Raakaruoka-pullat

Raakapulla1

Nyt tarvisin hieman vinkkejä koiran närästykseen tai sitä epäilen tuon ilman nuoleskelun. Koira teki sitä jo ennen raakapulliin siirtymistä (ehkä noin 2 kk sitten siirryttiin), mutta nuoleskelu on kyllä valtavasti lisääntynyt. Koira ei näytä kipuilevalta, toimii aivan kuten ennenkin leikkii ja nukkuu. Raakapullista ollaan tykätty, ovat tehneet turkille tosi hyvää ja kakkaa tulee vähemmän. Nyt sitten mietin että mitä pitää tehdä, ja siinä kohtaa olisi kiva saada asiantuntevia neuvoja, niistä kiittäen :)

6

3422

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1818

      Jos ruoka närästää, mitä pitää tehdä? Ei aavistustakaan. Kannattaa antaa samaa ruokaa?

    • kokeiles

      Kannattaa kokeilla lisätä maitohappobakteereja ruokaan, se auttaa toisinaan närästykseen

    • Kokeile toista eläintä tai kypsennettynä? Piimä/närästyslääke auttaa oireeseen, mutta ei poista syytä, joka on selvitettävä (http://www.katiska.info/terveys/laakkeet-terveys/narastyslaakkeista-ongelmia/).
      Sinuna siis vaihtaisin toisen eläimen lihaan ja mahdollisesti antaisin hetken kypsennettynä, josko se auttaisi.

      Ps. siirryittekö kokonaan raakapulliin, vai saako 50/50 nappulaa ja lihaa?
      Muista lisät, jos kokonaan raa'alla ja 50/50 kannattaa ainakin sinkkiä vielä mahdollisesti lisäilllä. (:

      Lisätietoa tällä sivulla:

      http://www.katiska.info/ruokinta/raakaruokinta/jennin-pahkinankuori/

      http://www.katiska.info/ruokinta/yleista/vitamiinit-ja-hivenaineet-pahkinankuoressa/

    • Raakapulla11

      Pääsääntöisesti annetaan raakapullia, satunnaisesti muuta ruokaa. Annetaan niitä valmiita (mush, barf) pullia, täysravintoa missä pitäisi olla valmiiksi kaikki mitä koira tarvitsee, siksi mitään lisiä ei anneta, paitsi satunnaisesti biotiinia, probioottia ja säännöllisesti glukosamiinia. Ollaan vaihdeltu eri makuisien pullien välillä, kannattaa siis vissiin alkuun antaa nyt vain yhtä makua ja probiootit säännölliseksi, kuinka pitkään menee ennen kuin näkee onko närästykseen tästä apua?

      • Olisiko puhdas raakaruokinta hetkellisesti mahdollista?

        Nappulat neutralisoivat aina vatsahappoja, joka taas aiheuttaa sen, ettei se liharuoka sula niin nopsaan kuin teidän koiralla tarvitsisi.
        Tämä sitten taas pahentaa närästystä, koska liha lilluu kauemmin vatsassa.

        Voisi olla siis hyvä idea kokeilla puhdasta raakaruokaa vaikka kuukauden ja katsoa miten koira reagoi.

        Jotkut myös kertovat koiransa närästyksen helpottaneen vähemmällä rasvalla. Sen tiedon paikkansapitävyydestä en tiedä kuin sen, että rasva olisi hyvä pitää niin korkeana kuin mahdollista, ilman että närästystä ilmaantuu - ei siis ruveta vetämään mitään lähes rasvatonta ruokaa.
        Ensin lasketaan rasva ja jos se auttaa, niin nostetaan pikkuhiljaa niin korkealle kuin onnistuu, ilman että oireilu palaa.


    • Raakapulla11

      Koira ahmii ruokansa, eikö sekin voi aiheuttaa/pahentaa närästysoiretta?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      140
      6653
    2. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      149
      5739
    3. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      123
      4891
    4. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      43
      4490
    5. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      52
      3892
    6. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      62
      3061
    7. Itkin oikeasti aamulla taas

      Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.
      Ikävä
      52
      2966
    8. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      24
      2402
    9. Where are you

      Now 🫂☕️🩷
      Ikävä
      42
      2270
    10. Naiselle hyvää viikkoa

      olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢
      Ikävä
      15
      2197
    Aihe