Pitäiskö mum ostaa rintsikat

Hirnuvazeepra

Oon nyt 12 ja meen tänä vuonna kutoselle. Tässä mietin että olisiko sellatteiset finwearin ensiliivit sopivat mulle. Eroa mun rintojen päällä ja alla on 4,5cm.
Ja pitäiskö mun sanoo tästä äidille?

11

339

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12v

      Mä ittekin oon 12 ja meen kutoselle mulla on eroa alta ja päältä 6cm enkä oo ittekkään kertonut äidille mäkin haluaisin jotkut harjotus liivit/ensi liivit enkä ittekkään tiedä mitä teen. Mut ainakin kannattaa sanoa äidille.

      • Hirnuvazeepra

        Mietin että käyn ne ostaan jos ne on sopivat ja äiti saa huomata ne pyykkikorista


    • pienirintainen_42vee

      Juttele vaan reilusti äitisi kanssa asiasta! Rintaliivejä ei osteta siksi, että on tietyn ikäinen, vaan siksi, että niille on tarve. Minulle ostettiin vuosikymmeniä sitten ensiliivit. Ne olivat silloin liian isot, ja rintani eivät oikeasti koskaan kasvaneet kuin vai vähän. Olen tuskin edes kokoa AA nyt. Kuitenkin pienetkin rinnat tarvitsevat tukea, tosin vähemmän kuin isot. Eli kun kuluu vuosia ja vuosikymmeniä, rinnat alkavat valumaan alaspäin.

      Jos rintasi tarvitsevat tukea, tarvitset liivit. Onko nuorille urheilutoppi -tyyppisiä ratkaisuja? Se Finnwearin juttu taitaa olla vähän sinne päin? Itse käytän pelkästään yhdestä kappaleesta kudottuja urheilutoppeja, koska rintaliivit ovat liian isot ja epämukavat. Myös tiukka alustoppi tai aluspaita saattaa olla riittävä sinulle, jolleivat rinnat heilu liikkuessa. Siinä vaiheessa kun rinnat ovat selkeäst kasvaneet, niin voi näyttä hassulta, ellei paidan alla ole muuta toppia tai aluspaitaa. Myös nännit kasvavat, ja ne voivat näkyä puseron läpi, ja se ei ehkä ole kovin mukavaa.

      • Hirnuvazeepra

        Joo käytän niitä lyhyitä toppeja mutta ne ei enään tunnu tukevan joten sils ja sellatteiset urheilutoppeja käytän kans ja ne tukee hyvin mutta useimman paidan kanssa ne ei oikein tule toimeen


      • fdsfgdg

        Sehän on just asiaa kun naisten nännit näkyy paidan alta!

        Kasikymppisenä rinnat voi uimahallissa suihkussa aina kätevästi heittää olan yli.


    • a.k.12

      Mä oon 12 ja tarviin/käytän kupurintsikoit.

    • JaahasOK

      Jos susta tuntuu epämukavalta ilman, niin sitten hakemaan. :) En vielä ite käytä, mutta kohta tulee tarpeeseen.

    • 12v

      Mäkin olen 12 ja meen kutoselle mä ajattelin tässä kutosella käydä ostaa jotkut rintaliivit mun vuotta vanhemman kaverin kaa jolla on jo sellaset

    • Mul on jo topatut😂

    • Osta pois, sano äitille että musta tuntuu että tarviin suojausta vähän enemmän kunne topit ei tunnu riittävän.

    • hyvätrintsikat

      Tokmanni myy Finwearin topattuja rintsikoita kokoo AA65 ne on valkoset T-paitarintsikat hinta oli 12,95€ Tosihyvännäköiset ja siistit liivit, joissa toppaukset on juuri siellä, missä niitten pitääkin olla. Kannattaa käydä sovittamassa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      303
      4098
    2. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      110
      3709
    3. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      54
      2744
    4. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      208
      2738
    5. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      62
      2375
    6. Jätän tähän viesti kaivatullesi

      jos jotain jäänyt sanomatta. 👇
      Ikävä
      154
      1962
    7. Olet kyllä erittäin huono yhdistelemään pisteitä.

      Etkä vain sinä vaan kaikki teilläpäin.
      Ikävä
      34
      1747
    8. Etkö sitten itse

      ole koskaan ylittänyt rajaa?
      Ikävä
      43
      1393
    9. Onko jo liian "vanha" vai mitä mieltä olet? 57-v. saa raakaa tekstiä tv:ssä

      The Summit Suomi tv-ohjelmassa 57-vuotiaan Maritan jaksamista kyseenalaistettiin iän takia. Onko tässä iässä jo liian "v
      50 plus
      35
      1368
    10. Mitä järkeä iskeä

      Varattua ja yrittää saada sitä eroamaan
      Ikävä
      46
      1252
    Aihe