chihun haimatulehdus

selviääkö

Onko kenenkään koiralla ollut haimatulehdusta?
Meidän 8-vuotiaalla on nyt. Litalginia 3 kertaa päivässä ja toissapäivänä nesteytettiin eläinlääkärissä.
Edelleen muissa maailmoissa.
KAIKKI rasvainen ruoka kielletty loppuelämäksi. Kamala tauti, eikä voi syyttää kun itseään, kun grillimakkaraa ollaan syöty näin kesällä ja muitakin rasvaisia välipaloja.

4

1921

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HannaKii

      Meillä on 6 vuotias valkoinen kääpiösnautseri jolla monen vuoden vaivaisuuden jälkeen diagnostisoitiin krooninen haimatulehdus viime syksynä. Nyt menty Litalginilla ja ruokavaliota vaihdellen. Nyt oli juuri taas paha kohtaus pari viikkoa sitten ja aloin etsiä uusia apuja. Netistä löysin vinkin haimaentsyymistä, jota moni koiralleen syöttää. Hain apteekista purkin ihmisten haimavaivoihin tarkoittua reseptivapaata Creon10000 tablettia 29 euroa. Koiralla ruokavaliona Kääpiösnautserin omia RoaylCanin papuja ja vähän kanaa. Eipä juuri muuta, 2 kertaa päivässä. Ollaan nyt annettu 1 kapseli juuri ennen joka ruokailua ja ihme on tapahtunut. En tiedä kestääkö mutta viimeinen viikko koira on ollut ihan toisenlainen. Poissa on levottomuus, oman takapuolen ympärillä pyöriminen ( kovat ilmavaivat ) ja hermostuneisuus. Syö ja nukkuu hyvin ja kakkakin on normaalimman oloista. Litalginia en ole antanut nyt kun tilanne on näin hyvä. On kyllä niin iso helpotus kaikkien näiden tuskaisten vuosien jälkeen. Suosittelen lämpimästi !

    • selviääkö

      Kiitos vinkistä! Jos vielä pahenee, niin kokeillaan tuota Creonia.
      Tänään jo ollut paremmassa kunnossa, mutta koskaan ei tiedä :(

    • 1440

      Meillä reseptinä Litalginin rinnalla clinivet adult light, jossa rasvaa 5%. Kun herkutellaan, annan clinivetin märkäruokaa, rasvaa 7,5%. Eli terveellisesti ja vähärasvaisesri voi herkutella, kun valitsee oikeat eväät. Ronahduksen jälkeen toipui nopeasti, joten toivoa on. Tsemppiä!

    • peree

      Meidän kääpiövilliksellä oli myös haimatulehdus.Ilmeisesti kortisonilääkityksestä lähtöisin.Hoitona oli alkuun nesteytys ja bubrenorfiinia sai klinikalla,sen jälkeen tramalia kotona viikon ajan royal caninin gastro ruoka.Parissa kuukaudessa toipui ennalleen ja nyt saisi jo normiruokaa syöttää mutta vatsavaivojen vuoksi siirrytty kotiruokintaan joka vähärasvaista.Ei taida tuo vähärasvainen kuitenkaan olla pitemmän päälle koiralle paras vaihtoehto,meillä meni hyvin apaattiseksi jolloin siirryin syöttämään lihana kanankoipea jossa vähän enemmän rasvaa niin johan muuttui paljon iloisemmaksi.Mutta silti ruoka riittävän vähärasvaista haiman kannalta,Onko tietoa onko krooninen vai akuutti haimatulehdus?Akuutista voi vielä toipua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      96
      1234
    2. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      101
      990
    3. Koska olet ihastunut minuun

      Kysymys sulle. Oma vastaus, tänä vuonna. ❤️
      Ikävä
      61
      837
    4. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      35
      821
    5. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      52
      817
    6. Onko sinulla vihan tunteita

      Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.
      Ikävä
      126
      780
    7. Junaonnettomuus

      Kuka jäi junan alle?
      Haapajärvi
      3
      738
    8. mitä olet valehdellut

      kaivatullesi? kerro rehellisesti totuus
      Ikävä
      60
      606
    9. Naisen kimppuun lenkkipolulla

      Poliisin tietojen mukaan noin 30–40 vuotias ulkomaalaistaustaisen näköinen mies kävi naisen kimppuun yllättäen Rentukant
      Kajaani
      41
      518
    10. Ei ole siitä kiinni

      Että en tykkäisi. Tykkään liikaa, mutta se on epäsopivaa. Hirveää kidutusta ruokkia tunnetta täällä, jos todellisuudessa
      Ikävä
      33
      506
    Aihe