Paljonko sementtiä?

nepainovitusti

Mikä on laillinen määrä betonia autossa? Mulla oli takapenkillä 8x25kg ja takaluukus 12x25kg, ja nyt on takapää maassa kiinni, vissiin jouset katkes, tai joku muu petti. Saunan pohjaa piti valaa. Hinuri tuo auton ja sementit myös, ja valuhommiin kyllä päästään kunhan saadaan kossut autosta pois.

9

282

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sskskksks

      Senytriippuuautosta. Olen vienyt 240 Volvolla 1200kg massaa , etujalkatilaan 175kg, takalattialle 2x125kg peräkonttiin 300kg ja loput peräkärryyn.
      -Kärryn rengas suli, kun tuli ohitettua poliisi 120 nopeudella. Noh, hän opasti paikallisen rengasliikkeen. :D
      -Ajattele kyytiläiset 120kg painavia, 5henkeä, Ei ihan pieneen autoon mahu.

    • kbkj

      Rekisteriotteesta näkyy autosi kantavuus.

    • Terot.huvittavia

      Eivät edes tiedä, mikä on betonin ja sementin ero.

      • painossakin

        Älä muuta virka, sementillä ja betonilla on ihan tietty ero.


      • Semantikko

        Saamani koulutuksen mukaan 25 kg betonia painaa tarkalleen saman verran kuin 25 kg sementtiä, joten näissä kantavuuskysymyksissä tuo ero ei ole hirveän oleellinen.

        En ole virkannut mitään yli 55 vuoteen. Kansakoulussa meidän poikien piti tehdä lukukauden aikana yhden kuukauden verran tyttöjen käsitöitä (ja päinvastoin). Silloin onnistuin virkkaamaan patalapun. Muuta en ole sen koommin virkannutkaan.

        Ja ei, nimeni ei ole Tero eikä minulla ole ollut koskaan Toyota-konsernin autoa.


    • KantavuusOnOngelma

      Toyotalla ei voi luotettavasti kuljettaa kuin yhden 25kg:n lastin takakontissa jos takapenkki on tyhjänä.

    • sdklsdjklsdkl

      70-luvulla Cadillac Seville oli alkuun porrasperä kunnes joku idiootti ylikuormasi sen ja perä vääntyi kohti maata, niinpä lopun mallisarjan autot olivat oudon näköisiä "hatchbackeja"...
      http://momentcar.com/images/1981-seville-1.jpg

    • Erimerkillinen_mies

      Laillinen määrä betonia autossa? Yksi suhari ainakin valoi ruostuneet kynnyskotelot täyteen betonia ennen katsastusta. Katsurin meisseli ei mennyt läpi, mutta hylkytuomio tuli silti. Tuli evästystäkin: ”Sokkeli kyllä kelpaa, mutta seuraavaan yritykseen mennessä pitäisi laittaa vielä pärekatto!”

      Itse nykäisin pari kuukautta sitten n. 900-kiloisen teräskuorman laina-telikärryllä yli 600 km:n päähän. Reserviäkin jäi: jos kärry painoi vaikkapa 400 kg, tuli vetomassaa vain 1300 kg, kun autolleni sallitaan niinkin mukavat lukemat kuin 1800 kg.

      Kärryä suosittelen Yaris-miehillekin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1689
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1186
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      33
      1084
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      916
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    9. 71
      577
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      502
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. 34
      444
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe