Olen lukiolaistyttö ja painin seuraavanlaisen ongelman kanssa: Kannattaako minun jatkaa kaksi kurssia käymääni lyhyttä ranskaa? Tulevaisuudensuunnitelmani olisi lääkärin ammatti, joten tarvin luonnontieteitä ehkä huomattavasti enemmän, mutta katsotaanko korkeakoulujen ovilla kieroon jos ei ole kuin kaksi kieltä( äidinkieli)?
Riittääkö ruotsi ja enkku?
3
308
Vastaukset
- :o)
että tommoseen asiaan kompastut, kun lääkikseen pyrit. Kannattaisi kuitenkin aloittaa ennemmin latinan kuin ranskan opinnot...vai onko teillä semmoista mahdollisuutta? Itseäni kaduttaa, kun jätin aikoinani latinan ottamatta...olis ollu mielenkintoinen kieli.
- Cherry
...mutta ei meidän lukiomme (Rovaniemellä) tarjoa latinan kursseja. Jäi kiinnostamaan, olisitko tarvinnut latinaa opinnoissasi, kun kirjoitit, että jäi kaduttamaan?
- :o)
Cherry kirjoitti:
...mutta ei meidän lukiomme (Rovaniemellä) tarjoa latinan kursseja. Jäi kiinnostamaan, olisitko tarvinnut latinaa opinnoissasi, kun kirjoitit, että jäi kaduttamaan?
opinnoissa (opiskelen sosionomiksi), mutta niin monet muut kielet pohjautuu latinaan ja ainoa syy miksi kaduttaa, on se, että kielenä latina on varmasti tosi mielenkiintoinen...No ainahan voin mennä opiskelemaan sitä jonnee muualle...tuntuu vaan, et oon niin saamaton, ettei tule lähdettyä:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1701093
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132857- 84793
- 51738
Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55539Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37531Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä294525Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t215479- 49477
Kalle irtisanoutui
Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin53464