kahden naisen välillä. En yrittänyt kuunnella, mutta kuulin, koska huone oli sen verran pieni ja aika mielenkiintoinen keskustelu olikin.
Naiset puhui kuinka parhain perintö lapsille olisi, että heidät opetettaisi työntekoon.
Kohta pienestä saakka, sillä silloin he ovat ohjeet parhaiten vastaan.
Oman huoneensa oppisi pitämään siistinä, petaamaan petinsä aamuisin ja kaikki vaatteet ripustaisi hengariin, ettei ne vain ole lattialla ryppyisenä.
Myös työpöydän laatikot, ne pitäisi joskus aina putsata.
Omien vaatteiden pesu, hoito ja huolto sitten vähän isompana kuulemma jo hyvin onnistuu.
Kaikkea tätä pitäisi vanhempien opettaa, ettei lapsista tule "uusavuttomia" ja laiskoja!
Hyviähän nämä ohjeet oli kyllä mielestäni. Lisäisin vielä, että jos oppii laittamaan itse ruokiakin, ei koskaan tarvitse nälkää nähdä ja saa parempaa, kuin ravintoloissa.
Odotushuoneessa kuultua keskustelua
8
242
Vastaukset
- HeikkiHusu
Ja parasta jättää perinnöksi velkaa, niin pysyvät nöyrinä.
- Tuhlauspaniikki
Ei velkaa pysty Suomaassa jättämään perinnöksi. Se jää lainaajan tappioksi.
Se kaikki on puhdasta voittoa, mikä on kuollessa velkaa. - Puhupukille
Älä puhu pashkaa. Kaikki siirtyy, myös velat.
- mekkk
Ei siirry jos vaikka kuolinpesällä on velkaa enenmmän kuin varoja niin silloin kuolinpesä asetetaan konkurssiin niin se on siinä ja kuolinpessä ei saa jakaa ennen kun velat on selvitetty koska muuten perilliset maksaa jos näin tehdään. Velka eikä takauskaan raukea jos velallinen kuolee.
- Pakollataipakottamatta
No niin-niin, tavalla tai toisella.
- omatahtoomatupaomalupa
Hyvä teoria, käytäntö jotain muuta.
Ihmisellä on perusluonto, joka määrää pitkälti sen millainen ihmisestä tulee, huolimatta siitä muotista johon tämä on yritetty työntää.
Lapsuudessani toimittiin noin, täytyi osallistua, kokata, siivota ja muita mainisemiasi asioita toteuttaa. Se ei ikinä tullut luonnostaan minulta. Aikuisena ollessani en välitä siitä missä vaatteet lojuvat, onko siistiä, onko mikään paikka ojennuksessa tai minkälaista tai kenen valmistamaa ruokani on. Nuo asiat eivät minua kiinnosta.- kuuntelijaa
Mutta eikö elämä olisi mukavampaa, jos koti olisi siisti!
Puhtaat siliät vaatteet aamulla on kiva pukea päälle, huoliteltu asu anta itsellekin
iloisen, hyvän mielen. - Laiskavaityhmä
Mikähän sinua sitten mahtaa kiinnostaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.131960Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161831504Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä
Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain1441274Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt941257Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno381168- 84898
Naiseni on todellinen seksipeto
Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu44820Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."
Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks13787Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.
Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.138783Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas123763