Mikä on laillinen määrä betonia autossa? Mulla oli takapenkillä 8x25kg ja takaluukus 12x25kg, ja nyt on takapää maassa kiinni, vissiin jouset katkes, tai joku muu petti. Saunan pohjaa piti valaa. Hinuri tuo auton ja sementit myös, ja valuhommiin kyllä päästään kunhan saadaan kossut autosta pois.
Paljonko sementtiä?
9
237
Vastaukset
- sskskksks
Senytriippuuautosta. Olen vienyt 240 Volvolla 1200kg massaa , etujalkatilaan 175kg, takalattialle 2x125kg peräkonttiin 300kg ja loput peräkärryyn.
-Kärryn rengas suli, kun tuli ohitettua poliisi 120 nopeudella. Noh, hän opasti paikallisen rengasliikkeen. :D
-Ajattele kyytiläiset 120kg painavia, 5henkeä, Ei ihan pieneen autoon mahu. - kbkj
Rekisteriotteesta näkyy autosi kantavuus.
- Terot.huvittavia
Eivät edes tiedä, mikä on betonin ja sementin ero.
- painossakin
Älä muuta virka, sementillä ja betonilla on ihan tietty ero.
- Semantikko
Saamani koulutuksen mukaan 25 kg betonia painaa tarkalleen saman verran kuin 25 kg sementtiä, joten näissä kantavuuskysymyksissä tuo ero ei ole hirveän oleellinen.
En ole virkannut mitään yli 55 vuoteen. Kansakoulussa meidän poikien piti tehdä lukukauden aikana yhden kuukauden verran tyttöjen käsitöitä (ja päinvastoin). Silloin onnistuin virkkaamaan patalapun. Muuta en ole sen koommin virkannutkaan.
Ja ei, nimeni ei ole Tero eikä minulla ole ollut koskaan Toyota-konsernin autoa.
- KantavuusOnOngelma
Toyotalla ei voi luotettavasti kuljettaa kuin yhden 25kg:n lastin takakontissa jos takapenkki on tyhjänä.
- Ongelmapesä
Volkkarilla taas on sementtikin sekundaa
https://www.youtube.com/watch?v=iMmUiEU08fM
ja sitä voi kuormata täyden kuorman
https://www.youtube.com/watch?v=PAPGR23SUqw
- sdklsdjklsdkl
70-luvulla Cadillac Seville oli alkuun porrasperä kunnes joku idiootti ylikuormasi sen ja perä vääntyi kohti maata, niinpä lopun mallisarjan autot olivat oudon näköisiä "hatchbackeja"...
http://momentcar.com/images/1981-seville-1.jpg - Erimerkillinen_mies
Laillinen määrä betonia autossa? Yksi suhari ainakin valoi ruostuneet kynnyskotelot täyteen betonia ennen katsastusta. Katsurin meisseli ei mennyt läpi, mutta hylkytuomio tuli silti. Tuli evästystäkin: ”Sokkeli kyllä kelpaa, mutta seuraavaan yritykseen mennessä pitäisi laittaa vielä pärekatto!”
Itse nykäisin pari kuukautta sitten n. 900-kiloisen teräskuorman laina-telikärryllä yli 600 km:n päähän. Reserviäkin jäi: jos kärry painoi vaikkapa 400 kg, tuli vetomassaa vain 1300 kg, kun autolleni sallitaan niinkin mukavat lukemat kuin 1800 kg.
Kärryä suosittelen Yaris-miehillekin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1265666
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai984866Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1404824Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3952429- 1312360
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv22017- 1121923
- 2561627
- 3831387
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.601233