Epärehelliset yrittäjät

Ny kiiruusti kassat kuntoon ja muistakaa antaa maksukuitti ASIAKKAALLE ku hän maksunsa maksannu. kiitos
24872
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Ja se kuitin antaminenko tekee yrittäjästä rehellisen? Taitaa sinutkin olla aivopesty valtiovallan toimesta?
Niin kauan kuin noita kuitteja ei tarvi kiikuttaa verottajalle, ei sen saannilla ole mitään merkitystä - turhaa paperisaastetta!
Mikään ei estä yrittäjää sen kuitin antamisen jälkeen tekemästä kassakoneeseen uutta merkintää jossa näkyy sen edellisen kuitin poisto!
Ajatellaanpa tilannetta, olet ostamassa jotakin tuotetta ja kassalla myyjä "lyö" sen koneeseen, mutta sinulla ei olekaan tarpeeksi rahaa sen tuotteen maksamiseen, joten silloin myyjä joutuu sen virheellisenä poistamaan kassasta..... ihan samoin tapahtuu sen "oikean" kuitin mitätöinti lähtösi jälkeen........
Kyllä se on yrittäjästä itsestään kiinni onko rehellinen vai ei, ei se kuitti sitä muuta mihinkään suuntaan!

Äänestä

Et sitten taida ymmärtää kirjanpidosta sun muusta sen enempää kuin sika puolikuusta?

Äänestä

Kuititonta palvelua on esimerkiksi: korsu baari multia,haapamäen siskon sakset parturi,siipiratas baari kahvila kangasmannilantie 18 keuruulla. torimyyjiltäkään ei maksukuitteja taida saada. miten yritykset uskaltaa tehdä harmaata taloutta .eivätkö kunnioita verohallintoa lainkaan.

Äänestä

Rehellisin yritys on ALKO ,kaikille sama hinta jaaina saa KUITIN ,ottakaa mallia,

Äänestä
  • Jos ei osta sairausvakuutukortilla..........

    Äänestä

  • Ja krapulan ollessa voikin sitten mennä ensin terveyskeskukseen, jossa varmasti saa laskun ja sitten apteekkiin. Tässäkin löytyi Alko mukaan luettuna kolme firmaa, jossa takuulla saat kuitin! :)

    Äänestä

EiTodistaMitään. Kuulehan, sen jälkeen, kun kuitti on annettu ja asiakas on vienyt tuotteen mennessään ei sitä summaa voi enää koneelta poistaa. Ja entä se asiakkaan viemä tuote. Se on varastosta pois. Miten selität verottajalle että olet ostanut tavaraa varastoon ja se ei ole siellä, vaikka et ole sitä myynyt. Ostoistakin jää yrittäjälle kuitti, jonka hän vähentää verotuksessa. Ja myyjä, joka myy yrittäjälle tämän tuotteen, ilmoittaa verottajalle kuitilla sen, kenelle se on myyty. Ja varastoihin on tehtävä inventaariot. Kuule käry käy helposti.

Äänestä
  • Oletko oikeasti noin tyhmä vai esitätkö vaan?
    Se epärehellinen yrittäjä kyllä osaa.... voi jättää vaikka koko kirjanpidon tekemättä tai.... eipä kerrota tässä sen enempää ettei tule kenellekään turhia "houkutuksia"!
    Aukotonta systeemiä ei olekaan.

    Äänestä

rehellisellä yrittämisellä ei ole kukaan nyky rikas sukukaan rikastunut
ja hallituksessakin näitä veroparasiitteja vakuutuskuorineen
nykyään kannustetaan kiertämään veroja

Äänestä

Saako torikahvilasta kuitin?

Äänestä

Paikallinen Baikki taitaa sittenkin olla rehellisin ja luottomesta.sinne siis....

Äänestä

Miksi jäätelökioskilta myydään ulos kuititonta jäätelöä.onko niissä edes kassakonetta käytössä.

Äänestä
  • jäätelö on luonnon tuote pääosin maitoa siksi se tax free

    Äänestä

  • Kyllä maitokaupasta maitotuotteista aina kassalata kuitin saa ja myös kaupan jäätelöistä,kesäjätskikioskeista ei kuittia koskaan edes tarjottu.yrittäjät osaavat juilia ja juonia ?VEROTARKASTUS

    Äänestä

Kautta suomen historian mummun mk euroon. kaikista epärehdimmät yrittäjät ovat :vähemmän koulutetut kansakoulupohjiltaan olevia vasemmistolaisia.mustalaisia. vilppi ja epärehti toiminta mielessään 24/7.

Äänestä

Ny kesävieraiden kanssa markkinoille maistaan ukkopekka olutta.tasaraha päivät???

Äänestä

oliko jossain keskustan baarisssa tyyli taskuun, kassaan, taskuun, kassaan, taskuun:)?
tyynyn alla on euroja täytteenä.

Äänestä
  • Oli! Huomaa mennyt aikamuoto............

    Äänestä

Olipa mukava ku markkinaalueen bub henkilökunta antoi maksukuitin siideristä. kiitos siitä.

Äänestä
  • No mltä se kuitti maistui????
    Verotukseen sitä et kuitenkaan saa vähennyksenä..........

    Äänestä

suvakki siideri pulleroinen saa

Äänestä

v 2016 Markkinabubin kuitti tallessa. kyllä olut oli ok. vaikka satoi kamalasti. aikasemmilta vuosilta ei olekkaan bub kuitteja. kun niitä ei saannu.tai ollutkaan.tais bub yrittäjät luulla et ollaan 3 vrk kreikassa . kreikan ja turkin malli kehno

Äänestä

Usein kuitenkin jotkut palvelut tai tavarat saa halvemmalla,jos ei tarvitse kuittia.Eli sieltä ostetaan mistä halvimmalla saadaan,oli kuittia tai ei.Jos yhteiskunnan ns eliitti toimii samoin niin miksein rivikansalaisena toimisi ihan samoin.Tosin mittakaava on vähän pienempi rivikansalaisen kohdalla.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


VeroKarhuKolkutteleeOvia kirjoitti:

Ny kiiruusti kassat kuntoon ja muistakaa antaa maksukuitti ASIAKKAALLE ku hän maksunsa maksannu. kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu