cottonpentu tippui

kahj

9 viikon ikäinen vilkas cottonini tippui sohvalla sylissä ollessaan lattialle ensin etutassuilleen ja siitä kuperkeikalla selän kautta lattialle..:( Pentu ponkaisi heti jaloilleen, juoksi häntä koipien välissä pöydän alle piiloon vinkuen palosireenin lailla muutaman sekunnin ajan.
Tutkin päällisin puolin pennun päästä häntään, ei arista mitään ja kävellessä sekä juostessa ei onnu koipiaan. Tapahtuneen jälkeen, kun pahimmasta paniikista ja omista sydämen tyhjistä lyönneistä selvittiin pentu leikki ja temmelsi taas aivan normaalisti sekä söi ja joi eikä näytä päällepäin mitenkään normaalista poikkeavalta.
Kannattaisiko tästä huolimatta käyttää pentu varmuudelta vielä päivystävällä eläinlääkärillä vai seurata tilannetta kotoa käsin? Koira on erittäin rohkea, varsinainen reikäpää ja aiheuttanut pienempiä sydänpysähdyksiä ennenkin mutta aina ollaan (koputan puuta) selvitty säikähdyksillä..

2

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mammanajadi

      Ei kannata viedä lääkäriin, kannattaa seurailla vaan kotona. Se näyttäisi heti jos jotakin olisi vinossa. Pennut kiljuu jo pelkästä säikähdyksestä vaikka ei mitään tapahtuisikaan. Todennäköisesti näin on teilläkin. Jos kaikki on normaalia, ei kannata tuhlata rahaa lääkäriin.

    • Ihan normaalia sähläämistä.
      Jos koira ei osoita mitään ihmeellistä parin minuutin jälkeen enää, niin ei mielestäni hätää. Oma koirani on lyönyt päätään teräviin pöydänkulmiin, lennellyt ties mitä kuperkeikkoja jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      101
      6153
    2. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      212
      3406
    3. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      18
      3335
    4. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      66
      3298
    5. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2515
    6. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2494
    7. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      28
      2353
    8. Onko 172cm lyhyt?

      Pitääkö miehen olla pidempi kuin 172cm?
      Sinkut
      270
      2081
    9. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1646
    10. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1417
    Aihe