9 viikon ikäinen vilkas cottonini tippui sohvalla sylissä ollessaan lattialle ensin etutassuilleen ja siitä kuperkeikalla selän kautta lattialle..:( Pentu ponkaisi heti jaloilleen, juoksi häntä koipien välissä pöydän alle piiloon vinkuen palosireenin lailla muutaman sekunnin ajan.
Tutkin päällisin puolin pennun päästä häntään, ei arista mitään ja kävellessä sekä juostessa ei onnu koipiaan. Tapahtuneen jälkeen, kun pahimmasta paniikista ja omista sydämen tyhjistä lyönneistä selvittiin pentu leikki ja temmelsi taas aivan normaalisti sekä söi ja joi eikä näytä päällepäin mitenkään normaalista poikkeavalta.
Kannattaisiko tästä huolimatta käyttää pentu varmuudelta vielä päivystävällä eläinlääkärillä vai seurata tilannetta kotoa käsin? Koira on erittäin rohkea, varsinainen reikäpää ja aiheuttanut pienempiä sydänpysähdyksiä ennenkin mutta aina ollaan (koputan puuta) selvitty säikähdyksillä..
cottonpentu tippui
kahj
2
221
Vastaukset
- Mammanajadi
Ei kannata viedä lääkäriin, kannattaa seurailla vaan kotona. Se näyttäisi heti jos jotakin olisi vinossa. Pennut kiljuu jo pelkästä säikähdyksestä vaikka ei mitään tapahtuisikaan. Todennäköisesti näin on teilläkin. Jos kaikki on normaalia, ei kannata tuhlata rahaa lääkäriin.
Ihan normaalia sähläämistä.
Jos koira ei osoita mitään ihmeellistä parin minuutin jälkeen enää, niin ei mielestäni hätää. Oma koirani on lyönyt päätään teräviin pöydänkulmiin, lennellyt ties mitä kuperkeikkoja jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1016153
- 2123406
Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!183335Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j663298Niin voimakkaat tunteet
Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi162515Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen
sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk242494Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.282353- 2702081
Puhe on halpaa
Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.441646- 251417