Nuorisoseura

Oliko nuoruudessasi paikkakunnallasi nuorisoseuraa ja jos oli, niin miten se toimi, millaiset ihmiset sitä veti ja ketä siihen kuului? Pitikö sinne pääsyä anoa, kutsuttiinko sinne ja mikä oli koko toiminnan tarkoitus?

Lapsuuspaikkakunnallani 1950 -luvulla ja ainakin 1960 -luvun alussa oli nuorisoseuran talo. Siellä järjestettiin ainakin kesäaikana silloin tällöin levysoitintansseja. Tanssien alussa meidät rahattomat hätisteltiin pois ja niinpähän tuokin taito jäi oppimatta rahanpuutteen vuoksi. Ketään nuorisoseuran porukasta en koskaan tuntenut, mitään sen toiminnasta tansseja lukuunottamatta en koskaan mistään kuullut. Kotini oli noin neljän kilometrin päässä talosta.

Nyt jokin aika sitten kuulin yllättäen naapuriltani, että nuorisoseurat toimivat yhä ja niille jaetaan jotain toiminta-avustuksia. Nähtävästi verorahoista?
Kertokaa lisää te jotka tiedätte! Minulle tämä koko alue jäi täysin pimentoon nuoruudessani niitä tansseja (joihin en päässyt) lukuunottamatta!
27487
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

HEIKKI HUHTAMÄKI
oli jo 16 v. nuorisoseuran puheenjohtajana ja lähti seikkailemaan Bolsevikkien maahan, josta palattuaan tapasi oman kullan,
jonka isä saattoi vävynsä karamellitehtaan perustamiseen...hmm
Nuoruusmuistoissani on erityisesti aika kun olin Roinilan talon vanha isäntä mm...

Äänestä

KOSKUEN NUIJA
oli hyvä tanssipaikka ja pohjalaiset kävi myös työväentaloilla ja nykyisinkin Työvis toimii edelleen - nuorisoseurain toimijat alkavat olla useimmin oloneuvoksia...

Äänestä

Näinpä tässä taas kävi asiallisessa aloituksessa ja kysymyksessä. Vastauksena pelkkää tuulen humiaa dementikkojen korvien välissä. Lieneekö se aiemmin läikkynyt keltainen neste vuodatettu kaikki jo ulos vai kovettunut kokkareeksi?

Äänestä

Helsingissä ei tietääkseni ollut nuorisoseuroja tai niiden taloja 50/60. Urheiluseuroissa olin - yleisurheilua ja fudista.

Tanssikurssilla olin joskus parikymppisenä, mutta enpä oppinut mitään enkä vieläkään. En ole tosin tarvinnutkaan.

Äänestä
  • Tervetuloa HERMANNIN NUORISOSEURAAN...
    Kerrohan, missä on tämä nuorisoseura ja mitä tiedät sen vaiheista?

    Äänestä

Helsingissä tanssipaikkoja ja niissä valinnanvara.
Kulttis, Kirja, Hämis, Työkkäri, Käpylän lava, Yrjön kulma... monta muutakin kesäisin Lintsin lava.

Äänestä

Kun tietämättömyys ja asiattomuus kohtaavat

Jos kerran olet kotoisin paikkakunnalta, jossa nuorisoseuran talo oli toimintoineen, niin miksi et kerro itse.

Yleisesti oli ennen vanhaan työväentaloja tehdaspaikkakunnilla ja seuraintaloja maalaispaikkakunnilla. Oli vähän kuin kapina-ajan tilanne.

Aikamoisia kykyjä oli noilla kouluttamattomilla ihmisillä ja minäkin niitä näin tansseineen.

Tanssimaan en ole mielestäni opetellut. itseäni vanhemmat sisareni vähän retuuttivat mukanaan ja oitis osasin kaikki tanssit, tangosta polkkaan ja masurkkaan. Jos rytmitaju on ihmisellä niin tanssi kyllä käy.

1Äänestä
  • En kai minä kyselisi jos tietäisin? Oliko tämä liian vaikea asia pääteltäväksesi? Se luetun ymmärtämisen taito ehkä kannattaisi opetella.

    Oli paikkaseudulla seurantalo jossa niitä tansseja joskus ja saattoi siellä käydä kiertävä elokuvan näyttäjäkin. En tiedä; ei ollut mökkiläisen kakaralla rahaa noihin.

    Oli siellä työväentalokin. Sielläkin taisi elokuvan näyttelijä joskus käydä? Itse kävin yhden ainoan kerran katsomassa, kun taikuri teki taikojaan. Vanhukset antoi pääsymaksun.
    Pehkos-Kalle oli niitä pitäjän vähempiä asukkaita. Silti taikuri veti Kallen povitaskusta kokonaisen teemakkaran. Tuskin Kallella koskaan sellaista oli ollutkaan... Ja olikohan se samassa yhteydessä, kun taikuri jututti yhtä miestä ja siinä jutellessa riisui miehen huomaamatta tältä paidan pukutakin alta?
    Kiinassa sitten 40 v myöhemmin oli vielä ihmeellisempää taikuutta.

    Äänestä

MANTAMYRSKY
oli ja on edellenkin hyvin suosittu maanantai.iltaisin klo 19;30
piti olla paikalla. Mummot jo eteisessä kilvan halimassa ja suukottelemassa:
- Tuu mun kans KUURANKUKILE!!

Äänestä

Hermannin nuorisoseura oli yhdessä Helsingin itäisessä kantakaupunginosassa, Hermannissa toiminut nuorisoseura, joka eli kultakauttaan 1900-luvun alussa. Seutu oli käytännössä täysin työväestön asuttamaa.

Vuosisadan alkupuoli aina tuonne 50-luvulle oli kuulemma eri kaupunginosien nuorten kesken rankkoja jengitappeluita, joissa pesäpallomailoja ahkerasti hyödynnettiin. Tappeluita oli myös työväestön kaupunginosien sisällä ruotsin- ja suomenkielisten kesken.

Asuin Töölössä, joka oli valtaosalta virkamiesten ja ruotsinkielisten asuttamaa. 60-luvun alussa junnuna kuvittelin jengijuttujen olleen jo historiaa ja uskaltauduin yksin käymään Vallilassa, Hermannin naapurissa. Kevyesti turpiinhan siinä tuli tuntemattomana väärässä kaupunginosassa. Omaa tyhmyyttä.

Äänestä
  • Sekoitat nyt varmaan muihin porukoihin. Nuorisoseura-aatteella ei ole mitään tekemistä tappelemisen kanssa. Nuorisoseuroilla oli omat seurojentalonsa, työväenaatetta palvovilla työväentalonsa.

    Äänestä

Näyttääpä siltä, että joku pikku popula pyöritti ja vieläkin kai pyörittää jotain toimintaa nuorisoseuran nimellä. Saa siihen avustusta veronmaksajien rahoista ja panee kaiken hiljaisuudessa liiveihinsä. Näin kai se on aina ollut ja yhä pyörii sama touhu. Varmaankin on jonkun poliittisen puolueen ei-julkista rahanpyöritystä tämä.
Joka toisin tietää, se kertokoon ja totuuden!

Äänestä
  • Miten jollakin voi olla noin paljon aukkoja tiedoissa? Oletko aikuinen vai vain ns.?

    Äänestä

  • On paljon helpompaa esittää pelkkiä luuloja ja esittää keksittyjä väitteitä kuin ottaa selvää asioista ja todeta omat luulonsa huuhaaksi.
    Luulo kun on tiedon väärtti niin monen mielestä.

    Äänestä

  • "Luulo ei ole tiedon värtti" jotta revi siitä - jos osaat.

    Äänestä

  • Puhupukille kirjoitti:

    "Luulo ei ole tiedon värtti" jotta revi siitä - jos osaat.

    Hmmm ... Vai tuliko mulle nyt luki-luki ...

    Äänestä

NUORISOSEURA ja monet muutkin pyörivät pienen piirin pyörittäessä.
Viimeisin muistitieto on nyt kohua herättänyt VIHRIÄLÄN juttu!
Tulin junassa Hesasta ja hyvä tuttu sattui matkaseuraksi. Hän kertoi:
- Vihriälä antoi mulle SATATUHATTA MARKKAA !!
Se lienee ollut "maan tapa" tuolloinkin. Ihmettelin vain kun hän oli järjestönä nokkamies, mutta koskaan ei toimintaa ainakaan julkisuudessa ei näkynyt.

Äänestä
  • Tiedoksenne, että Keskustan Nuorisosäätiö ja Nuorisoseurat ovat kaksi aivan eri järjestöä, joilla ei ole mitään tekemistä toistensa toimissa.
    Nuorisoseuraliike perustettiin Kauhavalla nimenomaan nuorten lukiolaisten toimesta v. 1881, ja sen tarkoituksena oli levittää tietoa, sivistystä ja raittiusaatetta Pohjanmaan nuorisolle.
    Keskustan Nuorisosäätiön tavoitteet ovat muualla.

    Äänestä

  • Eipä sitten ole aate levinnyt Pohjois-Pohjanmaalle ollenkaan. Pikemminkin vaikuttaa sisäpiirikähminnältä niinkuin kaikki muutkin aatteelliset yhdistykset.

    Äänestä

  • Out_sider kirjoitti:

    Eipä sitten ole aate levinnyt Pohjois-Pohjanmaalle ollenkaan. Pikemminkin vaikuttaa sisäpiirikähminnältä niinkuin kaikki muutkin aatteelliset yhdistykset.

    Tarkoittanet Keskustan Nuorisosäätiötä ja sen aatetta?

    Netti on siitä mukava, että sieltä löytää vastauksia moniin kysymyksiin. Kysyin Pohjois-Pohjanmaan nuorisoseuraliikettä ja sain monta osumaa, mm. Pohjois-Pohjanmaan Nuorisoseurojen liitto ry, ja sen toimintakalenterin vuodelle 2016.
    Nuorisoseura-aate lienee sama kuin 150 v. sitten, eli ohjata nuoriso kulttuuriharrastusten piiriin.

    Äänestä

  • old_profile_9870 kirjoitti:

    Tiedoksenne, että Keskustan Nuorisosäätiö ja Nuorisoseurat ovat kaksi aivan eri järjestöä, joilla ei ole mitään tekemistä toistensa toimissa.
    Nuorisoseuraliike perustettiin Kauhavalla nimenomaan nuorten lukiolaisten toimesta v. 1881, ja sen tarkoituksena oli levittää tietoa, sivistystä ja raittiusaatetta Pohjanmaan nuorisolle.
    Keskustan Nuorisosäätiön tavoitteet ovat muualla.

    RAY - VIHRIÄLÄ !!
    Pesäpalloilijoina tunnetuksi tulleet veljekset ovat monessa mukana edelleen - Vimpelin Veto lienee nytkin ihan kärkikahinoissa mukana...

    Äänestä

Googleta "Nuorisoseura" ja lue sieltä sen toiminta ja tarkoitus. Nuoruutesi paikkakunnalla ei varmaankaan ollut innokkaita puuhamiehiä ja -naisia, jos toiminta noin laimeaa oli, Tänäkin päivänä monilla pienillä paikkakunnillakin nuoriseuroissa harrastetaan mm. teatteria. Omankin kesälomapaikkani nuorisoseuralla on joka kesä kepeä näytelmä, jonka esitykset on aina loppuunmyyty.

Äänestä

Aloittaja on loukkaantunut, kun ei ollut päässyt tansseihin, joissa oli ilmeisesti pääsymaksu ovella.
Rahattomana oli hätistetty pois.
On se ihan kauheeta ollut! Tänä päivänä minne tahansa tansseihin voi jokainen rahaton mennä, onhan maailma muuttunut kovin tanssimyönteiseksi. Jos jossain vielä vaaditaan jokaiselta maksullinen pääsylippu, niin onhan se syrjintää ja rasismia.
Nouse barrikaadeille!
Kerro totuus!
Kuka oli Vihriälä?

Äänestä

@Puurotvellitsekaisin

Hermannin nuorisoseurasta kirjoittamani oli tarkoitus osoittaa, että Helsingissä on ollut aikakausia, jolloin nuori ei voinut noin vain kulkea missä vain ja töölöläisen ehjänä mennä vaikka nuorisoseuran bileisiin Hermannissa. Nuorisoseuralla sinänsä ei ollut tekemistä tappelun kanssa. Tuntematta tarkkaan Hermannin nuorisoseuran taustaa luulisin sen työläiskaupunginosassa kuitenkin kummunneen työväenaatteesta, jolle ei ollut siihen aikaan vastenmielistä ”väärän” kaupunginosan nuoren kurittaminen.

Ristiriita on perintöä mm. sisällis-/kansalaissodan ajalta.
Sodan häviöstä punaisille syntynyt katkeruus oli rankkaa maailmansotien välillä. Toisaalta mielestäni vielä tuona aikana Helsingin työväestöä kohdeltiin huonosti ja kuritettiin kohtuuttomasti kostona.

2. MS tasoitti vahvasti luokkaeroja Suomessa, kun huomattiin ettei koko työväestö halunnutkaan venäjänvaltaa ( mm. Ässärykmentti, jossa miehistö pääosin punaisista Sörkästä ja Kalliosta ja upseerit opiskelijapojista valkoisista kaupunginosista Töölöstä, Munkkiniemestä jne. ). Työväestö alettiin näkemään ihmisinä.

Äänestä

Hermannin nuorisoseura lopetettiin -70-luvun alussa.

Äänestä
  • Googlen mukaan rakennus, jossa mm. Hermannin nuorisoseura toimi, purettiin 70.luvun alussa. Talossa toimi muitakin järjestöjä, jotka jatkoivat muualla.

    Äänestä

JUKKA-palmu
ei ole RAY-vihriälä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tanssitaidoton kirjoitti:

Oliko nuoruudessasi paikkakunnallasi nuorisoseuraa ja jos oli, niin miten se toimi, millaiset ihmiset sitä veti ja ketä siihen kuului? Pitikö sinne pääsyä anoa, kutsuttiinko sinne ja mikä oli koko toiminnan tarkoitus?

Lapsuuspaikkakunnallani 1950 -luvulla ja ainakin 1960 -luvun alussa oli nuorisoseuran talo. Siellä järjestettiin ainakin kesäaikana silloin tällöin levysoitintansseja. Tanssien alussa meidät rahattomat hätisteltiin pois ja niinpähän tuokin taito jäi oppimatta rahanpuutteen vuoksi. Ketään nuorisoseuran porukasta en koskaan tuntenut, mitään sen toiminnasta tansseja lukuunottamatta en koskaan mistään kuullut. Kotini oli noin neljän kilometrin päässä talosta.

Nyt jokin aika sitten kuulin yllättäen naapuriltani, että nuorisoseurat toimivat yhä ja niille jaetaan jotain toiminta-avustuksia. Nähtävästi verorahoista?
Kertokaa lisää te jotka tiedätte! Minulle tämä koko alue jäi täysin pimentoon nuoruudessani niitä tansseja (joihin en päässyt) lukuunottamatta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu