onko bertsu hyvä rotu?

akaali

Minun unelmanani on ollut jo aivan pienestä asti bertsu. Ja haluaisin tulevaisuudessa hankkiakkin semmoisen, varmaan 4 vuoden päästä, kun kouluni ovat ohi ja on vakituinen työpaikka luulisin. Olen koirakirjoista ja netistä etsinyt pienestä lähtien silloin tällöin tietoa bertsuista, mutta sairauksista en kuitenkaan ole lukenut ja en tiedä onko kirjoihin uskominen, mutta haluaisn kuulla ihan omakohtaisia tai jonkunlaisia kokemuksia bertsuista. Ja tietoa niiden sairauksista olisi tosi kiva saada, sen tiedän, että pentuna varsinkin ruokavalio on aika tarkka ja muutenkin pitää pitää huoli koiran luustosta, ettei tulisi mitään vikoja.

Ja niin sopiiko koira aika kokemattomalle ison koiran omistajalle? Koirista minulla kuitenkin on kokemusta koko elämäni ajalta, tällä hetkellä minulla on paimensukuinen suomenlapinkoira. Tuo lapinkoira on ihka ensimmäinen aivan oma koirani ja se nyt osaa kaikki perus jutu, istu, maahan yms. ja vähän muitakin, eikä vedä hihnassa, joka isojen koirien kanssa varsinkin olisi tärkeää kouluttaa.

Kiitos vastauksista jo etukäteen.

1

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MUN MIELESTÄ ON. SE ON OLLU MUNKI UNELMAROTUNI JO JONKUN AIKAA

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      44
      8657
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      144
      4921
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      81
      4740
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      8
      3792
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      80
      3388
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      46
      3291
    7. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2814
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      32
      2651
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      31
      2517
    10. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      88
      2513
    Aihe