Hei!
Tulevia reissuja tässä mietin. Millainen sää Bulgarian rantakohteissa on kesäkuussa/heinäkuussa? Onko kesäkuussa varauduttava sateisiin/viileään ilmaan ja vasta heinäkuussa on kunnon kesäkelit?
Välimerellähän jo kesäkuussa on kuumaa ja ilmoja ei tarvitse stressata mutta Bulgaria on Mustanmeren rannalla ja pohjoisemmassa eli siksi tätä mietin.
Kiitos asiallisista vastauksista.
Millainen sää?
6
313
Vastaukset
- man-sikka
Toukokuun lopussa vietimme lämpimän aurinkoisen viikon Kultahietikolla. Aurinko paistoi joka päivä liki kirkkaalta taivaalta ja lämpöä varjossakin 26 astetta - meri tosin tuolloin vielä 18 asteessa. Toki paras kuukausi Bulgarian rannoilla on varmaan elokuu, jolloin ei enää ole niin tukalan kuumaa kuin keskikesällä, mutta merivesi vielä kuin lämmintä maitoa - lisäksi tuolloin pääset myös nauttimaan maan tuoreesta ja mehukkaasta hedelmäsadosta.
- to-maatti
Tuossahan tuo kyllä tulikin, mutta lisäisin vielä, että elokuun puolivälistä aina lokakuun alkupuolelle säät useimmiten näin pohjoisen eläjille kaikkein miellyttävimmät. Ja tosiaankin ne hedelmät ja vihannekset, etenkin tomaatit verrattuna mauttomiin suomalaisiin kasvihuone- vastaaviin. Nam.
- mnn
Kiitos. Bulgarian kävijät ovat asiallista porukkaa. Jollain muulla palstalla olisi tullut kuraa niskaan kun säästä alkaa puhua.
Moi. Kävin alkukesästä kaksiviikkoa nessebarissa 5-19pv kesäkuuta, ekat kolmepäivää illat ja aamut oli kylmiä semmonen 12astetta ja pitkää piti olla päällä ja päivällä 25 sen jälkeen lämpes ja oli kolmeakymmentä päiväl ja semmosta 20-22 illalla, vedet ei ole vielä lämpimät tuolloin. Meri oli 22 ja hotellin altaat parikymmentä astetta, eli ilmat hyvät mutta uiminen pikaista kastautumista. Kannattaa mennä vasta juhannuksen jälkeen niin silloin kelit varmat ja vedet lämmenneet.
- ksvsgaqqk
Jos et oo vielä varannu hotellia, suosittelen hotelli centralia Todella hyvä hotelli! mukava henkilökunta, maukkaat/tasokkaat ruuat sekä hotelli sijaitsee hyvällä paikalla
ps. itse tällä hetkellä täällä
- Paikallaollut
Sääpalveluita on joka maapallon paikasta joka kriteereillä. Tuossa alla on yksi Sunny Beachille tai siis Burgasiin. Verkosta löytyy myös meriveden lämpötila, samoin kuin tilastot menneitten vuosien säätiloista.
"http://www.foreca.fi/Bulgaria/Burgas/tenday"
Kukaan ei pysty kertomaan tarkkoja säätiloja ensi vuoden kesäkuun ja heinäkuun välille.
Olen itse ollut kymmenkunta kertaa Sunny Beachilla kahden viikon lomilla kesäkuun puolivälistä syyskuun alkupuolelle. Aina on ollut tarpeeksi aurinkoa ja lämmintä. Ilmastointia tarvitsen enemmän kuin villatakkia...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk1599945Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi39533Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta1398040Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html2617558Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.1306222Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k875987Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j595815Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan
Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit944861Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja153951Pelle Miljoona, 70, saa harvinaista taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on kuussa!
Pelle Miljoona on kyllä symppis! Peace! Suomen punk-konkari Pelle Miljoona on yksi syksyn Vain elämää -kauden artisteist571521