Jännitysniskasta kokemuksia?

Jännääjä

Laajat tutkimukset käyty läpi raajojen voimattomuuksian ja huimausten takia, ja mitään ei ole löytynyt. Kukaan lääkäri ei ole tätä ehdottanut mutta googlettamalla löysin jännitysniskan, voiko olla että jo vuoden vaihtelevasti olleet oireet olisivat pelkästään tätä? Hierojalla olen käynyt parin kuukauden välein ja mielestäni se on auttanut aina päiväksi. Lisäksi kerran omt-fyssarilla joka sanoi että on lihakset todella jumissa mutta kokeili että ranka on auki. Miten muilla oireilee / hoidatte ko vaivaa?

2

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moikka, kyllähän tuo lihasperäisestä ongelmasta sitten kertoo aika hyvin. Jos tilanne on päässyt kroonistumaan eli kipuja tai ongelmia on ollut pitkään, niin hierojalla käynti kahden kuukauden välein ei oikein ole riittävä.

      Suosittelisin kokeilemaan vähän intensiivisempää sarjaa esim 5 kertaa 1-3 viikon sisään ja tämän lisäksi lämpöhoitoja. Myös hierojan osaamisella on paljon merkitystä, jotta osaa kartoittaa ongelmakohtia ja käsitellä myös löytyneet triggerpisteet.

      Itsehoidolla, oman kehon kuuntelemisella ja niiden toimivien juttujen löytäminen on tuon tyyppisissä tilanteissa melko tärkeää.

    • elintavatkuntoonn

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      352
      12218
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      184
      11239
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      280
      6573
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      255
      5357
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      205
      3860
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      176
      3643
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      64
      2723
    8. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      177
      2463
    9. Nyt on kova paikka "suvaitsevaisille" naisille", kun naisille tuli oma taksi

      ja syy siihen on kehitysmaalaiset taksisuharit, joista on koitunut paljon "ongelmia" naismatkustajille. Nimittäin "suva
      Maailman menoa
      52
      2230
    10. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1922
    Aihe