cuplatonista

pallo

voiko cuplatonia antaa esim. 4 tippaa ennen joka syöttöä vaikka vauvalla ei ole suoranaista koliikkia mutta vatsanvääntelyä kylläkin?? ja miten olette tippoja anataneet?? suoraan suuhun vaan vai sekoittanut maitoon/veteen ennen syöttöä..(imetän ensin ja annan loput pullosta.)

5

6585

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jos vääntää

      Aloin antamaan vauvalle Cuplatonia, sillä hän kärsi ilmavaivoista. Aluksi näytti auttavankin ja meni jonkin aikaa ennenkuin tilanne taas paheni ja sitten olin valmis myöntymään et ehkä se on koliikki..
      No kuitenki annoin aluksi neljä tippaa ennen syöttöä lusikalla. Neljä tippaa on kuitenki niin pieni määrä että suurin osa näytti jäävän lusikkaan, joten otin lusikkaan ensin pikkutilkan keitettyä vettä ja sit Cuplatonit siihen. Olen antanut kuutta tipaa myöhemmin. Kaikeks onneksi Cuplaton on makeaa ja meidän poju näyttää sitä oikein maiskuttavan..

    • Lilimiina

      ... juuri eilen apteekista meidän kuukauden ikäiselle tytölle Cuplatonia. Ohjeistivat antamaan sen neljä tippaa sekoitettuna maitoon tai keitettyyn veteen ennen jokaista ruokailua.

    • Dadzo

      Meilläkin oli vaan normaalia vatsakipua mihin ostettiin Cuplatonia.. Ensin se kai auttoikin, mutta pian alkoi vatsa olla todella kipeä ja huuto sydäntäsärkevää! Cuplatonin lopettamisen jälkeen on kaikki ollut hyvin.

    • laura ja poika 4kk

      mun poikani kärsi vatsakivuista ensimmäiset 2kk.tosin oli vatsakin kovalla ja ilmaa todella paljon mahassa.cuplatoni auttoi ilmavaivoihin.tosin ohjeen mukaisesti kun annoin ei ollut vaikutusta.annoin sitten vähän suurempaa määrää lusikalla,maitoon sekoitettuna.jos antaa ilman nestettä jää suurin osa lusikkaan,koska cuplaton aika "liisteriä".
      vinkkinä vaan,että jos vauvalla ilmavaivoja kannattaa cuplatonin lisäksi kokeilla muitakin keinoja.esimerkiksi vaipan vaihdon yhteydessä "pumpata vauvan jalkoja" ja antaa vauvan itse vähän pelehtiä esim sängyllä.meillä ainakin auttoi.ja monet ovat kokeileet vyöhyketerapiaa,kuulemma ollut apua.
      tuskimpa tuosta cuplatonista haittaa ole,voihan tietysti jotain tulla (ei sovi kaikille!!meillä tuli pitkäaikaisen käytön jälkeen ongelmia ja lopetimme)...eikä cuplaton pelkästeen koliikkiin ole tarkoitettu,vaan niitä voi aikuisetkin käyttää,jos on ongelmia(menin apteekista ostamaan ja ne kysyivät tuleeko ne minulle..on kuulemma jotain kapseleita yms...).mutta jatkoja teille molemmille=)

    • kokeiltu

      toiseen merkkiin joka on Disflatyl. vaikuttaa samoin kuin Cuplaton, mutta on miedompi. Meidän vauvan vatta ei kestänyt Cuplatonia alkuunkaan vaan teki enemmän väänteitä, tuo toinen ajoi asiansa ilman lisähuutoja. Saa apteekista ilman reseptiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      163
      5783
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      191
      3884
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      141
      3462
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      41
      3256
    5. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      13
      3079
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2806
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      61
      2353
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      238
      2294
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      24
      2290
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      95
      1883
    Aihe