Trogir- vinkkejä kaivataan

Sashy11

Olen lähdössä ystäväni kanssa trogiriin elokuun alussa ja muutamia vinkkejä kaipailisin paikassa käyneiltä.

-Krkan luonnonpuisto, pääsekö Trogirista helposti Krkaan, meneekö esim. busseja tms. , mitä hintaluokkaa ovat yms.

-Edullisia ravintoloita yms. ruokapaikkoja ?

-Millaisia ovat lähistöllä olevat rannat, löytyykö kunnon hiekkarantaa lähistöltä?, luin että lähinnä ovat kivirantoja...

-Muita käytännön vinkkejä tai ideoita mitä kannattaisi tehdä/nähdä

2

483

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • srjdstyjdtj

      Kalleimmat ravintolat löytyvät siitä rantakadulta, kaupungin sisällä edullisempia.

      Veneajeluita lähisaarille/-saaristoon myydään kaikenlaisia ja joka paikassa. En tiedä minkä hintaisia.

      Kroatiasta ei oikein hiekkarantoja löydy, johonkin Espanjaan ei voi edes verrata.

      Trogirissa ei juuri muuta ole kuin vanha kaupunki, mutta se on sitäkin viihtyisämpi. Tosin jotain hajutonta hyttysmyrkkyä mukaan ja nilkkoihin ennen ulos lähtöä illalla.
      Jos siinä katedraalin edessä olevalla aukiolla on livemusiikkia ja meinaa saada hyvän pöydän jostain baarin/ravintolan terassilta, kannattaa mennä jo ennen auringonlaskua.

    • Kastel

      Trogirissa ei ole varsinaista rantaa vaan sinun taytyy menna Ciovon saarelle mihin on kylla kavelymatka tai sitten Segetan rannoille.
      Trogirista on helppo liikkuu bussilla numero 37 Splittiin ja Kastelan pikkukylaan, mika on kaymisen arvoinen paikka, siella on paljon ihania rantoja ja missa on myos hiekkapohja meressa.
      Luonnonpuisto KRKAan tehdaan valmismatkoja. Ja muutenkin ymparistoon on tarjolla vaikka mita laivaretkea, mmssa lahisaarille jne.
      Ravintolat ovat edullisia verrattuna suomeen ja niissa on hyva ruoka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe