Optical vs coaxial.

Näistä kaapeleista kokematon kysyy kumpi on parempi vaihto ehto tietokoneen äänen siirrossa stereoihin?

Ainaki molempiin kaapeleihin löyty joitain adaptereita 3.5mm liitäntään.
111780
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Siis sekä tietokoneesta että stereoista löytyy molemmat optinen ja koaksiaalinen liitin digitaaliselle äänelle? Siinä tapauksessa on sama, kumpaa käytät, äänenlaatu on sama.

Vai oliko tarkoitus viedä analoginen stereoääni 3,5 mm liittimestä stereoihin? Siinä tapauksessa kaapeli, missä toisessa päässä RCA-liittimet (RCA on koaksiaalinen) ja toisessä päässä 3,5 mm stereoliitin.

Äänestä

Siis parasta aikaa on analoginen stereoääni vedettynä stereoihin,mut ees viikolla tulee uusi vahvistin missä on coaxialit ja opticalit.

Siis tietokoneessa ei ole kun 3.5mm äänilähtö ja äänikortti on realtek high definition audio.

Ja olen löytänyt googlettamalla molempiin adapterit 3.5mm äänilähtöön,Coaxiali kaapelissa se 3.5mm pää on ihan tavallinen mutta opticalissa täysin erilainen.

Ja sitte löyty jotain purkkeja jotka muuttaa analogisen äänen digitaaliseksi.

Äänestä
  • Auttais jos kertoisit tarkemmin, mitä adaptereita olet googlettamalla löytänyt? 3,5mm liitännässä voi olla samassa digitaalilähtö, mutta sen pitää olla fyysisesti valmiina. Pelkkä adapteri ei auta. Ensisijaisesti sun on selvitettävä, mitä tietokoneessasi on. Jos on peräti molemmat vaihtoehdot, niin optinen on yleensä parempi. Riippuu paljon myös kaapelimerkistä. Jotkut valokuidut on inhottavia ohuita, jäykkiä lankoja käsitellä.

    Älä ny ainakaan mitään AD-muunninta tietokoneen perään hommaa... se olis jo iha helvetin tyhmää... mut tarkoitit varmaan DA-muunninta (DAC), eli USB-äänikortti tms... JOS siis tietokoneessasi ei ole äänen digilähtöä.

    Äänestä

  • Jos koneestä lähtee vain analoginen ääni, niin vedät sillä. Kyllä niissä stereoissa luulis olevan myös analoginen sisääntulo. Turhia ad-muunnoksia ei kannata ikinä tehdä.

    Jos sulla taas koneesta lähtis ääni diginä, niin sillä tietenkin kannattaisi ääni siirtää ja sillon on yks lysti käyttääkö optista vai coaxialia.

    Äänestä

Ai juu....Siis analogisena vaan jatkossakin,Mitä nuo adapterit sit meinaa jos ne ei toimi suoraan kytkettynä?Huijausta vai rahastusta?

Mut onhan niissä tulevissa stereoissa bluetooth mut pelkään sitä jos yhteys katkiaa hetkellisesti ja stereoissa on kunnolla volumea ni voi hajota stereot ja kaiuttimet.

Äänestä
  • Mihin ne siitä hajoaisivat, kun ei koneelta stereoihin tuleva signaali mikään voimakas ole vaikka sulla ois stereoissa nupit kaakossa? Tai no, jos stereot menee mykäks ja sit yhtäkkiä taas pamahtaa täysille, niin onhan siinä silloin vaurioitumisriskinsä. Mut en mä ainakaan kotona sellaisilla volumeilla kuuntele, että tuo vaaraa aiheuttaisi.

    Sinuna varmaan käyttäisin juuri bluetoothia, niin ääni siirtyy digitaalisena eikä tarvi edes mitään johtoja.

    AD-adapterit ovat tuossa turhia, koska jos stereosi käsittelee signaalia digitaalisesti, niin siinä on itsessään adapteri, ja jos analogisena, niin turhaahan on turha muunnos tehdä.

    Äänestä

Sun koneen äänikortin ulostulot ovat todennäköisesti analogisia.

Tokihan voit kertoa äänikortin mallin tai koneen mallin, jos on markettikone.

Äänestä

Kyllä on analogiset lähdöt ja menot.

Äänikortin mallista osaa sanoa enempää että kun kirjotan windowsin hakuun äänikortti ni se löytää realtek high definition audio.

Ja ku ohjauspaneelista valitsee laitteisto ja äänet ni sielä on realtek hd audio hallinta,Sieltä voi valita stereoäänen(ja se on nyt valittuna)Ja sitte on nelikanavanen ja 5.1,Miksi tämmonen edes on ku koneesta ei lähde ees hd piuhaa?

Tietsikka on fujitsu esprimo p420.

Äänestä
  • Joissakin stereolaitteissa ja kannettavissa on digitaaliset lähdöt ne digikaapelit on vain sitä varten pääasiassa

    Luultavammin ei ihmiskorva kyllä kuule mitään eroa jos kaapelit ja liittimet on kunnossa

    Että sikäli on aivan turhaa alkaa virittelemään mitään signaalinkääntöjä ei maksa vaivaa

    Kuvansiirrossa kylläkin huomaa eron varsinkin pitkillä kaapeleilla (kun puhutaan kymmenistä metreistä)

    Äänestä

  • Ei taida HD audio liittyä mitenkään HD kuvaan.
    Kyseessä on vain emolevylle integroitu äänipiiri. Hyvä äänenlaatuhan tuossa on, parempi kuin edeltajässään AC'97:ssa.

    Äänestä

AC97 suodatti ääntä verrattuna tähän nykyseen,Jos kokeilis ostaa kalliimman 3.5mm/2xRCA piuhan ku ny on halpispiuha käytössä,Oishan se mukava saada uudesta stereosta mahollisimman palio irti.

Bluetoothia ois mukava testiä mutta sovittimet maksaa yhteensä n100 ekee.

Kyllä tää alkaa olla selkee mut ideoita saa ehottaa jos jollaki niitä on.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kaapeleita kirjoitti:

Näistä kaapeleista kokematon kysyy kumpi on parempi vaihto ehto tietokoneen äänen siirrossa stereoihin?

Ainaki molempiin kaapeleihin löyty joitain adaptereita 3.5mm liitäntään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu