MacBookit käytettynä

ukkimämmikkö

Moi,

Mitä sanoisitte, ovatko ostamisen arvoisia olettaen että ovat hyvässä kondiksessa:

MacBook Air 13 early 2014: 500 €
MacBook Pro 13 retina late 2013: 650 €

Kiitos!

5

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sanotaan näin, että noin 3v ikäisen Macbookin arvo on puolet siitä mitä uuden, edellyttäen että on akku vaihdettu uudeksi.

      Jos on alkuperäinen akku, on hinta 3v ikäisellä Macbookilla puolet uuden arvosta vähennettynä akun vaihtamisen hinta mikä on helposti 100€.

      Jostain syystä jotkut pyytää käsittämättömiä hintoja vanhoista koneista joilla ei ole enää paljon käyttöaikaa jäljellä. Applehan on tunnettu siitä, että ajastaa tuotteiden käyttöiän rajalliseksi.

      • ukkimämmikkö

        Noista tosiaan näkee näin ummikon silmin ihan järjettömän tuntuisia pyyntejä. Tulkitsenko oikein että ainakin early 2014 13" Air viidellähuntilla olisi ihan kelpo diili?


      • ukkimämmikkö kirjoitti:

        Noista tosiaan näkee näin ummikon silmin ihan järjettömän tuntuisia pyyntejä. Tulkitsenko oikein että ainakin early 2014 13" Air viidellähuntilla olisi ihan kelpo diili?

        Niinno, jos se on moitteettomasti pidettynä ja haluaa edullisesti Macbook Airin niin niin hinta on silleen ihan järkevä.

        Periaatteessa käytetyn kaman todellinen arvo realisoitaessa määräytyy sen mukaan mikä on korkein tarjous, että jos siitä nyt 500€ pyydetään niin ei nyt silleen ole paha hinta maksaa mutta voihan joku tietysti myydä halvemmalla. Tai sitä voi koittaa tarjota "maksan 400€, tuleeko kaupat?" mutta ei nyt ole mitenkään selvää että myyjä suostuu myymään.

        Eli, mielestäni 500€ ei ole rosvousta mutta itse kyllä hankin vastaavan tasoisia läppäreitä käytettynä esim. 200€:lla sillä varauksella, että joudun ostamaan kiintsarin ja/tai asentamaan käyttöjärjestelmän.

        Että silleen viimekädessä oma päätös.


    • Jarrikurrix

      Aina kannattaa kokeilla :" Hulluhan se on jossei puolta tarjoo"
      Paljonhan riippuu tietysti koneessa se, mihin sitä on käytettt ja kuinka aktiivisesti. Jos koneet ovat olleet normaaleja "toimisto" -koneita ja hyvin pidetty ei hinta sillon niin kamala niistä ole.

    • järkeväkuluttaja

      itse en ostaisi mutta kukin käyttäköön rahansa miten haluaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      95
      3323
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      88
      3063
    3. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      20
      1903
    4. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1882
    5. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      38
      1837
    6. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      21
      1731
    7. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1687
    8. Pettymys! Tähdet, tähdet -kisassa tämä erikoisjakso pois - Pistänyt artistit todella lujille!

      Tähdet, tähdet -kisa on edennyt genrestä toiseen. Mutta erästä monen toivomaa erikoisjaksoa ei tällä kaudella nähdä. Voi
      Tv-sarjat
      34
      1419
    9. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1329
    10. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1327
    Aihe