Meille on tulossa kääpiökoira ja edessä on pedin hankkiminen koiralle. Millaisia kokemuksia teillä on, mikä olisi hyvä? Toiveena pestävä (60 astetta) ja kestävä.
Kestävä ja pestävä koiran peti
7
2524
Vastaukset
Aika iso osa koiranpedeistä nykyään on pestäviä. Eli vähintään päällisen saa pois ja sen voi heittää koneeseen.
Sanoisin, että kaikki irtopäälysteiset, ei erityisen pehmeät materiaalit kestää kulutusta. Eli ei osta mitään nukkaantuvaa materiaalia.
Yksi halpa ja toimiva ratkaisu on myös vanhat sohvatyynyt, jossa irtopäällinen. Ne on tarkoitettu nimenomaan siihen, että päällä istutaan ja maataan paljon.- Käppänänä
Kiitos. Tuo sohvatyyny olikin hyvä idea ainakin kakkospediksi.
Minulla on aina ollut ja on ns.muovipunkat/kaukalot kääpiöillä. Ihan ehdottomat, en muuta huolisikaan. Erittäin hygieeniset, voi pestä ihan kunnolla suihkun alla ja kestää kuinka kauan vaan . Itse kun haluan, että kaikki materiaalit on pestävissä kunnolla ja kätevästi.,
Pohjalle sitten mitä milloinkin, on ollut tyynyä, vauvojen/pikkulasten täkit kaksinkerroin, vanhat petarit paloteltuina. ym. Niiden päälle tyynyliina. Tyynyliina helppo pestä ja sitten myös silloin tällöin sisätekstiili.
Kangaspedit ja kaikenmaailman pehmopedit on mielestäni epäkäytännöllisiä. Pienet sentään saa tungettua koneeseen, mutta kärsii suht pian pesusta eli pehmusteet menee krymppyyn. Materiaalit on usein sellaisia, että varsinkaan lyhyitä karvoja ei saa itkemälläkään irti. Ja aktiivinen pentu :D repii ne palaseksikin äkkiä.
Isojen koirien noita en tajua kyllä ollenkaan. Harvalla ne mahtuu edes koneeseen, eikä survominen sinne hyvää pehmusteille tee sekään.
Ihan pikkuvauvapeteinä pehmopedit on kivoja. Tosin jo alle luovarin olevatkin on niihin tuhoja jo saaneet :D- Käppänänä
Kyllä puhdistettavuus on iso tekijä pedissä. Vaikka muovipeti ajatuksena kuulostaa aika kylmänkarseelta vauvelille.
- 1310
Sinne muovipetiin siis laitetaan pehmusteet. Ajatele ihmisvauvaa nukkumassa ja puklaamassa pehmopetiin. Ei ole kauhean hygieenistä eikä edes hajutonta.
Käppänänä kirjoitti:
Kyllä puhdistettavuus on iso tekijä pedissä. Vaikka muovipeti ajatuksena kuulostaa aika kylmänkarseelta vauvelille.
No hei, vähän mielikuvitusta peliin ;D
Kuten jo parissa viestissä mainittu, "toppaukset" pohjalle.
Lisäksi voi kehitellä oman maun mukaan, esim. itse laitan talvisaikaan viltin vielä niin, että se tulee kokonaan punkan päälle. Helppo pestä sekin. En nyt tiedä, onko edes tarvetta, lämmin sisällä on, mutta tuntuu ainakin itsestä lämpimämmältä :D
Minulla tosiaan on lähtökohta se, että kaikki petijutut on kunnolla pestävissä. Pysyy silloin siistinä ja raikkaana ja helposti. Koosta riippumatta toki tuokin.
- moivaanmoi444
meidän pieni koira tykkää nukkua omassa kantokopissaan, tai pahvilaatikossa jossa on pehmusteita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2684675Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343030Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442857Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k252827Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761791Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061654Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 601409
- 951282
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2151180