Mistähän löytäisin kunnollisen perinteisen metallisen maalarinkolan eli maalikaukalon ??
Nykyään rautakaupoista ja maalikaupoista saa vain näitä muovisia lerpukeita.Mitään muuta ei ole tarjolla. Ovat turhia kapistuksia. Enempi frisbeekiekoiksi sopivia. Sellainen perinteinen kola oli pellistä tehty ja siinä oli irrotettava metalliverkko telarullaa varten. Maalia mahtui monta litra kaukalon etuosan syvennykseen. Siihen metalliverkkoon puolestansa puristetaan ylimääräiset maalit ja tasataan maali rullan pintaan ennen seinän/katon yms. maalaamista. Joku tietysti sanoo, että kasta poika se rulla suoraan maaliastiaan. Sehän se vasta on urpon hommaa. Helposti rulla uppoaa syvälle astiaan ja rullan sisältä ei saa sitten millään maalia ulos. Valuu ja roiskuu vaan ympäriinsä. Toki maaliastiaan saa sen verkon jotenkin laitettua pystyasentoon jopa. Se ei kuitenkaan ole sama juttu ollenkaan. Tahdon perinteiset maalarinkolat takaisin. Toki sellaisia on hankalampi teollisesti valmistaa kuin muovisia lerpukkeita. Tai sitten teen semmoisen oikean kolan itse. Oma apu paras apu.
Mihin metalliset maalikolat (kaukalot) kadonneet ?
Maalarin_poika_DI
2
190
Vastaukset
- Kummoohommookueikelepoo
Teetä perinteitä vaalivassa peltisepänliikkeessä, tai tyydy muoviseen, jossa on karhennus toisella pitkällä sivulla. Mahtuuhan noihin isoihin kaukaloihin http://www.raksashop.fi/index.php?route=product/product&product_id=66 X litraa käyttömaalia, eikä tarvi ritilöiden kanssa pelata.
- pola.sola
Kola on sellainen esine jolla kasataan lunta tai vaikka poistetaan lattialta irtovedet pois. Aloittajan pää taitaa olla tyhjäksi kolattu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain37112385Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2635427Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153947Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2002665Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151992Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191834Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167910Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271872No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74782Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59746