyt 3,5 ja 2-vuotiaita ja tulevat erinomaisesti toimeen keskenään.

Oman kokemuksen, ja kuulemieni kokemusten perusteella suosittelen naaraalle kaveksi toista naarasta, ja urokselle toista urosta. :) Tiedän toki myös uros- ja naaras pareja, jotka ovat hyviä kaveruksia. Ainoa mikä pitää TIETYSTI olla kunnossa on molempien leikkaukset!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hippu kirjoitti:

Millaisia kokemuksia teillä ihmiset on toisen kissan tulosta, kun reviiriä on siihen asti hallinnut yksi kissa? Onko parempi, että uusi tulokas on poikanen vai täysikasvuinen? Nykyinen asukas on kaksivuotias tyttö, jolla on yhdet pennut ollut itsellä. Ja pitäisikö uuden kissan olla poika - riitaantuvatko tytöt herkemmin keskenään?

Kuulisin mielelläni kokemuksistanne!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu