Meille on tulossa kääpiökoira ja edessä on pedin hankkiminen koiralle. Millaisia kokemuksia teillä on, mikä olisi hyvä? Toiveena pestävä (60 astetta) ja kestävä.
Kestävä ja pestävä koiran peti
7
2378
Vastaukset
Aika iso osa koiranpedeistä nykyään on pestäviä. Eli vähintään päällisen saa pois ja sen voi heittää koneeseen.
Sanoisin, että kaikki irtopäälysteiset, ei erityisen pehmeät materiaalit kestää kulutusta. Eli ei osta mitään nukkaantuvaa materiaalia.
Yksi halpa ja toimiva ratkaisu on myös vanhat sohvatyynyt, jossa irtopäällinen. Ne on tarkoitettu nimenomaan siihen, että päällä istutaan ja maataan paljon.- Käppänänä
Kiitos. Tuo sohvatyyny olikin hyvä idea ainakin kakkospediksi.
Minulla on aina ollut ja on ns.muovipunkat/kaukalot kääpiöillä. Ihan ehdottomat, en muuta huolisikaan. Erittäin hygieeniset, voi pestä ihan kunnolla suihkun alla ja kestää kuinka kauan vaan . Itse kun haluan, että kaikki materiaalit on pestävissä kunnolla ja kätevästi.,
Pohjalle sitten mitä milloinkin, on ollut tyynyä, vauvojen/pikkulasten täkit kaksinkerroin, vanhat petarit paloteltuina. ym. Niiden päälle tyynyliina. Tyynyliina helppo pestä ja sitten myös silloin tällöin sisätekstiili.
Kangaspedit ja kaikenmaailman pehmopedit on mielestäni epäkäytännöllisiä. Pienet sentään saa tungettua koneeseen, mutta kärsii suht pian pesusta eli pehmusteet menee krymppyyn. Materiaalit on usein sellaisia, että varsinkaan lyhyitä karvoja ei saa itkemälläkään irti. Ja aktiivinen pentu :D repii ne palaseksikin äkkiä.
Isojen koirien noita en tajua kyllä ollenkaan. Harvalla ne mahtuu edes koneeseen, eikä survominen sinne hyvää pehmusteille tee sekään.
Ihan pikkuvauvapeteinä pehmopedit on kivoja. Tosin jo alle luovarin olevatkin on niihin tuhoja jo saaneet :D- Käppänänä
Kyllä puhdistettavuus on iso tekijä pedissä. Vaikka muovipeti ajatuksena kuulostaa aika kylmänkarseelta vauvelille.
- 1310
Sinne muovipetiin siis laitetaan pehmusteet. Ajatele ihmisvauvaa nukkumassa ja puklaamassa pehmopetiin. Ei ole kauhean hygieenistä eikä edes hajutonta.
Käppänänä kirjoitti:
Kyllä puhdistettavuus on iso tekijä pedissä. Vaikka muovipeti ajatuksena kuulostaa aika kylmänkarseelta vauvelille.
No hei, vähän mielikuvitusta peliin ;D
Kuten jo parissa viestissä mainittu, "toppaukset" pohjalle.
Lisäksi voi kehitellä oman maun mukaan, esim. itse laitan talvisaikaan viltin vielä niin, että se tulee kokonaan punkan päälle. Helppo pestä sekin. En nyt tiedä, onko edes tarvetta, lämmin sisällä on, mutta tuntuu ainakin itsestä lämpimämmältä :D
Minulla tosiaan on lähtökohta se, että kaikki petijutut on kunnolla pestävissä. Pysyy silloin siistinä ja raikkaana ja helposti. Koosta riippumatta toki tuokin.
- moivaanmoi444
meidän pieni koira tykkää nukkua omassa kantokopissaan, tai pahvilaatikossa jossa on pehmusteita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista857465- 965404
- 2584622
- 444515
- 623257
- 492695
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222358- 492333
Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292332- 412184