Kovon Bad Sector

Onko tarkistusohjelman ilmoittamalle kovon Bad Sectorille mitään luotettavaa korjausta tehtävissä vai onko viisainta suosiolla hommata uusi kovo ja käykö suunnilleen mikä vain kannettavan SATA-kovo?
472
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei, paras tehdä välittömästi varmuuskopiot

Äänestä

Ne badsectorit merkataan eikä niitä käytetä.
Varmuuskopiot kannattaa aina tehdä.

Äänestä
  • Merkkausista, merkkaajista ja niiden merkityksestä en tiedä, sillä systeemin skannaus tuo esille varoituksen j akehoittaa huolehtimaan datan tallennuksista ja vaihtamaan kovon.

    Sitten jossakin oli juttua jostakin bad sectoreiden korjauksista / neutralisoinneista jollakin softalla, mutta en tidä kannattaako sellaisen varaan laskea.

    Kovo ollut hyrisemässä noin 6-vuotta liki joka päivä aamusta iltaan, eli ehkä mekaaninen käyttöikä / luotettavuus alkaa olla ihan luonnollisesti loppusuoralla ja kovo vaihdon tarpeessa.

    Äänestä

On vaikea sano mikä vaurio levyssä on, lukupään piuha poikki, sen data katos, mutta jatkaa eloaan vielä pitkään, lukupäässä päämurtuma, joka tuhoo koko levyn tosi nopeesti. örkin saattuttama firmware, elelktronisen konponentin kyssähtäminen, ...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lenovo_L520 kirjoitti:

Onko tarkistusohjelman ilmoittamalle kovon Bad Sectorille mitään luotettavaa korjausta tehtävissä vai onko viisainta suosiolla hommata uusi kovo ja käykö suunnilleen mikä vain kannettavan SATA-kovo?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu