Kuolinpesään kuuluu yksi sijoitusyksiö ja vainajan kerrostalokolmio. Sijoitusyksiöstä tulee vuokratuloja. Vuokrasta maksetaan yhtiövastike ja siitä mitä jää käteen maksetaan tietysti pääomavero. Jäljellä jäävästä maksetaan kolmion yhtiövastike, sähkö jne. Jäljelle jää noin 200 euroa. Jaammeko sen siskoni kanssa vai pitääkö siitäkin ilmoittaa verottajalle, meneekö siitäkin veroa?
Tosin tuskin mitään jaamme vaan se jää kuolinpesän tilille jossa on muutenkin rahaa. Eihän tästä tulosta enää mitään perintöveroja makseta? Perunkirjaa ollaan vasta tekemässä, kuolemasta on pari kuukautta.
Kuolinpesän verotus
Pesän.osakas
1
156
Vastaukset 1
Kuolinpäivään asti tulot ja menot ovat vainajan kirjanpidossa eli perintöveron laskuhetki. Myös esim. sairaalalaskut ja hautauskulut saa vielä niistä vähentää.
Sijoitusasuntoon ja vainajan asuntoon kohdistuvat menot ja tulot kuolinpäivän jälkeen ovatkin sitten jo perikunnan asia, jolloin sen tuotosta maksettaneen pääomavero.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 981211
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku87834Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31764- 66683
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93616- 31593
- 18548
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist15541Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43513- 10466