Kävinpä tuossa ulosottoselvityksessä kun minulta ei vuosiin ole saatu ulosmitattua senttiäkään. Ulosottojäbä alkoi vaahtoamaan siitäkin, kun muutan kelan veroprosenttia aina niin, että veronpalautusta ei tule. Sen mielestä se on velallisen epärehellisyyttä, josta voisi tehdä rikosilmoituksen kun käytän sitä keinona ulosoton kiertämiseen. Onkohan asia oikeasti näin? Ei sillä, että se nyt sen enempää kiinnostaisi. Mennään sitten käräjille ja otetaan sakot. Jotka menee sitten ulosottoon:)
Oli kyllä muutenkin harvinaisen sekopäinen tapaus, jälkikäteen harmittaa etten ottanut videokameraa mukaan..
Oli kyllä muutenkin harvinaisen sekopäinen tapaus, jälkikäteen harmittaa etten ottanut videokameraa mukaan..
Vastaukset 7
Vanhimmat
Pystyt ehkä muuttelemaan veroprosenttiasi, mutta sillä ei ole mitään vaikutusta lopulliseen verotukseen. Eli palautukset tulevat jos ovat tullakseen
Nykyään veroprosentit määritellään liian korkeiksi esim 27& työttömyyskorvauksista ja varmaan muistakin etuisuuksista. Lopullisessa verotuksessa tulee silloin pääsääntöisesti palautusta,jota uo siis voi napata Huvittavaa tässä on että viranomaiset kuppaavat toistensa taskuista Ankarasti verotetulla työmarkkinatuella elävä kansalainen,joutuu yleensä kääntymään sossun puolelle ja sillä tavalla uo-miehelle tulee epäsuorasti fatasta rahaa. No jokainenhan tekee vain työnsä
Kannattaa tallentaa salaa kaikki keskustelut vaikka puhelimella, oli kyse voudista, sossusta, kytistä tai mistä tahansa viranomaisesta ihan oman oikeusturvan takia.
Ei ole velallisen epärehellisyyttä. Itseasiassa verotus ja veroprosentti on silloin laskettu oikein kun siitä ei jää yli eikä ali mitään.
Minä täs taannoin tein ihan tahallani niin että laitoin veroprosentit korkealle, että saisin sitten veronpalautuksista maksaa roimasti UO velkaani.
Eikös veroporsentti kannata pistää reilusti alakanttiin!
Ei se "verovelka" siinä puolen miljoonan päällä mitään paina!
Ja töiden sijaan tietenkin laskutuspalvelu ja ja aina reilun vuoden / laskutuspalvelu saa rahat itselleen
Eräskin etelä-pohjanmaalainen rotta teki niin että pakkohuto kaupaa enen vei talsota tavaraa taluja antiikkia ja kaikenmaailman tavaroita ja autot muutti kakaroitensa nimiin ja kiersi uo.ta ja sittemmin alkoi lakimies firmaa pyörittään seurauksin että teki velkaa ihmisten nimiin ja uhkas tappaakin jos tekee ilmoituksen poliisille no ei ois tarvinna uhatakkaan eihän poliisit mitään te hänelle kunnon lois evakolle.