Kipsilevynaulojen/-ruuvien nousu

Miehemme_maalta

Meillä on n. 10 vuotta vanha pakettitalo, alakerta suurelementti, yläkerta kehäristikko, siis käytännössä paikallarakennettu. Suurelementissä käytetty kipsilevyjen kiinnittämiseen nauloja, yläkerrassa ruuveja. Laitoin muutama vuosi rakentamisen jälkeen merkille, että suurelementeissä osa naulojen kannoista oli noussut koholle. Viime talvena laitoin merkille, että myös ruuvien kannoista osa oli tullut näkyviin. Kyse ei kummassakaan tapauksessa ole mistään huimasta liikkumisesta, millimetrin osista, kuitenkin sen verran, että näkyy. Maalipinta on ehjä nousseiden kantojen kohdalla. Saumat nauhoitettu valmistajan omalla saumanauhalla ja saumat ovat ehjät.

Onko muilla havaittavissa samanlaista ilmiötä?

3

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sellasta_tänään

      Vaikuttaisi, että jäykistävät rakenteet esim. tuulijäykistävä väliseinä on hieman riittämätön ja sallii rakenteen pienen elämisen mikä näkyy levyn naulojen/ruuvien kannassa.

      Tutulla 14v vanha talopaketti, seinät suurelementti ja yläkerta kehillä, kaikki levyt kiinnitetty ruuveilla ja missään ei näy ruuvien "nousua".

    • Miehemme_kaupungista

      Olen asunut tässä asunnossa 11 vuotta, mitään tuollaista en ole havainnut.
      Rakennus tehty valmiista elementeistä 1971 ja kasattu toistensa päälle 6 kerrosta.

    • NickNailer

      Mikä on ruuvien väli? Gyproc on epäkiitollinen sen vuoksi, että asennusohje on virheellinen. Esimerkiksi Gyprockatto alkaa liian harvan ruuvauksen seurauksena roikkua.

      Se on tuo papreilla kiinnitetty jätekipsi huonoa rakennusmateriaaliksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      235
      6644
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      65
      3830
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      126
      3116
    4. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2312
    5. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      17
      1843
    6. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      170
      1567
    7. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      82
      1474
    8. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      29
      1431
    9. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      37
      1359
    10. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      111
      1051
    Aihe