Vuoto astianpesukoneesta

kantovesi_takaisin

Tässä muutama päivä sitten huomasin, että astianpesukoneen alta, keittiökaapin sivua pitkin valui vettä lattialle. Koneen alla oli kyllä turvakaukalo, mutta kun konetta veti ulospäin, tuli ilmi, että poistoputkessa oli reikä juuri kaapin seinän vieressä niin, että vuoto ei osunut kaukaloon. Kone on ostettu 2012 ja se on asiantuntijan asentama. Vuoto ei ollut niin voimakasta, että koneen toiminta olisi häiriintynyt.

Letku on jo vaihdettu, ja vuoto siis loppunut, mutta kun tutkin tilannetta enemmän kaapiston alta, huomasin, että vesi on ilmeisesti vuotanut jo jonkun aikaa, koska kaapiston sokkeli on kastunut (ja mennyt pilalle). Lisäksi vesi on päässyt lattiassa olevan muovimaton alle, ja kulkeutunut ties minne. Nykyinen muovimatto ei ole liimattu lattiaan, mutta sen alla on vanha muovimatto, joka on liimattu - ja sen alla lastulevy. Vettä oli ainakin kahden muovimaton välissä, tällä hetkellä rukoilen, että se ei olisi päässyt lastulevyyn asti, tai seiniin. Lattiaa pitkin vesi on voinut pahimmissa skenaarioissa levitä koko talon alueelle. Ei hyvältä näytä.

Vakuutusyhtiölle on tehty vahinkoilmoitus, josko sitä kautta tulisi joku tarkistamaan tilanteen - vaikka aika epätoivoista tuo on - kaapit ovat vanhat, joten niistä tuskin korvausta tulee. Kauhulla ajattelen, että koko keittiö (ja ties mitä muuta) joudutaan purkamaan. Ainoa lohtu tässä on, että tämä on omakotitalo, niin ei ainakaan muiden asuntoja joudu korjaamaan :(.

1

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vettätulee

      Meillä irtosi altaan poistoputki ja hajulukon osa toisistaan.
      Lattia märkä, seinä märkä ja seinän takana olevan wc:n lattia märkä.

      Lattiat auki, märkä seinä ( lastulevy ) purkuun ja wc:n lattia auki.
      Lattioiden kuivatus, puurakenteiden vaihto ja uudelleen kasaus tietysi uudet lattiamteriaalit.

      Koko homma mukisematta vakuutusyhtiö piikkiin ( Pohjola )

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7655
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4243
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3725
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3200
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2886
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      65
      2591
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      56
      2445
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      51
      2388
    9. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2339
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2286
    Aihe